چشم‌اندازهای زیبای بیابانی دنیا را بشناسید

چشم‌اندازهای زیبای بیابانی دنیا را بشناسید

برخی از زیباترین چشم‌اندازهای دنیا در مناطق خشک و بی‌آب‌وعلف واقع شده‌اند. این چشم‌اندازها شامل صحراهای ماسه‌ای و دشت‌های نمکی وسیع می‌شوند. ازآنجایی‌که صحراها یک‌سوم از سطح زمین را پوشانده‌اند، فلایتیو به سراغ بررسی شماری از زیباترین چشم‌اندازهای بیابانی دنیا رفته تا شما را با آن‌ها آشنا کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط قطار، خرید بلیط هواپیما، و رزرو هتل خارجی از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

1-  واله دِ لا لونا

واله د لا لونا در صحرای آتاکاما در شیلی واقع شده است. این چشم‌انداز صحرایی خارق‌العاده حاصل قرن‌ها باد و طوفان در این منطقه ماسه‌ای و سنگی است. تپه‌های بزرگ ماسه‌ای و اشکال سنگی در این صحرا شبیه به سطح ماه بوده و به همین خاطر ترجمه نام آن «دره ماه» می‌شود. رنگ منحصربه‌فرد صحرا نتیجه بازتاب نور خورشید به‌وسیله تشکیلات زمین‌شناسی نمکی است. گاهی اوقات طیف رنگ‌هایی از آبی روشن، سبز، زرد و قرمز در این صحرا به‌واسطه بازتاب نور مشاهده می‌شود.

2- صحرای برجک‌ها

صحرای برجک‌ها در پارک ملی بامبونگ در غرب استرالیا واقع شده است. اشکال آهکی شبیه به انگشت دست در سراسر این صحرا دیده شده و موضوعی عجیب و مرموز است. با حرکت خورشید، این اشکال باعث ایجاد سایه‌های ترسناک در سراسر صحرا می‌شوند. گل‌های وحشی روییده در صحرا در بین ماه‌های اوت تا اکتبر، به این مکان زیبایی صدچندانی می‌بخشند.

3- دره خشک مک موردو

قطب جنوب با میزان بارش تنها ۲۰۰ میلی‌متر در سال، بزرگ‌ترین صحرای دنیا شناخته می‌شود. بزرگ‌ترین بخش بیابانی این منطقه دره‌های خشک مک موردو است. اگرچه این دره‌ها با یک لایه از یخ این قاره پوشانده شده‌اند، اما هزاران سال است که در این مکان برفی نباریده است. بادهای ویرانگر و سرد قطبی با سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت قدرت خشک کردن هرگونه رطوبتی در این صحرا را دارند. دره‌های خشک مک موردو شبیه‌ترین بخش از زمین به سطح مریخ هستند.

4- دره مرگ

دره مرگ یک چشم‌انداز پر ابهت و متنوع است که از بخش‌هایی از صحرای نوادا شروع شده و تا کالیفرنیا ادامه دارد. این دره به‌عنوان پست‌ترین، خشک‌ترین و گرم‌ترین نقطه در آمریکای شمالی شناخته می‌شود. دره مرگ رکورد دمایی ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد را نیز به نام خود ثبت کرده است. دره مرگ با داشتن کوه‌های پوشیده از برف و دشت‌های ماسه‌ای رنگی، شبیه به هیچ کجای دیگر در ایالات‌متحده آمریکا نیست. سنگ‌های متحرک در دره مرگ یکی دیگر از رموز این صحرای خوفناک هستند.

5- صحرای سینا

صحرای سینا در مصر واقع شده و یک مکان جذاب توریستی به سبب تاریخچه مذهبی و زیبایی آن است. کوه‌های ناهموار در مقابل ماسه‌های طلایی و آسمان آبی، از این صحرا یک نقاشی زیبا ساخته است. صحرای سینا تا سواحل دریای سرخ ادامه دارد.

6- اِرگ چِبی

ارگ چبی در صحرای بزرگ آفریقا واقع شده و یکی از جاذبه‌های گردشگری برتر مراکش است. گاهی اوقات ارتفاع تپه‌های شنی خوفناک این صحرا به ۱۵۰ متر می‌رسد و افراد در زیر این تپه‌های روان احساس کوچکی می‌کنند. حرکت به سمت این تپه‌ها از روستای مرزوقه در نزدیکی ارگ آغاز می‌شود. شترسواری در این صحرا یکی از بخش‌های جذاب سفر است، هرچند نمی‌توان آن را راحت‌ترین نوع سفر به ارگ معرفی کرد.

7- سوسوز وِلِی

سوسوز ولی در میان جذاب‌ترین مقاصد گردشگری نامیبیا جای گرفته و یک دشت ماسه‌ای بزرگ است که در میان تپه‌های شنیِ روان قرمزرنگ و غول‌آسا در صحرای نامیب قرار دارد. رودخانه تسائوچاب از میان این صحرا عبور می‌کند و گیاهان این صحرا با آب کم این رودخانه زنده می‌مانند. رنگ تپه‌های ماسه‌ای در زمان طلوع و غروب آفتاب به‌طور مرتب تغییر کرده و یک فرصت عالی برای عکاسی را پدید می‌آورد. بادهای خشمگین این صحرا به‌طور پیوسته شکل و الگوی این تپه‌ها را تغییر داده و یک چشم‌انداز صحرایی همیشه در حال تغییر را خلق می‌کند.

8-  صحرای نازکا

صحرای نازکا نوار باریکی از شمال ساحل پاسیفیک در یک دشت بیابانی مرتفع را به خود اختصاص داده است. خطوط مشهور نازکا بین شهرها نازکا و پالپا واقع شده‌اند. این تصاویر که بین سال‌های ۲۰۰ قبل از میلاد تا ۷۰۰ میلادی خلق شده‌اند، شامل خطوط ساده تا اشکال پیچیده‌تر نظیر عنکبوت، میمون، ماهی، لاما، مارمولک و حتی بدن انسان هم می‌شوند. این خطوط در اندازه بزرگی رسم شده‌اند که تا دهه ۱۹۲۰ قابل‌شناسایی نبودند. زمانی که شرکت‌های هواپیمایی بر فراز این صحرا به پرواز درآمدند، این خطوط مشخص شدند. خشکی، عدم وزش باد و شرایط جوی پایدار سبب شده که خطوط صحرای نازکا تا به امروز دست‌نخورده باقی بمانند.

9- وادی روم

دره وادی روم دارای طبیعت وحشی جذاب و اشکال سنگی خارق‌العاده است. این دره که در کشور اردن واقع شده، یک مقصد گردشگری تماشایی به شمار می‌آید. توریست‌ها می‌توانند سوار بر شتر یا اسب شده و در این صحرای زیبا گشت‌وگذار کنند یا اینکه در زیر آسمان صاف و پرستاره چادر بزنند. ماجراجویان می‌توانند مهارت‌های کوهنوردی خود را با بالا رفتن از اشکال زمین‌شناسی سنگی نظیر کوه روم (دومین قله مرتفع اردن) امتحان کنند.

10- سالار دِ ایونی

سالار د ایونی در کوه‌های آندس بولیوی واقع شده و بزرگ‌ترین دشت نمکی دنیا است. گسترش نمک در این صحرا سبب خلق یک چشم‌انداز سفیدرنگ بی‌انتها در طول فصل خشک می‌شود، اما این منطقه در فصل باران و زمانی که با آب پوشیده می‌شود هم زیبایی دوچندانی دارد. انعکاس تصویر آسمان در این دشت، موجب خلق یک چشم‌انداز فراواقعی می‌شود، هرچند برخی از افراد تنها برای دیدن نمک به این صحرا می‌آیند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط