shiraz-international-airport

معرفی فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز

معرفی

فرودگاه شیراز به نام فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، در سال ۱۳۴۰به عنوان فرودگاه اصلی این شهر، در زمینی به مساحت حدود ۵۰۰هکتار مورد بهره برداری قرار گرفت. این فرودگاه از سال ۱۳۴۵به عنوان فرودگاهی بین المللی مورد استفاده قرار گرفت و میزبان پروازهای بین المللی شد.

فرودگاه شهید دستغیب که هم میزبان پروازهای داخلی و هم پروازهای خارجی است، چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد کشور بعد از فرودگاه مهرآباد، فرودگاه مشهد و فرودگاه امام خمینی محسوب می شود.

در حال حاضر فرودگاه شیراز به عنوان فرودگاه مرکز استان، مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و وسایل کمک ناوبری است و 2 ترمینال برای پروازهای ورودی و خروجی دارد. ترمینال شماره یک این فرودگاه ۱۶ هزار متر مربع مسافت دارد و برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. ترمینال شماره ۲ نیز مختص پروازهای خارجی است.

توسعه ترمینال داخلی فرودگاه به مساحت ۳۲۰۰ متر مربع، در ادامه ترمینال فعلی، از جمله طرح ‌هایی است که مورد بهره‌ برداری قرار گرفته است. البته با احداث ترمینال جدید، ظرفیت پذیرش پروازهای خارجی این فرودگاه هم بیشتر خواهد شد.

برای اطلاع از پروازهای داخلی این فرودگاه می توانید به فلایتیو، صفحه پروازهای داخلی مراجعه کنید.

 

فرودگاه شهید دستغیب چه ویژگی هایی دارد؟

فرودگاه بین‌المللی شیراز، مجهزترین فرودگاه ایران از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک، پس از فرودگاه امام خمینی تهران است.

این فرودگاه ۲ باند پروازی آسفالته، یکی به طول ۴۲۷۲ متر و دیگری به طول ۴۳۳۴ متر دارد و با دارا بود دستگاه ‌های کمک ناوبری مدرن و کارآمد از قبیل دستگاه رادار PSR-SSR (یکی از پیشرفته ‌ترین رادارهای دنیا) و دستگاه‌ هایNDB - DME - DVOR  وILS یکی از فرودگاه‌های ایمن و مجهز سطح کشور محسوب می شود.

فرودگاه بین المللی شیراز که کاربرد نظامی نیز دارد، پذیرای تمامی تایپ های پروازی است و به لحاظ سیستم های هواشناسی، ارتباطی و رادیویی از تجهیزات پیشرفته و قابل اطمینانی برخوردار است.

ساختمان فنی و عملیاتی تازه تأسیس فرودگاه شیراز شامل طبقات اداری، پشتیبانی، فنی، عملیاتی و برج مراقبت با ارتفاع بالغ بر ۴۵ متر از سطح زمین می شود.

ساختمان فرودگاه شهید دستغیب دارای تجهیزات اداری و عملیاتی پیشرفته، با وسعت حدود ۷۵۰۰ متر مربع است که شامل ساختمان های فنی، موتورخانه، سالن آمفی تئاتر و پذیرایی و فضای سبزی حدود ۵۰٫۰۰۰ متر مربع نیز می شود. این فرودگاه open skyاست و فعالیت آن ۲۴ ساعته است.

امکانات و تسهیلات فرودگاه بین المللی شیراز شامل بخش CIP-VIP، پارکینگ خودرو، رزرواسیون هتل، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ارزی و تسهیلات برای معلولین می شود.

ظرفیت جا به جایی مسافر

پس از پایان طرح توسعه فرودگاه بین‌المللی شیراز، ظرفیت پذیرش مسافر این فرودگاه از ۴ میلیون نفر به ۱۰ میلیون مسافر در سال افزایش پیدا کرد. طرح توسعه فرودگاه در دو فاز کوتاه مدت و میان مدت پیش‌بینی‌ شده است.

مسیرهای پروازی

فرودگاه شیراز در حال حاضر 15مسیر هوایی (Rout)دارد. پروازهای خارجی این فرودگاه به کشورهای سوریه، عمان، ارمنستان، قطر، امارات متحده عربی (دوبی - ابوظبی)، بحرین، کویت و ترکیه، و پروازهای داخلی آن به اکثر شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، اصفهان، اهواز، آبادان، کرمانشاه، بوشهر، لنگه، لار، لامرد، بندرعباس، کیش، قشم، سیری و ... است.

در این فرودگاه روزانه ۱۲۰ پرواز داخلی و ۱۰ پرواز خارجی انجام می ‌شود.

از طریق سایت فلایتیو می‌توانید اقدام به خرید بلیط هواپیما شیراز کنید.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط