airfrance-airline

معرفی شرکت هواپیمایی ایر فرانس (Air France)

معرفی

شرکت هواپیمایی ایر فرانس شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور فرانسه است که از سال 1933 تاکنون در عرصه حمل و نقل هوایی جهان فعالیت می کند.

این شرکت هواپیمایی که دفتر مرکزی آن در شهر ترامبله ان فرانس، در شمال فرانسه واقع شده است، جزو شرکت های تابعه فرانس-کی ال ام محسوب می شود.

ایر فرانس در سال 2013 به 36 مقصد در فرانسه و 168 مقصد در 93 کشور جهان پرواز مستقیم داشت و در سال 2015 جمعا ۴۶٬۸۰۳٬۰۰۰تن مسافر را در جهان جا به جا کرد.

قطب اصلی این شرکت هواپیمایی فرودگاه شارل دوگل فرانسه است و فرودگاه های اورلی، لیون-سینت اگزوپری، مارسی پروانس، تولوز-بلانیاک و نیس کوت دازور نیز به عنوان قطب ثانویه آن مورد استفاده قرار می ‌گیرند. فرودگاه شارل دوگل پاریس که قطب میان‌ قاره‌ای و بزرگترین قطب ایر فرانس است، روزانه به ۳۳۵ مقصد، پرواز خروجی دارد. ایر فرانس از طریق فرودگاه مارسی پروانس نیز که جدیدترین قطب آن است، روزانه به ۳۰مقصد در اروپا، آفریقا و فرانسه پرواز انجام می‌ دهد.

ایر فرانس در ۷اکتبر سال ۱۹۳۳از ادغام شرکت های ایر اورینت، ایر یونیون، شرکت پرتال هوایی عمومی، شرکت بین‌المللی ناوبری فرانسه (CIDNA) و شرکت ترابری آرینه (SGTA) تشکیل شد.

این شرکت هواپیمایی در دوران جنگ سرد، از سال ۱۹۵۰تا ۱۹۹۰، یکی از ۳خط اصلی شرکت ‌های هواپیمایی متحدین بود و به فرودگاه ‌های برلین غربی، برلین تمپل ‌هوف و برلین تگل، پروازهای منظم انجام می ‌داد.

از آپریل سال 2001 تا مارچ 2002، این ایرلاین 43.3 میلیون مسافر جا به جا کرد و 12.53 میلیار یورو درآمد داشت.

در سال 2004، ایر فرانس با جا به جایی 25.5% از مسافران در جهان، به عنوان بزرگترین ایرلاین اروپایی و بزرگترین ایرلاین جهان بر اساس میزان درآمد انتخاب شد.

ناوگان ایر فرانس از هواپیماهای عظیم الجثه ایرباس و بوئینگ تشکیل شده است. این شرکت هواپیمایی در پروازهای کوتاه ‌مدت از هواپیماهای ایرباس ای ۳۲۰و در پروازهای بلندمدت از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ استفاده می ‌کند.

ایر فرانس برای نخستین بار در ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹ از هواپیمای ایرباس ای۳۸۰که بزرگترین و مجهزترین هواپیمای مسافربری جهان است، در مسیر فرودگاه شارل دوگل پاریس تا فرودگاه جان اف کندی نیویورک استفاده کرد.

ایرفرانس با 31 شرکت هواپیمایی توافق مقصدهای مشترک دارد و بلیط های آن از طریق سایت فلایتیو قابل خریداری است.

حادثه در شرکت هواپیمایی ایرفرانس

هواپیماهای شرکت هواپیمایی ایرفرانس، در طول 86 سال فعالیت این شرکت بارها دچار حادثه شده اند که بدترین آن مربوط به سال 2009 است.

در تاریخ اول ژوئن سال 2009، پرواز شماره 447 ایر فرانس که از ریو دوژانیرو به مقصد پاریس پرواز می کرد، با 228 سرنشین خود از صفحه رادار ناپدید شد.

از آنجا که ساعاتی پس از پرواز این هواپیما، خلبان، وجود اشکال در سیستم برق هواپیما را گزارش داده بود، احتمال داده شد که رعد و برق باعث بروز این سانحه شده باشد.

پس از جستجو برای یافتن این هواپیما، 50 جسد و بخش هایی از بدنه هواپیما پیدا شد و سقوط هواپیما توسط سازمان هواپیمایی کشور فرانسه تأیید شد.

مقاصد

شرکت هواپیمایی ایر فرانس در حال حاضر به بیش از 204 مقصد در تمام قاره های جهان پروازهای مسافربری و باربری انجام می دهد.

پروازهای این شرکت هواپیمایی به ایران، پس از 8 سال، از تاریخ 29 فروردین 1395، دوباره از سر گرفته شد.

طبق برنامه زمان ‌بندی، پروازهای شرکت هواپیمایی ایر فرانس در روزهای یکشنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ساعت ۲۰:۲۰ وارد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) می ‌شود و صبح روز بعد ساعت ۹:۱۵، تهران را به مقصد پاریس ترک می ‌کند. بلیط های این شرکت هواپیمایی از طریق سایت فلایتیو، صفحه پروازهای خارجی قابل خریداری است.

مقصدهای بین المللی این شرکت هواپیمایی از قرار زیر است:

قاره آفریقا

ساحل عاج، نیجریه، الجزایر، ماداگاسکار، مالی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، مراکش، آفریقای جنوبی، گینه، بنین، سنگال، تونس، جیبوتی، کامرون، مارتینیک فرانسه، سیرالئون، گابن، آنگولا، گیته استوایی، لیبریا، چاد، نیجر، موریتاتنی، بورکینافاسو، موریس

قاره آسیا

هندوستان، تایلند، چین، ویتنام، اندونزی، مالزی، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور

قاره اروپا

گویان فرانسه، بریتانیا، فرانسه، هلند، بلژیک، یونان، اسپانیا، سوئیس، آلمان، دانمارک، رومانی، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، سوئد، ترکیه، اوکراین، پرتغال، اسلوونی، مالت، نروژ، پولینزی فرانسه، سینت مارتن، جمهوری چک، رئونیون فرانسه، روسیه، بلغارستان، اتریش، لهستان، ارمنستان، کرواسی

قاره آمریکا

ایالات متحده آمریکا، کلمبیا، برزیل، آرژانتین، مکزیک، ونزوئلا، کوبا، پرو، اروگوئه، کانادا، پاناما، گوادالوپ، هائیتی، جمهوری دومینیکن، شیلی

خاورمیانه

اردن، لبنان، مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ایران

ناوگان

شرکت هواپیمایی ایر فرانس در حال حاضر 227 فروند هواپیما در حال استفاده و 44 فروند هواپیمای تازه در دست سفارش دارد.

نوع هواپیما

تعداد

ایرباس A318-100

18

ایرباس A319-100

38

ایرباس A320-200

43

ایرباس A321-100

5

ایرباس A321-200

15

ایرباس A330-200

15

ایرباس A340-300

11

ایرباس A380-800

10

بوئینگ 777-200ER

27

بوئینگ 777-300ER

43

بوئینگ 777F

2

مجموع

227

کلاس های پروازی

شرکت هواپیمایی ایرفرانس دارای 4 کلاس پروازی La Première، Business، Premium Economy و Economy است.

کلاس پروازی La Première، مانند فرست کلاس در دیگر شرکت های هواپیمایی است اما تنها در هواپیماهای ایرباس A380-800 این ایرلاین موجود است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط