دیدنی‌های اطراف شهر نووی‌ساد

دیدنی‌های اطراف شهر نووی‌ساد در صربستان

نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان است، اما قرار گرفتن آن در زیر سایه بلگراد، تنها مشکل این شهر در موضوعات مربوط به گردشگری نیست. این شهر با مکان‌های خیره‌کننده‌ای احاطه شده است که نیازمند توجه فراوان هستند، هرچند بسیاری از افراد اقدام به سفرهای روزانه از ویوُدینا، مرکز این شهر،‌ می‌کنند.

برای رزرو هتل در صربستان به فلایتیو مراجعه کنید.

سرمسکی کارلوفکی (Sremski Karlovci)

اگر یک‌بار به این موضوع اشاره کرده باشیم، باید صدها بار دیگر به آن اشاره کنیم؛ اگر قرار باشد تا تنها به یک روستا در صربستان مراجعه کنید، گزینه منطقی و عاقلانه برای شما باید روستای سرمسکی کارلوفکی باشد. کارلوفکی با خودرو تقریبا نیم ساعت تا نووی ساد فاصله دارد و اتوبوس‌های فراوان نیز میان این شهر و بلگراد حرکت می‌کنند. به هنگام ورود به شهر کارلوفکی علائم راهنمایی زیادی به چشم نمی‌خورد، اما شما می‌دانید که دلیل آمدنتان به اینجا تنها تماشای معماری شگفت‌انگیز شهر است.

سرمسکی کارلوفکی در زمان قدرت کلیسای ارتدکس صربستان در خلال امپراتوری هابسبورگ، نقش معنوی مهمی برای صرب‌ها در این بخش از کشور داشت. زندگی در این شهر حول یک میدان مهم می‌چرخد، اما علائم راهنمایی شما را به طرف تپه‌های اطراف شهر نیز هدایت می‌کنند. در شهر کارلوفکی بود که معاهده صلح میان امپراتوران عثمانی و هابسبورگ در سال ۱۶۹۹ امضا شد.

فروشکا گورا (Fruška Gora)

ویوُدینا (Vojvodina) سرزمینی کاملا مسطح است و توصیف اهمیت این منطقه و مزایای مالی احداث مزرعه در این نواحی بسیار طولانی است. بااین‌حال همواره استثناهایی وجود دارد و یکی از این تفاوت‌ها، تپه‌های ناهموار فروشکا گورا هستند.

فروشکا گورا که یک پارک ملی بزرگ در خارج از نووی ساد است، به دلایل متعددی شهرت دارد. اولین دلیل آن کوه‌های این منطقه موسوم به «جواهر صربستان» است. ۹۰ درصد این کوه‌ها با جنگل پوشانده شده‌اند. این جنگل‌ها تنوع گیاهی و جانوری گسترده‌ای را در خود نهفته، هرچند افرادی که به دنبال ثبت گونه‌های گیاهی و جانوری این منطقه بوده‌اند، به اعداد خارق‌العاده‌ای دست یافته‌اند.

جاذبه بعدی این منطقه صومعه‌های آن است. ده‌ها صومعه در طبیعت سرسبز این منطقه پنهان شده‌اند. صربستان به این صومعه‌ها بسیار اهمیت می‌دهد و زندگی همچنان در این عبادتگاه‌های آرام جریان دارد. کروشدول و گرگتگ دو صومعه مطرح در این منطقه هستند و شما را ناامید نخواهند کرد.

سوبُتیکا (Subotica)

همسایه شمالی نووی ساد، بزرگ‌ترین مدعی تاج‌وتخت در این نواحی است و شهر بزرگ‌تر باید به این موضوع توجه داشته باشد. سوبتیکا در نوع خود یک جواهر محسوب شده و یک شگفتی معماری متأثر از فرهنگ مجاری‌ها در صربستان است. در این نواحی انتظار مشاهده علائم چند زبانی را داشته باشید.

دریاچه پالیک در همین حوالی، حجم قابل‌توجهی از آب را در خود ذخیره کرده و در فصل تابستان کاملا ساکت و آرام است. بسیاری از گردشگران حتی در ماه‌های زمستان به اینجا آمده و از بودن در کنار دریاچه لذت می‌برند.

سومبور (Sombor)

آیا میدان اصلی سومبور،‌ زیباترین مکان در صربستان است؟ میدان‌های سرمسکی کارلوفکی، نووی ساد و دیگر شهرها شاید خیلی زیبا باشند، اما درک اینکه چرا میدان‌های سومبور بیشترین طرفدار را دارد، بسیار آسان است.

زندگی در سومبور حوالی ۴ خیابان در جریان است که نام خود را از دوک‌های صرب گرفته‌اند. تالار و موزه شهر نیز شایسته تحسین هستند، اما میدان اصلی شهر واقعا چیز دیگری است. سفر به سومبور از نووی ساد با اتوبوس کمتر از دو ساعت زمان می‌برد.

وکُووار (Vukovar)

وکووار تقریبا در منطقه‌ای دورافتاده واقع شده، اما این شهر مشهور یک ساعت و نیم تا نووی ساد فاصله داشته و در نزدیکی مرز کرواسی قرار دارد. وکووار در نیمه دوم سال ۱۹۹۱ به دلایلی چون محاصره ۸۷ روزه این شهر توسط ارتش مردمی یوگسلاوی و ویرانی تمام منطقه به صدر اخبار راه یافت.

وکووار از آن زمان تاکنون مورد بازسازی قرار گرفته، اما برطرف شدن تلخی دوران جنگ به زمان بیشتری نیاز دارد. امروزه مرتبا در اخبار به روابط میان صربستان و کرواسی در مورد حقوق مردم صرب زبان منطقه اشاره می‌شود. بیشتر نقاط این شهر امروزه یادبودی از آن نزاع سهمگین هستند و همین امر دیدار از وکووار را ترسناک اما حیاتی می‌کند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط