شهرهای متروکه

با شهرهای متروکه اروپا آشنا شوید

در حالی‌ که مراکز بزرگ تمدن نظیر آتن، رم و استانبول همچنان پابرجا هستند، اما دیگر چیزی شبیه به عظمت دیوانه‌وار یک شهر متروکه برای برانگیختن تصورات تاریخی به چشم نمی‌خورد. فلایتیو، از سالونا تا پمپی، به سراغ شهرهای متروکه و باعظمت اروپا رفته است. با ما همراه باشید.

(اگر قصد سفر به هر یک از کشورهای اروپایی را دارید، همین حالا بلیط هواپیمای خود را رزرو کنید.)

 

۱- پمپی | ایتالیا

پمپی را می‌توان به خاطر ماهیت فاجعه‌ بار ناشی از تخریب آن، یکی از نمادین‌ترین شهرهای باستانی نامید. این شهر در سال ۷۹ میلادی در زیر خاکستر ناشی از فوران آتش‌فشان وزوو دفن شد. با این ‌حال پمپی به طرز خارق‌العاده‌ای سالم مانده و ورود به خیابان‌های باریک آن درست شبیه به قدم گذاشتن در قرن اول تاریخ با استفاده از فناوری واقعیت مجازی است.

حفظ موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری شگفت‌ انگیز است. بودن در یک روز تعطیل در محلی که خود رمی‌ها در این روز در جایی دیگر و در حال خوش‌گذرانی هستند کمی تلخ است. هرچند می‌توان این‌گونه برداشت کرد که دلیل این اتفاق وجود ویلاهای تفریحی فراوان در اطراف این شهر است.

 

۲- چروِن | بلغارستان

کشور قرون‌ وسطایی بلغارستان در گذشته یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های اروپا محسوب می‌شد و شهر از یاد رفته چرون بر روی تپه‌ها نیز یکی از شگفت ‌انگیزترین شهرها بود. چرون که در قرن ششم میلادی بنا شد، تا قرن هفدهم رونق فراوان داشت؛ اما حالا تقریبا از این شهر جز مشتی خرابه برجای نمانده است که بر روی صخره‌ای عظیم سر بر آسمان می‌ساید.

چرون که در گذشته به شهر کشیش‌ها به دلیل داشتن کلیساهای فراوان مشهور بود، یک منطقه وسیع است که با طبیعت اطراف خود سبب خلق منظره‌ای زیبا شده است.

 

۳- دلفی | یونان

یونانی‌ها عاشق سفر بودند و شهر مقدس دلفی در دامنه کوه پارناسوس مکانی بود که مردم از سراسر یونان دوست داشتند آنجا را ببینند. آن‌ها به اینجا می‌آمدند تا مقبره مقدس آپولو را گرامی بدارند، از موبدان او مشورت بگیرند، در جشنواره‌های فصلی شرکت کنند یا در مسابقات پیتیان که هر چهار سال یک ‌بار برگزار می‌شد حضور یابند.

صحبت از خرابه‌های باقی مانده در مکانی که این‌همه بازدیدکننده بر روی آن ایستاده است دشوار است. با این ‌حال راه رفتن در اطراف ورزشگاه باستانی، سالن تئاتر و مقبره‌های مقدس آتنا و آپولو بدون تصور اینکه این مکان‌ها روزی پر از جمعیت بوده‌اند، دشوار است.

 

۴- بیسکوپین | لهستان

بیسکوپین یک شهر سنگربندی شده در کنار دریاچه است که در حدود سال ۵۵۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شد. این شهر را می‌توان یکی از مهیج‌ترین مکان‌های ماقبل تاریخ اروپا نامید. بیسکوپین که در ۶۰ کیلومتری شمال پوزنان واقع شده، روستایی است که بخشی از آن توسط باستان شناسان تجربی با حصارهای چوبی، برج‌های دیدبانی و خانه‌های بلند بازسازی شده است. به گواه تاریخ، مردمان بیسکوپین باستان معاملات تجاری گسترده‌ای با مصریان داشته‌اند.

 

۵- کارنونتوم | اتریش

احتمالا شما هم نتوانید به ‌سرعت زمین‌های سبز و پست اتریش را به شکوه و عظمت تمدن کلاسیک این کشور مرتبط کنید. با این ‌حال رومی‌هایی که برای مدت چهار قرن در این منطقه می‌زیستند، کارنونتوم را به مرکز استان خود تبدیل کردند و یکی از شهرهای قدرتمند زمان خود را ساختند.

حفاری‌ها در این منطقه از بیش از یک قرن ادامه داشته و این مکان به یک منبع کلیدی برای ما به‌منظور آگاهی از چگونگی زندگی در زمان این امپراتوری به شمار می‌آید. این شهر رومی شامل شماری از حمام‌ها و عمارت‌های بازسازی شده است و یک برنامه از فستیوال‌های سالانه نبرد گلادیاتوری و نمایشی از زندگی باستان در آن اجرا می‌شود.

 

۶- کرنِیو | لیتوانی

نمی‌توان چیزی اسرار آمیزتر از خاک‌ریزهای قلعه‌ای شکل متعلق به قرون ‌وسطا در روستای کرنِیو در ۳۵ کیلومتری شمال ویلنیوس پیدا کرد. این منطقه سرسبز که بر روی تپه‌های سرتخت بنا شده است، روزی مرکز کشور لیتوانی بود و تا زمان پذیرش مسیحیت در اواخر قرن چهاردهم در اوج قدرت خود قرار داشت.

ترکیب ریشه تاریخی و زیبایی طبیعی به محبوبیت این مکان باستانی کمک کرده و سبب تجمع مردم در شب‌های ۲۳ و ۲۴ ژوئن برای مراسم آتش‌بازی شده است.

 

۷- میستراس | یونان

میستراس توسط موسس امپراتور فرانکی، ویلیام دوم، در سال ۱۲۴۹ بنا شد و سپس به مرکز استان موریا بدل گشت. میستراس را می‌توان نمونه‌ای خارق‌العاده از یک شهر درخشان قرون‌ وسطایی دانست که در طی قرن‌ها به یک متروکه تبدیل شده است.

میستراس که با برج‌های سر به فلک کشیده، کاخ‌ها و کلیساها پوشیده شده است، شهری در دامنه کوه بود که به‌ عنوان آخرین سنگر روم شرقی در مقابل امپراتوری عثمانی ایستاد. میستراس را می‌توان آخرین شکوفایی از طولانی‌ترین امپراتوری اروپا نامید.

 

۸- امپوریس | اسپانیا

شاید نتوان امپوریس را مشهورترین خرابه بر جای‌ مانده از منطقه مدیترانه نامید، اما قطعا می‌توان جایگاه خوبی برای آن از نظر موقعیت مکانی در نظر گرفت. امپوریس در کنار یک ساحل ماسه‌ای و درست در مجاورت روستای تاریخی سنت مارتی در منطقه کاتالونیا واقع شده است. امپوریس را می‌توان بزرگ‌ترین مستعمره یونانی در شبه‌جزیره ایبریا و سپس یک بندر باشکوه رومی نامید که خیابان‌های آن به همراه موزاییک‌های تماشایی‌اش تا به امروز به‌خوبی حفظ شده‌اند.

این منطقه را می‌توان یکی از جذاب‌ترین مناطق باستانی برای گردش همراه با سرگرمی‌های صوتی تصویری و کنسرت‌های تابستانی در میدان قدیمی شهر به شمار آورد.

 

۹- بوترینت | آلبانی

بوترینت که بر روی یک شبه‌ جزیره تپه‌ای شکل در یک مرداب ساحلی بنا شده، تقریبا تمام چیزهایی که شما از یک شهر گمشده انتظار دارید را در خود جای داده است. این شهر دارای خط سیر زمانی است که اعصار یونان باستان، روم و بیزانس را به یکدیگر متصل می‌کند. بوترینت دارای یک طبیعت زیبا است که حالا یک پارک ملی به شمار می‌آید. با این‌ حال این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مکانی کم گردشگر در آلبانی به‌تدریج در حال فراموش شدن است.

بوترینت با داشتن خیابان‌های پلکانی، اولین کلیساهای مسیحی و موزاییک‌های زیبا یک مکان شگفت‌ انگیز برای گشت گذار محسوب شده و حس یک شکوه و عظمت گذشته را برای ما زنده می‌کند.

 

۱۰- سالونا | کرواسی

سالونا که در امتداد یک سرازیری به طول ۵ کیلومتر در بندر اسپلیت در دریای آدریاتیک واقع شده، تصور می‌شود که در زمان اوج قدرت امپراتوری روم چهارمین شهر بزرگ منطقه بوده است. سالونا یک مکان گسترده (تاکنون کمتر از ۲۰ درصد از این منطقه حفاری شده است) با دیوارها، دروازه‌ها و قصرهای سلطنتی اوایل دوران مسیحیت است که از میان باغ‌های میوه، مزارع زیتون و تاکستان‌ها سر برآورده است.

در این منطقه یک آمفی‌تئاتر وجود دارد که مسیحیان آن زمان را به فرمان دیوکلتیان، امپراتور رومی، به قتل می‌رساندند. کاخ دست‌نخورده و سالم دیوکلتیان درست در پایین جاده اسپلیت واقع شده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط