airasia-airline

معرفی شرکت هواپیمایی ایرآسیا (AirAsia)

معرفی

شرکت هواپیمایی ایرآسیا یک ایرلاین مالزیایی مستقر در کوالالامپور است که 23 سال پیش با هدف ارائه خدمات پروازی ارزان قیمت به مردم تأسیس شد.

این شرکت هواپیمایی در سال 1993 توسط یک گروه دولتی تأسیس شد و در سال 2001 به خاطر بدهی های زیاد، به گروه خصوصی تونی فرناندز آمریکا (به مدیریت تایم وارنر) فروخته شد. این تغییر مدیریت باعث پیشرفت و توسعه سریع ایرآسیا و راه اندازی مسیرهای جدید پروازی آن شد.

در سال 2003، فرودگاه بین المللی سنای در شهر جوهربهرو دومین قطب پروازی این شرکت هواپیمایی بعد از فرودگاه کوالالامپور شد و پروازهای بین المللی آن از این فرودگاه آغاز شد. پس از آن کشورهای زیادی در جنوب شرق آسیا به مقصدهای این ایرلاین اضافه شدند. تا جایی که در سال ۲۰۰۸ بیش از ۱۰۰ مسیر جدید به مسیرهای قبلی ایرآسیا افزوده شد.

یکی از استراتژی های موفق ایرآسیا که سبب ارزان قیمتی بلیط های آن شده، ذخیره منظم سوخت برای سه سال آینده و صرفه جویی در هزینه های جاری است.

این شرکت هواپیمایی که امروزه نقش مهمی در جا به‌ جایی مسافران منطقه‌ آسیا- اقیانوسیه دارد، 8 سال به عنوان بهترین ایرلاین ارزان قیمت در جهان انتخاب شد.

ایرآسیا که تمام ناوگانش به هواپیماهای بوئینگ 737-300 اختصاص داشت، در سال 2011 بزرگترین سفارش تاریخ هواپیمایی جهان را داد و 200 فروند هواپیمای ایرباس A320neoخریداری کرد.

ایرآسیا به بیشتر کشورهای آسیای شرقی موسوم به «آسه آن» پرواز مستقیم از کوالالامپور دارد و بلیط هایش از طریق صفحه پروازهای خارجی سایت فلایتیو قابل خریداری است.

با تصمیم مدیران ایرآسیا برای گسترش نفوذ پروازی خود در هند و ژاپن، ایرآسیای هند در سال 2012 و ایرآسیای ژاپن در سال 2011 تأسیس شد.

ایرآسیای تایلند، تایلند ایکس، اندونزی و فیلیپین نیز شرکت ‌های دیگر وابسته به ایرآسیا هستند که در کشورهای مورد نظر با ادغام شرکت ‌های محلی با ایرآسیا تاسیس شده و به ارائه خدمات ارزان قیمت مشغولند.

حادثه در شرکت هواپیمایی ایرآسیا

28 دسامبر سال 2014، هواپیمای پرواز شماره 8501 شرکت هواپیمایی ایرآسیا، از شهر سورابایای اندونزی به سمت سنگاپور پرواز می کرد که ناگهان در ساعت 7:55 دقیقه به وقت محلی، ارتباط آن با فرودگاه جاکاراتا قطع شد و در رادار ناپدید شد.

از آنجا که در زمان قطع ارتباط هواپیما، هوای منطقه ابری بوده، یکی از فرضیه های چرایی سقوط هواپیما، بدی آب و هوا و تمام شدن سوخت این هواپیما است.

این هواپیما که از نوع ایرباس A320-200بود، 155 مسافر و 7 خدمه داشت که هیچ یک زنده نماندند.

در روزهای بعد از این واقعه، تکه‌ هایی شبیه به در هواپیما و نوارهای اضطراری در فاصله ۱۰ کیلومتری آخرین نقطه ارتباط هواپیما با مرکز کنترل پیدا شد. پس از آن نیز نیروهای گشت چند جسد که ممکن است متعلق به مسافران باشد را در آب های خلیج کومای، در نزدیکی شهر پنگکلانبون پیدا کردند.

مقاصد

شرکت هواپیمایی ایرآسیا پروازهایی به بیش از ۱۰۰ نقطه در جهان (۲۲ کشور) دارد. پروازهای این شرکت هواپیمایی در ایران که از سال 2012 به حالت تعلیق درآمده بود، از دوم تیرماه 1395 دوباره از سر گرفته شد.

گروه ایرآسیا ایکس مسیر پروازی تهران به کوالالامپور و بانکوک را با همکاری شرکت ایرآسیا ایکس مالزی و ایرآسیا ایکس تایلند، به صورت سه روز در هفته راه اندازی کرده است.

مقصدهای این شرکت هواپیمایی کشورهای مالزی، اندونزی، بروندی، هندوستان، تایلند، چین، کره جنوبی، ویتنام، هنگ کنگ، نپال، ماکائو، میانمار، کامبوج، سنگاپور، تایوان، لائوس، عربستان و ایران هستند.

ناوگان

ایرلاین ایرآسیا قبلا تنها از هواپیماهای بوئینگ 737-300 برای پروازهای خود استفاده می کرد. اما در حال حاضر جای این هواپیما در ناوگان ایرآسیا به هواپیماهای ایرباس A320-200داده شده است.

این شرکت هواپیمایی در حال حاضر 177 فروند هواپیما در دست استفاده دارد که 176 فروند آن از نوع ایرباس A320-200، و یک فروند آن ایرباس A321neoاست.

در سال 2011، هواپیمایی ایرآسیا یکی از بزرگ ترین قراردادهای تاریخ در حوزه سفارش هواپیما را انجام داد و 200 فروند ایرباس A320neoبرای ناوگان خود سفارش داد. این قرارداد 18 بلیون دلاری، ایرآسیا را بزرگترین مشتری ایرباس در جهان کرد.

کلاس های پروازی

ایرآسیا دارای سه کلاس پروازی اقتصادی، متوسط و تجاری است.

کلاس اقتصادی (economy class): در این کلاس پروازی مسافر تنها می تواند میزان مشخصی بار با خود به کابین هواپیما ببرد و برای تحویل بار هنگام چک-این باید هزینه اضافه پرداخت کند.

انتخاب صندلی، تغییر تاریخ بلیط (تا ۴۸ ساعت پیش از تاریخ پرواز) و سرو غذا نیز در صورت پرداخت هزینه‌ امکان پذیر است.

کلاس متوسط (premium): در این کلاس پروازی مسافر علاوه بر بار داخل کابین، مجاز به حمل ۲۰ کیلوگرم بار رایگان است. همچنین مسافر امکان تغییر تاریخ بلیطتنها تا دو مرتبه را دارد. از دیگر خدمات این کلاس پروازی امکان انتخاب صندلی به صورت رایگان است.

کلاس پروازی تجاری (business class): این شرکت به مسافر اجازه حمل بار رایگان تا ۴۰ کیلوگرم می‌ دهد. مسافران این کلاس پروازی در ایرآسیا از خدماتی مانند وعده غذایی، پتو و بالش بهره‌مند هستند و درصورت نیاز می ‌توانند به صورت رایگان تاریخ بلیط خود را تغییر دهند.

با مراجعه به سایت فلایتیو می توانید قیمت بلیط های این ایرلاین و هریک از این کلاس های آن را پروازی را مشاهده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط