۱۵ مکانی که باید پیش از ترک ترکیه دید

۱۵ مکانی که باید پیش از ترک ترکیه دید

ترکیه به خاطر داشتن بسیاری از جاذبه‌های مشهور نظیر شهر افِسُس یا ایا صوفیه در دنیا شناخته می‌شود. بااین‌حال این کشور دارای جاذبه‌های فراوان و شناخته‌نشده‌ای است که در مسیرها و نقاط دورافتاده قرار دارند. فلایتیو به همین بهانه به سراغ برخی از مکان‌های دیدنی ترکیه، از شهرهای باستانی مخفی گرفته تا پدیدهای طبیعی، رفته است. با ما در این سفر همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما ترکیه و رزرو هتل در ترکیه به فلایتیو مراجعه کنید. 

افرودیسیاس

افرودیسیاس که در سال ۲۰۱۷ به فهرست بناهای تاریخی یونسکو اضافه شده، شهری کوچک و باستانی از امپراتوری یونان است که همچنان از دید گردشگران مخفی مانده است. این شهر که نام آن از افرودیت، الهه عشق، گرفته شده است، در نزدیکی دهکده گِیر قرار دارد.

سیرینج

روستای کوچک سیرینج که تقریبا یک ساعت تا ازمیر فاصله دارد، مکانی حیرت‌انگیز با خانه‌هایی سنگی است که کاملا با چشم‌انداز طبیعی هماهنگ شده‌اند. این روستا که قبلا محل زندگی یونانیان بود دارای خیابان‌های سنگ‌فرش، درهای چوبی با تزئینات زیبا و طبیعت خارق‌العاده است.

حسن کِیف

شهر تاریخی حسن کیف در آینده نزدیک و به دلیل پروژه ساخت یک سد در همان حوالی به زیر آب خواهد رفت؛ بنابراین بهتر است تا قبل از اجرایی شدن پروژه از این مکان دیدن کرد. غارهای باستانی به همراه پل‌ها و مساجد تاریخی، همگی شما را به حیرت وامی‌دارند.

دریاچه اگیردیر

دریاچه اگیردیر که در مسیر ۵۰۰ کیلومتری سنت پائول قرار دارد، مکانی عالی برای سفری تابستانی به ترکیه است. به هنگام سفر به این ناحیه تنها کوه‌های مشرف به آب شما را همراهی می‌کنند. در این سفر از بقایای شهرهای رومی یونانی ساگالاسوس و انطاکیه دیدن کنید.

آنی

بقایای شهر باستانی آنی در میان دره‌ای زیبا و عمیق و کوه‌هایی بزرگ به حال خود رها شده و منتظر کشف شدن توسط شماست. آنی که زمانی پایتخت باشکوه پادشاهی باگراتید بود، حالا با کلیساها و قلعه‌های مخروبه خود گردشگران را متعجب می‌کند.

دریاچه وان

یکی دیگر از جاذبه‌های مهجور در ترکیه دریاچه وان است. این دریاچه با زیبایی طبیعی خود بزرگ‌ترین دریاچه کشور محسوب شده و به خاطر وجود جزیره آکدامار و کلیسای مقدس و قرن دهمی آن شهرت دارد. این کلیسا هنوز پابرجا بوده و مشرف به دریاچه است.

ترمسوس

یکی از محوطه‌های باستانی کاملا سالم در ترکیه ترمسوس است. این محوطه باستانی دارای یک آمفی‌تئاتر بزرگ بوده و همچنین دید خوبی به رشته‌کوه‌های اطراف دارد؛ زیرا ترمسوس در ارتفاع ۱۰۰۰ متری واقع شده است.

حرف‌های زیادی برای گفتن در مورد الیمپوس وجود دارد، به‌خصوص اینکه این محوطه در انتهای یک ساحل زیبا همراه با کوه‌های پوشیده از درختان کاج قرار گرفته است. پس از یک استراحت روزانه در ساحل، به این شهر باستانی آمده و از خرابه‌های تاریخی مردمان تمدن لیسیا دیدن کنید.

قصر ایشاک پاشا

یکی دیگری از جاذبه‌های حیرت‌انگیز در ترکیه قصر ایشاک پاشا است که به محوطه‌ای خالی از سکنه مشرف شده است. این سازه بین سال‌های ۱۶۸۵ تا ۱۷۸۴ ساخته شده و نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری کاخ‌های ترک است.

قیزقالاسی (قلعه دختر)

قیزقالاسی که در جزیره‌ای کوچک و دور از ساحل استان مرسین واقع شده، بنایی شگفت‌انگیز است که به باور برخی در دوران امپراتوری روم شرقی ساخته شده است. این بنا در دوران پادشاهی سیلیسیا مورد بازسازی گسترده قرار گرفت و در سال ۱۴۷۱ به تصرف عثمانیان درآمد.

دریاچه بالیکلی گول

این دریاچه کوچک پر از ماهی یک مکان کاملا مقدس بوده و به خاطر بنای حیرت‌انگیز مسجد خلیل‌الرحمن در مجاورت خود، بسیار زیبا است. بر طبق روایات، اینجا محلی است که قرار بود ابراهیم خلیل‌الله در آتش سوزانده شود، اما درنهایت آتش برای او تبدیل به دریاچه‌ای پر از ماهی شد.

روستای کالیجاغیز

ریشه معابد باستانی نزدیک روستای کالیجاغیز همچنان نامعلوم است، اما تصور می‌شود که این معابد متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد باشند. گورستان، سنگ‌قبرها و معابد سنگی اکثرا در نزدیکی آب قرار داشته و محلی ایده آل برای کشف شدن از سوی شما هستند.

خانه مریم مقدس

به باور عده‌ای، بقایای بازسازی‌شده این خانه تاریخی در نزدیکی روستای سلطانیه، محلی است که مریم مقدس آخرین سال‌های عمر خود را در اینجا گذرانده است. یک کلیسای کوچک نیز در این محوطه برای گردشگران به‌منظور انجام عبادات خود ساخته شده و هرساله در پانزدهم اوت (روز جشن عروج مریم به آسمان) از سوی روحانیون کاتولیک، ارتدکس و مسلمان غبار رویی می‌شود.

خانه تروتسکی

جزایر پرنسس ترکیه محلی مناسب برای فرار از شلوغی شهر هستند. در میان این جزایر، بویوکادا از همه مهم‌تر بوده و دارای جاذبه‌ای منحصربه‌فرد است. لئون تروتسکی، انقلابی مارکسیست، در سال ۱۹۲۹ در خانه‌ای در بویوکادا برای مدت چهار سال زندگی کرد و دست به نوشتن زندگی‌نامه خود همراه با «تاریخ انقلاب روسیه» زد. خانه او در حال حاضر با قیمت ۴ میلیون دلار به حراج گذاشته شده است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط