معرفی شرکت هواپیمایی ماهان ایر Mahan Air

شرکت هواپیمایی ماهان، اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران است که در سال 1371، با سهام مؤسسه خیریه مولی‌الموحدین تأسیس شد. این شرکت هواپیمایی در ابتدا کار خود را با پروازهای تهران – کرمان – تهران آغاز کرد و پس از چند سال با افزایش تعداد هواپیما و مقصدهای خود به یکی از مهم ترین ایرلاین های کشور تبدیل شد. با فلایتیو همراه باشید.
خط هوایی ماهان از نظر تعداد ناوگان هوایی و مسافر حمل شده، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران است. بنا بر گزارش سازمان هواپیمایی ایران، ایرلاین ماهان در سال 1391 بیش‌ترین مسافر را (در شبکه داخلی و خارجی) حمل کرده است.
همچنین طبق آمارهای سازمان هواپیمایی کشور در آذر ماه سال 94، شرکت هواپیمایی ماهان با داشتن 13 درصد سهم از پروازهای داخلی، بیشترین پروازهای به موقع و کمترین میزان تاخیر را در میان شرکت‌ های هواپیمایی ایرانی داشته است.
شرکت ماهان در سال ۱۳۷۸، اولین هواپیمای ایرباس ۳۰۰A و در سال ۱۳۸۰، هواپیماهای پیشرفته ایرباس ۳۱۰ A را به ناوگان خود اضافه کرد که این موضوع باعث تقویت ناوگان و بالا رفتن توان شرکت جهت انجام پروازهای دوربرد به مسیرهای خاوردور شد. در سال ۱۳۷۹ نیز، این شرکت هواپیمایی به عضویت در انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) درآمد.
پیشنهاد مجله فلایتیو:
بیش از پنج میلیون و چهارصد هزار نفر مسافر در سال ۱۳۹۴ توسط شرکت هواپیمایی ماهان جا به جا شده اند که از این تعداد، نزدیک به دو میلیون و چهارصد هزار نفر در مسیرهای بین المللی پرواز داشته اند.
علاوه بر خرید بلیط هواپیما، از طریق سایت فلایتیو می توانید قیمت بلیط های این شرکت هواپیمایی به مقصدهای مختلف را با دیگر شرکت های هواپیمایی مقایسه کنید.
برند هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.
 
حادثه هوایی در شرکت هواپیمایی ماهان
هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان تقریبا 16 مرتبه دچار سانحه هوایی شده اند که خوشبختانه هیچ کدام تلفات جانی در پی نداشته اند.
23 مهر 1394 یک عدد هواپیمای بوئینگ 747 ماهان که به مقصد بندرعباس حرکت می کرد، پس از بلند شدن از باند فرودگاه دچار نقص فنی شد و در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.
این هواپیما دقایقی پس از پرواز، به علت نقص فنی در موتور شماره ۳ و جدا شدن قطعاتی از موتور آن در حوالی اسلامشهر، مجبور به بازگشت و فرود اضطراری شد. خوشبختانه به این خاطر که هواپیما دارای 4 موتور بود، با 3 موتور دیگر به راحتی و بدون مشکل به زمین نشست.
 

مقاصد ماهان ایر

شرکت هواپیمایی ماهان روزانه به 52 مقصد در اروپا، آسیا و خاورمیانه پرواز مستقیم دارد که از این میان 24 مقصد آن بین المللی و 28 مقصد آن داخلی هستند و بلیط تمامی آنها توسط سایت فلایتیو به فروش می رسد.
این شرکت از نیمه اول سال 1395، شروع به مذاکره جهت برنامه ریزی برای انجام پروازهای کپنهاگ و پاریس کرده است.
 
ناوگان
شرکت هواپیمایی ماهان هم‌اکنون ناوگانی متشکل از ۵۴ فروند هواپیمای مسافربری و باری را در اختیار دارد. این شرکت هواپیمایی که کار خود را با دو فروند هواپیمای توپولوف 154 و دو فروند هواپیمای ایلوشین 76 باری آغاز کرد، در کمتر از ده سال، با توسعه ناوگان خود توانست به یکی از ایرلاین های مهم کشور تبدیل شود.
پیشرفت و توسعه این شرکت هواپیمایی با خرید سه فروند ایرباس A300B4 در سال 1378 آغاز شد و با نوسازی ناوگان این شرکت از طریق افزودن هواپیماهای دور برد و پهن پیکر ایرباس ۳۴۰ که به تدریج از سال ۱۳۸۴ به ناوگان هوایی افزوده شدند، ادامه یافت. علاوه بر این، در همین سال (1384) ۴ فروند ایرباس ۳۲۰A به ناوگان ماهان اضافه شد و این شرکت را به تنها شرکت هواپیمایی دارنده ناوگان مدرن در ایران تبدیل کرد.
در حال حاضر، در میان 70 فروند هواپیمای این شرکت، 7 عدد هواپیمای بوئینگ، 47 عدد هواپیمای ایرباس و 16 عدد هواپیمای BAE موجود است.
 
کلاس های پروازی
کلاس‌ های پروازی شرکت هواپیمایی ماهان شامل کلاس تجاری و کلاس معمولی برای پروازهای داخلی و خارجی است. این شرکت هواپیمایی امکان سفارش غذای خاص را برای مسافران خود در پروازهای خارجی نیز فراهم کرده است.
شما می توانید هنگام خرید بلیط، غذای خاص خود را از میان لیست غذا انتخاب نموده تا در زمان پرواز برای شما سرو گردد. همچنین امکان سفارش غذاهای خاص از طریق اینترنت، تا 72 ساعت قبل از پرواز امکان پذیر است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*