tajik-air

معرفی شرکت هواپیمایی تاجیک ایر (Tajik Air)

معرفی

تاجیک ایر، شرکت هواپیمایی ملی کشور تاجیکستان است که در سال ۱۹۲۳به ‌عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت هواپیمایی ایرفلوت (شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور روسیه و ایرلاین ملی شوروی سابق) تأسیس شد.

اولین پرواز این شرکت هواپیمایی در تاریخ سوم سپتامبر سال 1924 از شهر بخارا به دوشنبه بود. جالب است بدانید که هواپیما 2 سال زودتر از ماشین و 5 سال زودتر از قطار وارد کشور تاجیکستان شد. فرودگاه نیز برای اولین بار در شهر دوشنبه (استالین آباد در زمان شوروی سابق) ساخته شد و خطوط هواپیمایی از آنجا شروع به فعالیت کردند. پس از آن حمل و نقل هوایی تاجیکستان، با توسعه ناوگان این شرکت هواپیمایی به سرعت توسعه یافت و به بخش مهمی از اقتصاد ملی تاجیکستان کمک کرد.

پس از گذشت چند سال تاجیک ایر توانست ارتباط منظمی میان مرکز جمهوری و شهرک های کوهستانی اطراف آن برقرار کند و مدت زمان مسیر رفت و آمد مردم به آنجا را کاهش دهد. در سال 1937 نیز، خطوط داخلی شرکت هواپیمایی تاجیک ایر به طور کامل برقرار شده بود و ناوگان آن در حال توسعه بود. این سیر ادامه داشت تا اینکه با فروپاشی اتحاد شوروی سابق در سال 1991، این شرکت هواپیمایی از ایرفلوت مستقل شد و برنامه ها و مدیریت آن شکلی متفاوت به خود گرفت.

در حال حاضر، دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی تاجیک ایر در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان قرار دارد و فرودگاه بین المللی دوشنبه و فرودگاه خجند قطب های آن هستند.

این شرکت هواپیمایی که تحت مالکیت کامل دولت تاجیکستان است، روزانه به 19 مقصد در آسیای مرکزی، آسیای شرقی، آسیای جنوبی، غرب آسیا، خاورمیانه و اروپا پرواز مستقیم دارد.

شرکت هواپیمایی تاجیک ایر، در سال ۲۰۱۲ بیش از ۳/۳۳ میلیون مسافر در سطح جهان منتقل کرده است.

حادثه در شرکت هواپیمایی تاجیک ایر

28 آگوست سال 1993، یک فروند هواپیمای یاک 40 متعلق به شرکت هواپیمایی تاجیک ایر هنگام پرواز به فرودگاه شهر دوشنبه سقوط کرد و 82 نفر از 86 سرنشین آن کشته شدند. دلیل سقوط هواپیما این بود که این نوع از هواپیما برای حمل تنها 28 مسافر پیکربندی شده بود و تعداد مسافران و میزان بار در آن بیش از حد استاندارد بود.

در نهایت هواپیما مجبور به فرود در باند فرودگاه شد و به دلیل داشتن سرعت بیش از حد به یک سازه بتنی برخورد کرد و پس از آن به درون رودخانه پنج افتاد.

مقاصد

شرکت هواپیمایی تاجیک ایر در حال حاضر به 19 مقصد در کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، هند و ایران پرواز مستقیم دارد.

با مراجعه به سایت فلایتیو می توانید بلیط هواپیما خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.

ناوگان

نوع هواپیما

تعداد

آنتونوف An-26

1

آنتونوف An-28

2

بوئینگ 737-300

1

بوئینگ 737-500

2

بوئینگ 757-200

3

یاکولوف یاک 40

1

توپولوف

2

Xian MA60

2

Mil Mi-8

3

مجموع

15

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط