shahidbeheshti-airport

معرفی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی

فرودگاه شهید بهشتی با کد یاتا IFNو ایکائوOIFM، فرودگاهی بین‌المللی، مستقر در شهر اصفهان است.

این فرودگاه که یکی از مهم ترین فرودگاه های کشور است، به دلیل فاصله مناسب از اراضی شهری، بسیاری از مشکلات فرودگاه های دیگر همچون آلودگی صوتی را ندارد و مزاحمتی برای ساکنان اصفهان ایجاد نمی کند.

از آنجا که اصفهان به دلیل موقعیت خاص سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود از جاذبه های خاص طبیعی و گردشگری بسیاری برخوردار است، هر ساله پذیرای تعداد زیادی توریست، سیاستمدار و مسافر داخلی و خارجی است و تشکیلات آن همچون فرودگاه، اهمیت بسیار بالایی دارد.

تاریخچه

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان در سال ۱۳۶۱ با مساحت ۱۰۴۱ هکتار، به منظور ارائه خدمات هوایی برنامه ‌ای و غیر برنامه ‌ای، آموزشی و انجام پروازهای مسافری تأسیس شد.

این فرودگاه که یکی از قدیمی ترین فرودگاه های کشور است، ابتدا در منطقه صفه اصفهان قرار داشت و چندی بعد بنابر نیازهای وقت، در اختیار نیروی هوایی سپاه قرار گرفت. پس از آن فرودگاه جدید در 10 مایلی شرقی اصفهان، در یک منطقه کویری مورد بهره برداری قرار گرفت.

پروازهای مسافری این فرودگاه از سال 1361 و پروازهای بین المللی آن از سال 1366 آغاز شد.

فرودگاه شهید بهشتی چه ویژگی هایی دارد؟

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان مجهز به سیستم ها و تجهیزات ناوبریNDB, DME ,ILS DME, DVOR و رادار اپروچ(SSR-PSR) ، خودروهای کف ساز ، ماشین های برف روب و جاروب برای ایمنی مناطق پروازی است.

همچنین دارای دو باند به طول 4397 متر و عرض 45 متر، 13 تاکسی وی و اپرون به مساحت 112464 مترمربع، 10 جایگاه پذیرش جهت انواع هواپیماهای مسافربری موجود و ترمینال پروازهای داخلی به مساحت 13750 مترمربع و ترمینال خارجی با سطح زیر بنای 7300 متر مربع است.

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان از امکاناتی چون تجهیزات هواشناسی، امکانات گمرک و گذرنامه، تجهیزات هوانوردی و فرودگاهی، دستگاه ‌های ارتباطی و مخابراتی، امکانات پزشکی و اورژانس و مراکزی همچون پلیس، یگان حفاظت نهاد ریاست جمهوری و … نیز برخوردار است.

ظرفیت جا به جایی مسافر

فرودگاه بین‌المللی اصفهان در حال حاضر به صورت 24 ساعته به حدود 1.5 میلیون مسافر خدمات ارائه می‌ کند. فعالیت هندلینگ و خدمات مسافری توسط شرکت‌ های هواپیمایی کیش ایر، ایران ایر، آسمان، کاسپین و ماهان ایر، در این فرودگاه انجام می ‌شود.

علاوه بر پرواز به نقاط مختلف کشور از این فرودگاه، پروازهایی به شهرهای تفلیس، بغداد، دبی، کویت، جده، مدینه، استانبول، ازمیر، دمشق، نجف، آدانا، آنتالیا، دوحه و ... نیز از فرودگاه شهید بهشتی انجام می ‌شود.

سایت فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما اصفهان را برای شما فراهم کرده است.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط