mashhad-airport

معرفی فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

معرفی

فرودگاه بین المللی مشهد، پر رفت و آمدترین فرودگاه کشور بعد از فرودگاه بین المللی مهرآباد است که بیشترین تعداد پرواز ورودی و خروجی را در میان دیگر فرودگاه های کشور دارد.

این فرودگاه که ابتدا در محل میدان پانزده خرداد مشهد قرار داشت و برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفت، در سال 1330 در محل زائرسرای فعلی احداث شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

با ساخته شدن باند جدید بتنی و پایگاه پدافند نیروی هوایی در فرودگاه مشهد، پروازهای روزانه تهران- مشهد و پروازهای آموزشی و ایرتاکسی نیز در این فرودگاه انجام می گرفت. پس از آن با افزایش پروازها و ورود هواپیماهای DC8، بوئینگ 727،737،707 و ایرباس پارکینگ و ترمینال جدید برج مراقبت و ساختمان های جانبی فرودگاه به صورت ناقص مورد بهره برداری قرار گرفتند که بعد از انقلاب اسلامی ایران تکمیل شدند.

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد سالانه میزبان حدود 8 میلیون مسافر داخلی و خارجی است و هر ساله بیش از ۲۷ هزار زائر حج تمتع و ۲۰۸ هزار زائر حج عمره را می ‌پذیرد.

این فرودگاه میزبان شرکت های هواپیمایی داخلی اترك، ايران اير، ایران ايرتور، آتا، آسمان، تابان، زاگرس، قشم، كاسپين، كيش، معراج، ماهان، نفت و شرکت های هواپیمایی خارجی امارات، تركيش ایر، جرمنيا، الجزيره، شاهين، صافی، عراق، العربيه، فلای بغداد، فلای دبی،قطر، كام اير و كويت ایرویز است.

در مجموع این فرودگاه میزبان بیش از 25 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی است.

ویژگی های فرودگاه شهید هاشمی نژادمشهد

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد در زمینی به مساحت ۵۴۰ هکتار در قسمت جنوب شرقی شهر مشهد قرار گرفته و با دو باند موازی ظرفیت پذیرش تمام هواپیماها تا رده بویینگ ۷۴۷ را دارد.

این فرودگاه اولین پارکینگ طبقاتی فرودگاهی ایران با ظرفیت بیش از هزار خودرو را دارد و به خط 1 مترو مشهد متصل است.

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد دارای بزرگترین و مجهزترین مرکز آموزش علوم فنون و خدمات هوایی در شهر مشهد است که رشته هایی چون خلبانی، تعمیر و نگهداری هواپیما، دیپیچ، اویونیک و مهمانداری در آن آموزش داده می شوند.

این مرکز آموزشی مجهز به چند فروند هواپیمای آموزشی برای دانشجویان خلبانی و یک آشیانه بزرگ برای دانشجویان تعمیر و نگهداری است.

به طور کلی فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد خدمات هوانوردی زیر را ارائه می دهد:

- خدمات ترافیکی هوایی

- نشستن و برخاستن هواپیما

- پارک کردن هواپیما

- خدمات روشنایی

- خدمات فرودگاهی

- خدمات هواشناسی و توجیه خلبانان

مسیرهای پروازی

در حال حاضر از فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، به 18 مقصد داخلی و 19 مقصد خارجی پرواز انجام می شود.

داخلی: تهران، تبریز، ساری، گرگان، نوشهر، همدان، يزد، كيش، كرمانشاه، قشم، شيراز، زابل، زاهدان، رشت، چابهار، بوشهر، اهواز و اصفهان

خارجی: نجف، هرات، مزارشريف، مدينه، لاهور، كويته، كويت، كابل، قندهار، شارجه، دوشنبه، دوحه، دمام، دوبی، جده، بیروت، بغداد بحرین و استانبول

اگر قصد سفر به مشهد را دارید می توانید بلیط قطار تهران-مشهد را از سایت فلایتیو به صورت آنلاین خریداری کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط