۶ صومعه حیرت‌انگیز ارمنی

با ۶ صومعه حیرت‌انگیز ارمنی برای بازدید آشنا شوید

با دیدار از برخی از شگفت‌انگیزترین صومعه‌های واقع‌شده در دره‌ها و کوه‌های بلند ارمنستان، خود را در فرهنگ و تاریخ غنی این کشور غرق کنید. صومعه‌های ارمنی با داشتن اهمیت تاریخی و معماری حیرت‌انگیز و همچنین تقدس مذهبی، برخی از مهم‌ترین شاهکارهای میراث فرهنگی دیده‌شده در جهان هستند. فلایتیو نگاهی به ۶ صومعه شگفت‌انگیز در ارمنستان برای بازدید انداخته است.

برای رزرو بلیط هواپیمای ارمنستان به فلایتیو مراجعه کنید.

گغارد (Geghard)

نیمی کلیسا و نیمی غار؛ اینجا یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌های ارمنی متعلق به ۸۰۰ سال پیش است. گغارد با پنجره‌ها و راهروهای باریک، نور اندکی داشته و در دامنه دره‌ای تماشایی در نزدیکی شهر گارنی، جایی که معبد مقدس گارنی واقع شده، قرار دارد. بر اساس افسانه‌ها، گغارد در قرن چهارم بنا شد و غار موجود در آن نیز متعلق به قرن هفتم میلادی است. برخی از عبادتگاه‌های طاق دار بسیار چشم‌نواز و اتاقک‌های مخصوص راهبان به همراه خاچکارهای ارمنی (چلیپاسنگ یا سنگ صلیب) در این مکان یافت شده‌اند. صومعه گغارد از نظر تاریخی و به خاطر نحوه شگفت‌انگیز پیچیدن صدا، به‌خصوص در غارهای آن، مکانی منحصربه‌فرد است.

تاتف (Tatev)

تاتف که در استانی به نام سیونیک در جنوب شرقی ارمنستان واقع شده، یکی از حیرت‌انگیزترین معماری‌ها و جاذبه‌های مذهبی این کشور محسوب می‌شود. این صومعه که بر روی یک دژ طبیعی از صخره‌ها و لبه یک پرتگاه عمیق، در دره وروتان، بنا شده، متعلق به قرن نهم میلادی است. مناظر اطراف از درون تله‌کابین‌های اطراف صومعه بسیار تماشایی است. مسیر این تله‌کابین از فراز دره‌ای شگفت‌انگیز عبور کرده و به قله‌های ناگورنو کاراباخ ختم می‌شود. افراد با ورود به این منطقه، در غبار عصر تاریخی دیگری گم می‌شوند.

صومعه هاقپات (Haghpat)

این مروارید معنوی با معماری قرون‌وسطایی به دستور ملکه خسرو انوشیروان در سال ۹۷۶ میلادی در لبه دره دِبِد (Debed) ساخته شد و امروزه بخشی از میراث جهانی یونسکو به شمار می‌آید. شکل کلی این بنا شامل معابد اصلی صومعه به‌صورت یکپارچه و به‌هم‌پیوسته با یک معماری هماهنگ است که ویژگی معنوی صومعه را نیز حفظ می‌کند. خاچکارهای حکاکی شده فراوان به‌عنوان هویت منحصربه‌فرد ملی در این بنا دیده شده که به زیبایی صومعه می‌افزایند.

خور ویراپ (Khor Virap)

خور ویراپ صومعه‌ای شناخته‌شده و زیارتگاهی در پای کوه آرارات در ۳۰ کیلومتری شهر ایروان است. این صومعه که بر روی تپه کوچکی در نزدیکی رود آرکاس بنا شده، داستان زندانی شدن گرگوری روشنگر توسط شاه تردات سوم برای مدت ۱۳ سال در سیاه‌چالی را روایت می‌کند. درنهایت این روحانی به طرز معجزه‌آسایی جنون شاه را درمان کرده و از زندان آزاد می‌شود. همین امر سبب می‌شود که شاه به مسیحیت روی آورده و به‌موجب آن تمام کشور مسیحی شوند. درنتیجه ارمنستان در سال ۳۰۱ میلادی به اولین کشور دنیا با دین رسمی مسیحیت تبدیل می‌شود. دیدار از خور ویراپ به‌عنوان عبادتگاهی معنوی و مشرف به کوه آرارات، باید در برنامه سفر شما به ارمنستان قرار بگیرد.

نوراواناک (Noravank)

این صومعه قرن سیزدهمی فاصله چندانی تا ایروان نداشته و در دره‌ای در نزدیکی شهر یغگنادزور (Yeghegnadzor) واقع شده است. نوراواناک در سال ۱۲۰۵ میلادی توسط اسقف هوانس بنا شد و در دهه ۱۹۹۰ مورد بازسازی قرار گرفت. با بالا رفتن از پلکان سنگی بیرونی بین دیوارهای این بنا و رفتن به طبقه دوم آن، می‌توان نمایی زیبا از خرابه‌ها و مناظر اطراف را مشاهده کرد. نوراواناک با داشتن کلیساهای متعدد شبیه به برج، شاهکاری از هنر معماری محسوب می‌شود. معنی واقعی نوراواناک «صومعه جدید» است.

ساناهین (Sanahin)

صومعه و کلیسایی شگفت‌انگیز و متعلق به سال ۹۲۸ میلادی؛ ساختمان‌های اطراف این بنا بعدها و به‌تدریج بین سال‌های ۱۰۶۲ تا ۱۲۱۱ ساخته شدند. ساناهین در زبان ارمنی «این قدیمی‌تر از آن است» معنی می‌دهد. احتمالا استفاده از این کلمه برای مقایسه میان این صومعه با صومعه قدیمی همسایه، هاقپات، باشد. قبرهای باستانی و عبادتگاه‌های قرون‌وسطایی به همراه خاچکارهای فراوان به هنگام گشت زدن در اطراف این مجموعه تاریخی حیرت‌انگیز مشاهده می‌شوند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط