istanbul-airports

با فرودگاه‌های استانبول آشنا شوید

شهر استانبول در ترکیه که مهم‌ترین شهر این کشور از نظر جذب گردشگر است، دو فرودگاه بین‌المللی دارد و سومین فرودگاه مهم آن در حال ساخت است.

مهم‌ترین فرودگاه این کشور فرودگاه بین‌المللی آتاترک است که در 24 کیلومتری غربی مرکز شهر، در منطقه یزیلکوی در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. فرودگاه بعدی فرودگاه بین‌المللی سبیحا گوکجن است که در منطقه کورتکوی قرار گرفته و کوچکتر از فرودگاه آتاترک است.

در این مطلب این دو فرودگاه مهم شهر استانبول را معرفی می‌کنیم.

فرودگاه بین‌المللی آتاترک

فرودگاه بین‌المللی آتاترک در سال 1924 مورد بهره‌برداری قرار گرفت و فعالیت خود را آغاز کرد. این فرودگاه که مهم‌ترین و پرترددترین فرودگاه کشور ترکیه است، در دهه 1980 تغییر نام یافت و نام آتاترک، اولین رئیس‌جمهور و مؤسس جمهوری ترکیه بر آن نهاده شد.

فرودگاه آتاترک قطب اصلی شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز است و پایگاهی نظامی برای نیروی هوایی ارتش ترکیه نیز دارد.

این فرودگاه که توسط شرکت ترکی TAV (Tepe-Akfen-Ventures) اداره می‌شود، پایانه‌ای مهم برای صنعت گردشگری ترکیه به حساب می‌آید و روزانه ده‌ها پرواز داخلی و بین‌المللی را پشتیبانی می‌کند.

فرودگاه آتاترک با پذیرش 60 میلیون مسافر در سال 2015، یازدهمین فرودگاه شلوغ جهان در این سال و دهمین فرودگاه جهان در بخش پایانه حمل و نقل بین‌المللی شد.

این فرودگاه همچنین در سال 2015 به عنوان سومین فرودگاه پرتردد اروپا پس از فرودگاه هیترو لندن و فرودگاه شارل دوگل پاریس انتخاب شد.

این فرودگاه که روزانه پروازهای زیادی از اقصی نقاط دنیا از جمله ایران دارد، دو ترمینال مسافری اصلی برای جابه‌جایی مسافران پروازهای داخلی و بین‌المللی دارد.

ترمینال یک برای پروازهای داخلی و ترمینال 2 برای پروازهای خارجی است که امکانات بیشتری نسبت به ترمینال یک دارد.

این فرودگاه از طریق خط M1Aمتروی استانبول از ایستگاه ینی‌کاپی و همچنین اتوبوس‌های شهری قابل دسترسی است.

فرودگاه آتاترک در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۵ مورد یک حمله تروریستی قرار گرفت که منجر به کشته شدن ۴۱ مسافر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد.

فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن

فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن (Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı) در بخش آسیایی استانبول واقع شده و دومین فرودگاه مهم شهر استانبول و سومین فرودگاه مهم کشور ترکیه به حساب می‌آید.

این فرودگاه که ساخت آن در سال 1998 آغاز شد، در ژانویه سال 2001 افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نام فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن از اولین زن خلبان ترکیه و اولین خلبان زن هواپیماهای جنگی در دنیا گرفته شده است.

این فرودگاه از یک پارکینگ ۴ طبقه با ظرفیت ۴۷۱۸ خودرو و ۷۲ اتوبوس، یک هتل چهار طبقه با ۱۲۸ اتاق، ۱۱۲ گیشه check in، سالن کنفرانس، رستوران، فرودشگاه و ... تشکیل شده است.

فرودگاه صبیحه گوکچن که مقر شرکت‌های هواپیمایی ترکیش ایرلاینز، پگاسوس و بوراجت است، در سپتامبر سال ۲۰۱۰ از طرف کنگره جهانی خطوط هوایی ارزان قیمت در لندن عنوان بهترین فرودگاه جهان را کسب و موفق به دریافت جایزه شد.

این فرودگاه از طریق تاکسی، اتوبوس و خط M4قطار شهری استانبول به راحتی قابل دسترسی است.

برخی خطوط هواپیمایی ترکی و ایرانی، پروازهایی از شهرهای مختلف ایران به این فرودگاه دارند. 

برای خرید بلیط هواپیما به مقصد این فرودگاه‌ها می‌توانید به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط