خوراکی های سریلانکا

با خوراکی‌های محبوب سریلانکا آشنا شوید

جزیره اشکی شکل سریلانکا در اقیانوس هند به‌راستی یک مهمان‌سرای واقعی است. بسیاری از فرهنگ‌ها در طول سال‌های استعمار و تجارت، بر خوراکی‌های سریلانکا تاثیر گذاشتند و سبب خلق یک آمیختگی پر ادویه بین‌المللی برگرفته از کشورهای هلند، پرتغال، انگلیس، هند و طعم‌های بومی برای شگفت‌زده کردن غدد چشایی شدند. هیچ کمبودی از ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات و ادویه‌هایی که به کاری تبدیل می‌شوند در سریلانکا وجود ندارد. نارگیل نقش مهمی در غذاهای این کشور دارد. تامبیلی، آب نارگیل شیرین، نیز به همان اندازه برای مردم مهم است و پس از صبحانه سرو می‌شود. فلایتیو به همین بهانه به سراغ تعدادی از خوراکی‌های این کشور آسیایی رفته است. با ما همراه باشید.

۱. کاسه‌های تخم‌مرغی

خوراکی سنتی، خوش‌طعم و کاسه‌ای شکل سریلانکا معمولا و به‌طور سنتی در هنگام صبحانه سرو می‌شود، اما مناسب برای هر زمانی است. مواد اولیه این خوراکی از خمیر آرد برنج، شیر نارگیل، آب نارگیل و مقداری شکر است که در داخل یک ظرف کوچک، گود و کاسه‌ای مانند طبخ می‌شود. در زمانی که این خوراکی پخته می‌شود یک تخم‌مرغ نیز در داخل آن شکسته شده و درنهایت همراه با سَمبُل سرو می‌شود.

۲. سمبُل

سمبل یک خوراک کلاسیک تازه و آتشین است که معمولا در داخل یک هاون سنگی تهیه می‌شود. سمبل ترکیبی از نارگیل رنده شده، فلفل‌های قرمز خشک، پیاز قرمز، آب‌لیمو و یک تکه ماهی مالدیوی یا ماهی تن است.

دیگر طعم‌های سمبل شامل طعم ترش و شیرین یا «سینی سمبل» تهیه شده از پیاز کاراملی و طعم تندوتیز یا «لونو میریس» تهیه شده از پیاز و فلفل قرمز تند، هستند.

۳. خوراکی سبزیجات

غذای اصیل سریلانکایی شامل یک ظرف کوچک از خوراکی‌های معطر فصلی است که هرکدام از آن‌ها طعمی متفاوت دارند. می‌توان تاثیر بریتانیا در خوراک‌های مرتبط با سیب‌زمینی، هویج و کدوتنبل را در این کشور مشاهده کرد، اما گونه‌های عجیب‌تر از این غذا شامل خوراک میوه جک‌فروت با بافتی گوشت مانند، خوراک بامیه و خوراک کدوی قلیایی است. این غذا معمولا با برنج (برنج قهوه‌ای یا سفید) سرو می‌شود و مردم سریلانکا ترجیح می‌دهند آن را با دستان خود میل کنند.

۴. گوتو کولا کاندا

این ترکیب مشهور سبزرنگ سوپ مانند، پاسخ طبیعی و قدیمی سریلانکا به نوشیدنی‌های انرژی‌زا پر از شکر است. این خوراکی از گیاهان پر برگ وحشی نظیر داروی گیاهی گوتو کولا و هاثاواریا (از خانواده مارچوبه) و برنج تهیه می‌شود و به باور برخی دارای بسیاری از خواص درمانی نظیر کمک به هضم غذا، کاهش کلسترول و تقویت سیستم دفاعی بدن است.

۵. خرچنگ

غذای دریایی نقشی مهم در خوراک این کشور دارد و خرچنگ‌های آب‌های سریلانکا به خاطر گوشت شیرین خود در دنیا مشهور هستند. خوراک کولومبو که در منوی بهترین رستوران‌های آسیایی قرار دارد، از این سخت‌پوست در ترکیب خود استفاده می‌کند. خرچنگ‌های صیدشده در طول روز معمولا از نیم کیلو تا دو کیلوگرم وزن دارند. خوراک خرچنگ فلفلی و خوراک خرچنگ همراه با کاری ازجمله دستورهای غذایی مشهور و باستانی این کشور هستند.

۶. کوتو روتی

غذای خیابانی سریلانکا یک خوراکی لذیذ تهیه شده از غذاهای اضافی است. آشپزهایی که کوتو طبخ می‌کنند با مهارت خاصی دو ساتور بزرگ فلزی را در دست چرخانده و نان تکه‌تکه شده روتی را همراه با گوشت، سبزیجات، سیر و ادویه در یک ظرف بزرگ آهنی می‌ریزند. نوع دیگری از روتی پرطرفدار در سریلانکا «پول روتی» نام دارد که از نارگیل تهیه می‌شود. این خوراکی که به‌عنوان صبحانه سرو می‌شود همراه با «لونو میریس» و «دال» عالی می‌شود.

۷. دال

دال یا عدسی یک غذای فرعی سریلانکایی است که معمولا دو یا سه بار در روز خورده می‌شود. عدس‌های قرمز در شیر نارگیل همراه با پیاز، فلفل‌های سبز تند و ادویه‌هایی نظیر دارچین، زیره سبز و شنبلیله پخته می‌شوند. این خوراک که نسبت به نوع هندی خود رقیق‌تر است، به هنگام طبخ در یک ظرف گلی سنتی طعمی عالی به خود می‌گیرد.

۸. لامپریس

لامپریس یک خوراک خوش‌طعم منحصر به سریلانکا است که از پیشینیان هلندی به نسل جدید رسیده و معمولا در ظهر یک‌شنبه سرو می‌شود. دستور پخت اصلی این غذا بسیار پرزحمت است و به گوشت‌های گلوله شده هلندی، گوشت ترکیب‌شده با ادویه‌هایی نظیر دارچین و هل و سینی سمبل نیاز دارد. تمامی این مواد باید با برنج پخته شوند. درنهایت این خوراک در داخل برگ موز پیچیده شده و به‌آرامی در فر پخته می‌شود.

۹. خوراک ماهی ترش

انواع مختلفی از خوراک ماهی وجود دارد، اما خوراک ماهی ترش یکی از بهترین‌های آن است. گوشت‌های مکعبی شکل (معمولا ماهی تن) در ترکیبی از ادویه‌ها نظیر زردچوبه، فلفل سیاه، دارچین، سیر و برگ‌های کاری مخلوط می‌شود. ترکیب مخفی این خوراک گوراکا نام دارد که میوه‌ای شبیه به تمبر هندی است که باعث ترش شدن غذا می‌شود.

۱۰. واتالاپان

واتالاپان یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های شیرین این کشور است و در مراسم خاص سرو می‌شود. این دسر شبیه به فرنی تخم‌مرغ است و با شیر نارگیل، هل، جوز و شکر خرما تهیه می‌شود. حباب‌های هوا در این غذا مانع از سنگین شدن بیش‌ازحد این خوراک شده و وجود آجیل‌های خردشده در واتالاپان باعث ترد شدن آن می‌شود. در صورت عدم استفاده از مغزها، بافت واتالاپان نرم خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط