kishair-airway

معرفی شرکت هواپیمایی کیش ایر

معرفی

شرکت هواپیمایی کیش ایر در سال 1370، با هدف توسعه فعالیت های جزیره کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس تأسیس شد.  این شرکت پس از ثبت و دریافت مجوزهای قانونی به عنوان یکی از شرکت های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و در قالب یک شرکت سهامی خاص، فعالیت خود را با دو فروند هواپیمای اجاره ای شروع کرد.

کیش ایر از اواخر سال 1376، 10 فروند هواپیمای اجاره ای شامل هواپیمای یاک 40 و توپولوف 154 را در اختیار داشت که با تغییر سیاست های ارزی بانک مرکزی، عدم واگذاری ارز دولتی و افزایش نرخ ارز برای شرکت های هواپیمایی، امکان نگهداری و انجام حداقل ساعت پرواز تعیین شده برای آن ها عملی نبود. به همین دلیل برای پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی، تعداد هواپیماهای اجاره ای کاهش و در عوض، ساعت پرواز هواپیماهای باقی مانده افزایش یافت.

این شرکت در حال حاضر، با تمام خصوصیات و استانداردهای لازم بین المللی، یکی از شرکت های عضو یاتا و اولین شرکت هواپیمایی ایرانی دارای گواهینامه استاندارد ایمنی هوانوردی IOSAاست.

 

حادثه در شرکت هواپیمایی کیش ایر

21 بهمن بهمن ۱۳۸۲، یک فروند فوکر-۵۰متعلق به هواپیمایی کیش ایر، در هنگام فرود آمدن در فرودگاه شارجه به زمین برخورد کرد و ۴۳نفر از ۴۵مسافر آن کشته شدند.

براساس بیانیه ای که پس از سقوط این هواپیما منتشر شد، هواپيماي فوكر ۵۰كه در نزديكي فرودگاه شارجه سقوط كرد، در سال ۱۹۹۱ساخته و در سال ۲۰۰۱وارد خطوط پروازي شركت «كيش اير» شده بود. این هواپیما جزو هواپيماهاي جديد شركت فوكر بوده که دو موتور و توانایی حمل ۵۰ نفر مسافر به همراه شش خدمه را داشته است.

پس از بررسی سانحه مشخص شد که معکوس کننده موتورها لحظاتی قبل از فرود فعال شده و منجر به سقوط هواپیما در فاصله 2 مایلی از ابتدای باند شده است.

 

مقاصد

مقصدهای داخلی شرکت هواپیمایی کیش ایر شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد، رشت، تبریز، بندرعباس، آبادان، یزد، کرمانشاه، عسلویه و ابوموسی، و مقصدهای خارجی این خط هواپیمایی باکو، بغداد، خصب، دمشق، استانبول، دوبی، ابوظبی و شارجه هستند.

 

ناوگان

در ناوگان این شرکت هواپیمایی 12 هواپیما وجود دارد که شامل 2 فروند هواپیمای ایرباس  A320، 7فروند هواپیمای بوئینگ MDو 3 فروند هواپیمای فوکر 100 است.

 

کلاس های پروازی

کیش ایر در راستای افزایش رضایت مندی مسافران، علاوه بر ارائه کلاس پروازی اقتصادی  (Economy Class)در برخی از مسیرهای پروازی از جمله تهران-کیش- تهران و تهران-مشهد-تهران دارای کلاس پروازی تجاری (Business Class)  است.

 

حاشیه ها

۲۹بهمن ۱۳۸۸، در صفحه مانیتور اعلام مسیر هواپیمای پرواز تهران- کیش که با هواپیمای تحت اجاره شرکت کیش ایر انجام می شد، از نام خلیج عربی به جای خلیج فارس استفاده شد که با اعتراض برخی مسافران و خبرنگاران مواجه شد. در واکنش به این اعتراض ها، سرمهماندار یونانی این پرواز به گونه‌ای توهین آمیز با مسافران برخورد کرد که این موضوع واکنش ‌های زیادی به دنبال داشت.

در نهایت این مهماندار یونانی با هماهنگی مدیرعامل هواپیمایی کیش‌ایر، به پلیس مهاجرت و اتباع خارجی مستقر در جزیره کیش احضار شد و به دلیل رفتار ناشایست و اقدام غیرمسئولانه اقامتش باطل شد.

حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری وقت، پس از این اتفاق دستور داد تا با مسئولان اصلی این عمل برخورد شود و مسئولان این شرکت هواپیمایی توبیخ شوند.

اگر قصد خرید اینترنتی بلیط هواپیما برای پروازهای چند مسیر را دارید، به فلایتیو سر بزنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط