tabriz-airport

معرفی فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

معرفی

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز از نظر جغرافیایی و محل قرارگیری، یکی از مهم‌ترین فرودگاه های ایران است. این فرودگاه که بزرگ‌ ترین فرودگاه ناحیه شمال غرب ایران به حساب می‌آید، به دلیل قرار گرفتن در مرز و کریدور هوایی ایران به اروپا و آسیای میانه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز به صورت 24 ساعته به مسافران خدمات رسانی می کند و مهم ترین فرودگاه شمال غربی کشور محسوب می شود.

این فرودگاه از شمال و شرق با پایگاه دوم شکاری، از جنوب با بلوار بابایی و از سمت غرب با جاده ۱۴ (جاده تبریز-صوفیان) در ارتباط است. فرودگاه شهید مدنی تبریز در ارتفاع ۱٬۴۹۴ متری از سطح دریا قرار گرفته و در زمینی به ‌مساحت ۴۲۰ هکتار واقع شده ‌است.

فرودگاه تبریز که در سال 1329 با هدف ارائه خدمات هوایی، پروازهای برنامه‌ ای و غیر برنامه ‌ای، آموزشی و نظامی برای مسافرین، متقاضیان و سایر ارگان‌ ها تأسیس شد، از حدود 66 سال پیش تحت نظارت ضوابط سازمان جهانی هوانوردی ICAOفعالیت می کند.

این فرودگاه از سال ۱۳۷۰، با تصویب هیئت دولت به‌ عنوان فرودگاه بین‌ المللی نامگذاری شد و در سال ۱۳۷۸ به‌ عنوان یکی از فرودگاه‌ های درجه یک کشور انتخاب شد. از آن زمان، فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز، به‌ عنوان یکی از چهار فرودگاه آسمان باز (open sky) ایران، خدمات هوایی‌ای چون پروازهای داخلی، خارجی و عبوری به مسافران ارائه می ‌کند.

ویژگی های فرودگاه بین المللی تبریز

فرودگاه بین المللی تبریز در حال حاضر با داشتن حدود 200 پرواز داخلی و 20 پرواز خارجی ورودی و خروجی در هفته، از نظر تعداد پرواز و تجهیزات ناوبری از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است. این فرودگاه که یک فرودگاه اقماری به نام فرودگاه سهند نیز دارد، دارای ترمینال پروازهای داخلی، بین‌ المللی، حج، تسهیلات گمرک، قرنطینه، رستوران، سالن غذاخوری و سالن وی ‌آی ‌پی برای مهمانان مخصوص است.

پایانه جدید این فرودگاه در آبان ماه سال ۱۳۸۶ مورد بهره‌ برداری قرار گرفته و ترمینال بین‌المللی آن در مساحت ۱۴۰۰۰ متر در حال احداث است.

علاوه بر این، طرح هایی چون ترمینال بار کارگو، پارکینگ طبقاتی، مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما و توسعه اپرون نیز از جمله طرج های توسعه فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز هستند.

مسیرهای پروازی 

پروازهای بین‌المللی از این فرودگاه به مقصدهای استانبول، دبی، ارزروم، دمشق، بغداد، مدینه، جده، غازی عینتاب و باکو، نجف، تفلیس و وان انجام می گیرد.

علاوه بر این، معمولا در ایام نوروز و تعطیلات تابستان پروازهای بین‌المللی ویژه‌ای از فرودگاه تبریز به شهرهای ازمیر، آنتالیا، بودروم، آدانا در ترکیه، تفلیس در گرجستان و موناستیر در تونس انجام می شود.

پروازهای داخلی فرودگاه تبریز شامل پروازهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، بندرعباس، ماهشهر، کیش و عسلویه می شود.

شرکت های هواپیمایی آتا، اطلس گلوبال، کاسپین، فلای‌دبی، ایران ایر، معراج، قشم، تیلویند ایرلاینز، انور ایر، پگاسوس، ترکیش ایرلاینز و ... نیز از شرکت های هواپیمایی فعال در این فروگاه هستند.

برای خرید بلیط ارزان هواپیما و مشاهده پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما تبریز را برای شما فراهم کرده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط