3-istanbul-tourist-attractions

با سه جاذبه گردشگری استانبول آشنا شوید

آب انبار باسیلیکا

یکی از شگفت انگیزترین آثار باستانی استانبول آب انبار باسیلیکا است که در میان هفده آب انبار قدیمی شهر، بزرگترین آنها به شمار می آید. این آب انبار در جنوب غربی ایاصوفیا واقع شده است و در قرن ششم، در زمان حکومت امپراتور بیزانسن به نام جاستینیان اول شناخته شده است.

این سازه زیرزمینی نام خود را از یک میدان عمومی بزرگ به نام باسیلیکای (کلیسا) سرپوشیده واقع در تپه قسطنطنیه گرفته است.

آب انبار باسیلیکا آب مورد نیاز قصر اعظم قسطنطنیه و دیگر بناهای واقع در تپه اول را تأمین می کرد.

این آب انبار بعد از اشغال عثمانی ها در سال 1453 میلادی و تا مدت ها بعد از آن، همچنان به تأمین آب مورد نیاز قصر توپ کاپی می پرداخت. مساحت کلی آب انبار 9800 متر مربع است و گنجایش ذخیره آب به مقدار 100000 تن را دارا می باشد.

این بنا که در سال 1985 میلادی توسط موزه کلان شهری استانبول بازسازی شد، به خاطر داشتن ستون های بسیار زیاد معروف است و صورت مدوسا بر روی دو تا از آنها حکاکی شده است.

هیپودروم

هیپودروم قسطنطنیه حدود سال 200 بعد از میلاد توسط امپراطوری روم باستان به عنوان میدان اسب دوانی ساخته شد.

این میدان در اصل برای مسابقات ارابه رانی و دیگر رویدادهای عمومی مورد استفاده قرار می گرفت و استادیوم اطراف آن، گنجایش بیش از 100000 نفر را داشت.

هیپودروم در دوره بیزانس به مدت بیش از 1000 سال و در زمان عثمانی به مدت بیش از 400 سال در مرکز توجه زندگی مردم بوده است.

امروزه این میدان در ترکیه به نام سلطان احمد میدانی (میدان سلطان احمد) و همچنین به عنوان آت میدانی (میدان اسب) شناخته می شود.

آثار تاریخی خارق العاده ای در این میدان وجود دارد که نشانگر شکوه و عظمت آن است. بناهایی چون ستون سرپنت، اوبلسیک، تئودوسیوس اوبلیسک قسطنطنیه، تندیس پرفیریوس و اسپینا.

تنگه بسفر

بسفر تنگه ای به طول 32 کیلومتر است که دریای مارماریس در استانبول را به دریای سیاه متصل می کند و دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا می سازد.

این تنگه از محله های متعدد (که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند)، قصرهای به جا مانده از دوره پیشین عثمانی و چند پارک عبور می کند. تنگه بسفر یکی از شلوغ ترین مسیرهای آبی دنیاست که در آن سالانه هزاران کشتی مابین دریای مارماریس و دریای سیاه در حرکت هستند.

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید برای خرید بلیط هواپیما و رزرو بلیط هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط