کلیسای کورا

تاریخچه‌ای مختصر از کلیسای کورا در استانبول

کلیسای کورا یکی از زیباترین بناهای برجای‌مانده از دوران امپراتوری روم شرقی است و به خاطر نقاشی‌های دیواری حیرت‌انگیز و ظریف خود شهرت فراوانی دارد. این کلیسا که به قرن چهارم میلادی تعلق دارد، شاهد بسیاری از رویدادهای تاریخی بوده که استانبول را تا به امروز دستخوش تغییر قرار داده‌اند. فلایتیو نگاهی مختصر به تاریخچه کلیسای کورا انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

اگرچه تاریخ دقیقی از زمان ساخت کلیسا وجود ندارد، اما منطقه‌ای که کورا در آن واقع شده به‌عنوان یک گورستان مقدس در قرن چهارم اهمیت فراوانی یافته است. ساختمان کلیسا بخشی از صومعه بزرگ کورا بود که به امپراتوری روم شرقی تعلق داشت و وقف مسیح شده بود. کلیسا که در بیرون از دیوارهای شهر واقع شده، به همین خاطر به کورا معروف است (کورا در زبان یونانی به معنی خارج از شهر است). بااین‌حال نام کامل این مکان مقدس «کلیسای منجی مقدس در دشت‌ها» است. کورا در قرن چهارم میلادی در بیرون از دیوارهای امپراتوری کنستانتین بزرگ قرار داشت، بااین‌حال وقتی‌که تئودوسیوس دوم دیوارهای سرزمین خود را در سال ۴۱۳ بنا کرد، کلیسای کورا در داخل مرزهای شهر قرار گرفت.

بخش اعظم ساختمان کنونی به دورانی بین سال‌های ۱۰۷۷ تا ۱۰۸۱ و زمانی تعلق دارد که کلیسا به شکل صلیب حکاکی شده بازسازی شد؛ این سبک معماری در آن زمان بسیار محبوب بود. کورا پس از تحمل چندین مرتبه آسیب ناشی از زلزله در قرن دوازدهم، مجددا مورد بازسازی قرار گرفت و به شکل امروزی آن ساخته شد. این تئودور متوکیتس، سیاستمدار روم شرقی، بود که دستور تزئین کلیسا با نقاشی‌های دیواری و کاشی‌کاری‌های حیرت‌انگیز را داد.

اگرچه هنرمندان آثار این کلیسا ناشناخته هستند، اما نقاشی‌های دیواری کورا به‌عنوان زیباترین نمونه‌ها از دوران رنسانس پالایولوگان (دوره شکوفایی هنری در سلسله پالایولوگی، آخرین سلسله پادشاهی از امپراتوری روم شرقی) شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌هایی که کلیسای کورا را از دیگر کلیساها متمایز می‌کند، تصاویری از زندگی مریم مقدس به ترتیب زمانی است.

پس از سقوط قسطنطنیه، آتیک علی پاشا (وزیر اعظم سلطان بایزید دوم) فرمان تبدیل کلیسای کورا به یک مسجد را صادر کرد. به دلیل ممنوعیت نمایش شمایل در مساجد، تمامی نقاشی‌های دیواری کلیسا با یک لایه گچ پوشانده شدند و این امر به تخریب بیشتر این آثار هنری زیبا کمک کرد. وقتی‌که توماس ویتمور و پائول آندروود از موسسه بیزانتین آمریکا اقدام به بازسازی کلیسا کردند، از کورا دیگر به‌عنوان یک مسجد استفاده نشد و در سال ۱۹۵۸ به یک موزه عمومی بدل گشت.

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط