arak-airport

معرفی فرودگاه اراک

فرودگاه اراک از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران و فرودگاه اصلی استان مرکزی است. ساختمان فعلی فرودگاه که در دهه 40 جانمایی شده است، در سال 1366 کار مطالعاتی احداث آن از طریق استان مرکزی و با نظارت سازمان هواپیمایی کشوری ادامه پیدا کرد و شهریور ماه سال 1378، با حضور رئیس‌جمهور وقت افتتاح شد.

با وجود این، تاریخچه تأسیس این فرودگاه به سال۱۳۰۰ خورشیدی برمی‌گردد. در این سال به دنبال تأسیس ۳ کنسولگری انگلیس، آلمان و سویس در اراک، کمپانی‌هایی چون زیگلر برای خرید فرش‌های دست‌باف از اهالی شهر و روستاهای اطراف در این شهر تأسیس شدند و در پی آن انگلیسی‌ها اقدام به ساخت فرودگاه و اداره آن کردند. در همین سال‌ها بود که پروازهایی منظم بین اراک - بروجرد و اراک – کرمانشاه، از فرودگاه اراک برقرار شد.

با آغاز جنگ جهانی دوم و حضور متفقین در ایران، این فرودگاه به دست نیروهای انگلیسی افتاد و تا پایان جنگ مورد استفاده نظامی آنان قرار گرفت. در این دوره، فرودگاه اراک کانونی برای پرواز هواپیماهای نظامی بود و بیشتر برای حمل و نقل اسلحه و سرباز از آن استفاده می‌شد. به همین خاطر، پروازهایی به مقاصد مختلفی چون فرودگاه بندر لنگه، فرودگاه بوشهر، فرودگاه آبادان، فرودگاه بندرانزلی و فرودگاه‌های هیترو لندن، بغداد و هند صورت می‌گرفت.

سرانجام کار ساخت فرودگاه اراک بعد از انقلاب اسلامی ایران، در زمینی به وسعت 470 هکتار آغاز شد و در شهریور 1378 با اتمام کار عملیات احداث ساختمان‌های اداری و جانبی و باند پروازی افتتاح شد.

اما به دلیل پاره‌ای مشکلات، تا اسفند ماه سال 1384 این فرودگاه تنها برای پروازهای اختصاصی و VIP، تجهیز هواپیماهای آموزشی و ... استفاده می‌شد. تا اینکه با تلاش‌های گسترده، از خردادماه ماه سال 1395 پروازهای این فرودگاه افزایش پیدا کرد و 3 پرواز در هفته، در مسیر اراک–مشهد و بالعکس و همچنین پرواز اراک -عسلویه و بالعکس برقرار شد.

ویژگی‌های فرودگاه اراک

فرودگاه فعلی شهر اراک در ۱۷ کیلومتری شمال این شهر واقع شده و مجهز به امکانات سوخت‌گیری نوع سوخت جت آ، روشنایی باند فرود، گمرگ برای انجام پروازهای بین‌المللی، ایستگاه آتش‌نشانی، پارکینگ، فضای سبز و... است.

طول این باند اصلی فرودگاه اراک ۳۷۰۰ متر و عرض آن ۷۵ متر است و دارای تمامی امکانات جهت نشست و برخاست انواع هواپیماها در تمامی کلاس‌ها است.

این فرودگاه مجهز به سیستمهای کمک ناوبری VOR/DMEنیز می‌باشد.

اگر قصد سفر به اراک را دارید برای خرید بلیط هواپیما می‌توانید به فلایتیو، صفحه پروازهای داخلی مراجعه کنید.

مسیرهای پروازی فرودگاه اراک

شنبه‌ها :

مبداء: مشهد مقصد: اراک

مبداء: اراک مقصد: مشهد

یکشنبه‌ها :

مبداء: عسلویه مقصد: اراک

مبداء: اراک مقصد: عسلویه

سه شنبه‌ها :

مبداء: مشهد مقصد: اراک

مبداء:اراک مقصد: مشهد

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط