azerbaijan-airlines

معرفی شرکت هواپیمایی آذربایجان (Azerbaijan Airlines)

معرفی

شرکت هواپیمایی آذربایجان در تاریخ هفتم آپریل سال 1992، از شرکت هواپیمایی ایرفلوت (شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور روسیه و ایرلاین ملی شوروی سابق) تفکیک شد و به عنوان شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور آذربایجان و بزرگترین ایرلاین این کشور تأسیس شد.

اولین بار در سال 1910 بود که یک هواپیما بر فراز باکو پرواز کرد. تنها 13 سال پس از این پرواز، آذربایجان توانست جایگاهی رسمی در حوزه هوانوردی منطقه پیدا کند.

اما از آنجا که این شرکت هواپیمایی در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق، یکی از زیر مجموعه های ایرلاین ایرفلوت بود، پس از فروپاشی شوروی دچار وضعیت بحرانی شد. این تغییر سریع ساختارهای سیاسی باعث شد تا هواپیمایی آذربایجان بسیاری از متخصصان باتجربه خود در این شرکت را از دست بدهد. علاوه بر این، ناوگان ایرلاین آذربایجان بسیار فرسوده شده بود و بیشتر هواپیماهای آن غیر قابل استفاده بودند.

با وجود این، پس از اینکه شرکت هواپیمایی آذربایجان تحت نظارت شخصی حیدر علی اف، رئیس جمهور آذربایجان قرار گرفت، بیش از 200 میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری صورت گرفت که صرف به روزسازی ناوگان این هواپیمایی به وسیله هواپیماهای بوئینگ 757، تجدید تجهیزات کنترل ترافیک هوایی و ایجاد یک سیستم حرفه ای آموزشی برای متخصصان شد.

این شرکت هواپیمایی در حال حاضر روزانه به 22 مقصد، پرواز مستقیم دارد که شهرهای تهران و تبریز در ایران نیز جزو آنهاست. برای خرید بلیط هواپیما این ایرلاین به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی آذربایجان در شهر باکو در جمهوری آذربایجان قرار دارد و فرودگاه بین‌ المللی حیدر علی ‌اف، قطب اصلی آن است.

حادثه در شرکت هواپیمایی آذربایجان

دسامبر سال 1995، یک فروند هواپیمای توپولوف متعلق به شرکت هواپیمایی آذربایجان، هنگام پرواز دچار نقص فنی در موتور هواپیما شد و سقوط کرد.

هنگامی که خلبان متوجه این مشکل شد، تلاش کرد تا در فرودگاه نخجوان فرود اضطراری کند اما ناگهان متوجه ساختمان بلندی در مقابل هواپیما شد و برای جلوگیری از برخورد با آن، چرخش تیزی به سمت راست انجام داد و به زمینی در حومه شهر نخجوان برخورد کرد.

این حادثه که موجب کشته شدن 52 نفر از 82 سرنشین هواپیما شد، مرگبارترین حادثه شرکت هواپیمایی آذربایجان لقب گرفت.

مقاصد

شرکت هواپیمایی آذربایجان هم اکنون 53 مقصد داخلی و بین المللی در قاره های آسیا، اروپا، آمریکا و همچنین خاورمیانه دارد.

قاره آسیا

قزاقستان، قرقیزستان و چین

قاره اروپا

ترکیه، روسیه (11 شهر)، آلمان، اوکراین، سوئیس، ایتالیا، بلاروس، فرانسه، جمهوری چک، گرجستان، مونته نگرو و اتریش

قاره آمریکا

ایالات متحده آمریکا (نیویورک)

خاورمیانه

امارات و ایران (تهران و تبریز)

ناوگان

نوع هواپیما

تعداد

ایرباس A319-100

4

ایرباس A320-200

7

ایرباس A340-500

2

بوئینگ 757-200

4

بوئینگ 767-300ER

3

بوئینگ 787-8

2

امبرائر ERJ-170

1

امبرائر ERJ-190

4

مجموع

27

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط