pegasus-airlines

معرفی شرکت هواپیمایی پگاسوس (Pegasus Airlines)

معرفی

شرکت هواپیمایی پگاسوس، ایرلاین ارزان قیمت کشور ترکیه و یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت در قاره اروپا است.

این شرکت هواپیمایی که در سال 1989 با همکاری دو شرکت نت ایر و سیلک ایر تأسیس شد، با خرید دو فروند بوئینگ 737-400، فعالیت خود را به عنوان اپراتور پروازهای چارتر شرکت ایر لینگاس آغاز کرد.

پس از گذشت 4 ماه از فعالیت این شرکت هواپیمایی، با حمله عراق به کویت، منطقه خاورمیانه وضعیت خطرناکی پیدا کرد و این موضوع تأثیر منفی بر صنعت گردشگری و درآمد هواپیمایی های چارتر گذاشت. اما پس از آن، از سال 1992 دوباره آمار سفرهای توریستی در کشور ترکیه بالا رفت و شرکت های هواپیمایی، از جمله ایرلاین پگاسوس، توانستند خود را بازیابی کنند.

سیر توسعه و پیشرفت این شرکت هواپیمایی تا جایی ادامه یافت که در سال 2012 به عنوان دومین هواپیمایی بزرگ ترکیه معرفی شد.

در ژوئیه سال ۲۰۱۲ نیز شرکت هواپیمایی پگاسوس ۴۹ درصد از سهام هواپیمایی قرقیزستان را از شرکت ایر ماناس خریداری و در ۲۲ مارس ۲۰۱۳، اولین هواپیمای خود را با نام تجاری پگاسوس آسیا معرفی کرد.

شرکت هواپیمایی پگاسوس در ۲۶ آوریل ۲۰۱۳، 5/34 درصد از سهام خود را در بازار بورس استانبول عرضه کرد و فروخت.

این شرکت هواپیمایی که قطب اصلی آن فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن است، با شرکت های ایر برلین، هواپیمایی آذربایجان، آی زدایز و کی ال ام دارای مقاصد مشترک است.

شرکت پگاسوس در سال ۲۰۰۷ بیشترین مسافر را در مقایسه با دیگر خطوط هواپیمایی خصوصی ترکیه جا به ‌جا کرد و در سال ۲۰۰۸، در مجموع به 4/4 میلیون مسافر خدمات پروازی ارائه کرد.

 

حادثه در شرکت هواپیمایی پگاسوس

 

در فوریه سال 2014، یک فروند هواپیمای بودئینگ پرواز شماره 751 پگاسوس از سوی یک مرد اوکراینی مورد هواپیما ربایی قرار گرفت. این مسافر که ادعا می کرد به همراه خود یک بمب در هواپیما دارد، تقاضا داشت که هواپیما در شهر سوچی، محل برگزاری مسابقات المپیک 2014 فرود آید (در حالی که یک روز از آغاز این مسابقات می گذشت).

در نهایت خلبان برای کنترل هواپیما، مانیتورهای داخل کابین را خاموش کرد و در حالی که هواپیماربا فکر می کرد قرار است به سمت سوچی پرواز کنند، هواپیما را در فرودگاه استانبول به زمین نشاند.

مقاصد

شرکت هواپیمایی پگاسوس از فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن به 33 مقصد در کشور ترکیه و 70 مقصد در سراسر جهان پرواز مستقیم دارد.

این شرکت هواپیمایی در حال حاضر به 103 مقصد در 40 کشور جهان، از جمله ایران پرواز دارد. برای خرید بلیط هواپیما این ایرلاین می توانید به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

 

قاره اروپا

ترکیه، هلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، گرجستان، صربستان، آلمان، ایتالیا، بلژیک، رومانی، مجارستان، روسیه، دانمارک، سوئیس، انگلستان، جمهوری چک، بلغارستان و بوسنی هرزگوین

آسیا و اقیانوسیه

هند، تاجیکستان، قزاقستان، آذربایجان و قرقیزستان

خاورمیانه

ایران، قطر، لبنان، مصر، کویت، عراق، بحرین و امارات متحده عربی

 

ناوگان

شرکت هواپیمایی پگاسوس که اولین ایرلاین ترکی سفارش دهنده بوئینگ 737-400 و بوئینگ 737است، در حال حاضر 74 فروند هواپیما در دست استفاده و 75 فروند هواپیما در دست سفارش دارد.

 

نوع هواپیما

تعداد

ایرباس A320-200

12

ایرباس A320 neo

4

بوئینگ 737-800

59

مجموع

74

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط