به نقاط دیدنی در حیات وحش سفر کنید

به نقاط دیدنی در حیات وحش سفر کنید

سایت گاردین بخشی دارد که هر چند وقت یک بار از خوانندگانش درخواست می‌کند تا پیشنهادات خود برای سفرهای مختلف سرتاسر دنیا را برای این رسانه ارسال کنند. در این مقاله ده پیشنهاد برتر برای یک سفر در حیات وحش را برایتان آماده کرده‌ایم.

برای خرید بلیط هواپیما، بلیط چارتر و بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید. 

ماداگاسکار

آی-آی یک نوع میمون پوزه‌دار از راسته خیس‌بینیان است که تنها در جنگل‌های ماداگاسکار زندگی می‌کند. ماداگاسکار پر است از جنگل‌های نمناک که درختان و برگ‌های بزرگ که مانع از رسیدن نور فراوان به داخل جنگل می‌شوند. آی-آی همیشه دوست دارد در جایی مخفی بماند و بین پشه‌های گرمسیری اگر دقت کنید ناگهان ممکن است یک میمون کوچک و عجیب غریب با چشم‌ها کهربایی رنگ، گوش‌های دراز، دندان‌های بزرگ و یک دم سیاه که مانند دم گربه است را ببینید.

اگر به سرتان زد که بروید و این موجود کوچک و افسانه‌ای را جایی ببینید باید به شمال ماداگاسکار سر بزنید. جزیره ای در منطقه Mananara وجود دارد به نام جزیره Aye-Aye و حتی هتلی نیز همنام با این جزیره تاسیس شده است.

بورنئو

اگر قصد داشته باشید با خانواده و فرزندان خود سفر کنید ممکن است برخی انتخاب‌های شما محدود شود؛ به عنوان مثال نمی‌توان با کودکان کم سن وارد جنگل‌هایی شد که کمی ناشناخته هستند یا خطری از حیوانات یا حشرات آن‌ها را تهدید می‌کند. اما همچنان در سرتاسر جهان اماکنی حفاظت شده وجود دارد که باعث می‌شود تجربه مناسبی برای یک خانواده رقم بخورد. جزیره‌ای در مالزی وجود دارد به نام بورنئو (Borneo) و مسئولین مالزی تصمیم گرفته‌اند برخی مراکزی را ترتیب دهند تا حیوانات در آن‌ها سکنی گزینند. Sepilok نام یکی از این مراکز است که یکی از اصلی‌ترین حیواناتش می‌توان به اورانگوتان اشاره کرد. این مجموعه وسیع است و همانند یک جنگل طراحی شده است. حیوانات مختلفی از جمله اورانگوتان، سنجاب پرنده، چشم‌گرد تنبل و ماکاک در این مرکز زندگی می‌کنند. همچنین مسیرهای پیاده‌روی فراوانی در این مرکز وجود دارد و می‌توان چه در روز و چه در شب با خانواده در این مسیرها قدم زد.

گویان

گویان (Guyana) یک کشور کوچک در منطقه آمریکای جنوبی است و قسمتی از آن به نام Rupununi شامل انواع و اقسام شکل‌های طبیعت است؛ از جنگل‌های بارانی گرفته تا رودها و گرم‌دشت‌های وسیع که سطح این منطقه را پوشش می‌دهند. اگر به دنبال یک سفر هیجان‌انگیز و پرماجرا هستید طبیعتا این مکان مقصد شماست. برای رسیدن به Rupununi باید از جرج‌تاون که پایتخت گویان است به مرز برزیلی این کشور سفر کنید و پس از آن به گرم‌دشت‌ها خواهید رسید. این قسمت کمی طولانی است اما با سفر در طول این گرم‌دشت‌ها به رودخانه می‌رسید و با گذشتن از رودخانه بالاخره به جنگل‌های بارانی می‌رسید. در بین راه مطمئنا راه‌تان به تمساح کیمن سیاه، سمور‌های بزرگ، میمون‌های عنکبوتی و تنبل‌ها خواهد خورد. در پایان سفر هم بهتر است یک شب درون جنگل سپری کنید و به صدای زیبای جنگل‌ بارانی گوش دهید.

قطب جنوب

گرمایش زمین و صنعتی‌تر شدن زندگی ما باعث شده تا حیوانات مشخصی در جای جای دنیا آسیب ببینند. خرس‌های قطبی یا پنگوئن‌ها در خطر بزرگی هستند. اما همچنان اگر یک سفر کشتیرانی به قطب جنوب داشته باشید مطمئنا با گونه‌های مختلفی از حیات وحش مواجه خواهید شد و با اینکه قطب جنوب ضربه زیادی از گرمایش خورده اما همچنان یکی از دست نخورده‌ترین مناطق زندگی حیوانات است. در بین راه به وال‌ها، دسته‌های پنگوئن و پرندگان مختلفی برخواهید خورد.

کانادا

آبان ماه هر سال (نوامبر) در شمال کانادا دریا نسبتا یخ می‌زند و خرس‌های قطبی که تمام تابستان را بدون شکار گذارنده‌اند به راه می‌افتند و به شکار می‌پردازند. بیش از 900 خرس قطبی در منطقه مانیتوبا (Manitoba) کنار خلیج هادسون جمع می‌شوند. خلیج هادسون دارای یک شهر کوچک به اسم چرچیل است که یک منطقه ساکت و آرام است و اگر به آنجا سفر کنید و چند روز را بگذارنید بعد از اتمام سفر نام تمامی اهالی منطقه را خواهید دانست! می‌توانید با ماشین تا نزدیکی حیوانات این منطقه که شامل گوزن شمالی، خوک دریایی، خرگوش قطبی، روباه و صد البته خرس‌های قطبی که به خوبی مراقبت می‌شوند بروید. حواستان باشد و لباس گرم با خود ببرید چون این موقع سال هوا تا منفی ده درجه سانتیگراد هم خواهد رسید.

سری‌لانکا

این پارک ملی در سری‌لانکا شامل شرایط آب‌ و هوایی مختلف و حیوانات متفاوت و مختلف است. اگر می‌خواهید که تمام زیبایی این منطقه را حس کنید باید تمامی ساعات را گوش به زنگ باشید و مناظر زیبایی که با ابرها و نور خورشید به وجود می‌آید را از دست ندهید. درون پارک پر از است فیل‌هایی که آزادانه برای خود گردش می‌کنند و همچنین پرندگان مختلفی که در حال پرواز هستند.

این منطقه برای حیوانات وحشی و اهلی ساخته شده تا از آن‌ها حفاظت شود و حدود 30 هزار هکتار است و از سال 1972 فعال است. پارک شامل زمین‌های صاف و کوه‌ها و تپه‌های فراوان است و همچنین هوای شرجی خاصی دارد چون بارش متوسط سالانه حدود 1500 میلیمتر است. 21 نوع ماهی، 184 نوع پرنده و 43 پستاندار مهمان این پارک هستند و می‌توان سفری به یادماندنی را در این پارک تجربه کرد.

اتیوپی

کوه‌های بیل (Bale Mountains) در اتیوپی مکانی است خشک و خاکی و بادی گرم در آن جریان دارد. این منطقه نیز حفاظت شده است و شما قادر خواهید بود حیات وحش کاملا دست نخورده را شاهد باشید. اما گذشته از تمامی این مسائل، اتیوپی و به خصوص کوه‌های بیل محل زندگی گرگ‌های اتیوپی است. برای رسیدن به این گرگ‌ها باید به فلات سانتی (Sanetti) برسید و اگر خوب دقت کنید می‌توانید میان موش‌های بزرگ صحرایی که فراوان هستند یک موجود زیبا و قرمز رنگ که همانند شغال است را ببینید. تنها 500 گرگ ازین خانواده وجود دارد که نسبتا تمامی آن‌ها در رشته کوه‌های اتیوپی هستند. با اینکه این گرگ شکارچی ماهری است اما خطری برای انسان و دام ندارد.

کانادا

پارک Algonquin در شهر اونتاریو (Ontario) کانادا مساحتی 7 هزار کیلومتری دارد و به شدت نفس‌گیر است و جای تعجبی نیست که خانه تعداد بی‌شماری از حیوانات مختلف است. اگر صبح اول صبح سوار قایق شوید و مشغول پارو زدن در آب کم‌عمق رودخانه شوید با یک مه زیبای صبح مواجه خواهید شد و تعداد زیادی سمور خواهید دید. اگر کمی نیز در دریاچه منتظر بماند با یک گله موس که بزرگ‌ترین نوع گوزن‌ها هستند را خواهید دید که درحال نوشیدن آب هستند و کودکانشان در آب بازی می‌کنند و خودشان را تمیز می‌کنند. می‌توانید در خشکی نیز کمپی برپا کنید و کنار آتش بشینید و به صدای باد میان برگ‌ها و زوزه گرگ‌ها در دوردست گوش کنید.

زانگا سانگا

در پایتخت کامرون، یاونده (Yaounde) جنگلی وجود دارد که در پایان به رودخانه سانگا خواهد رسید. منطقه‌ای گردگشری و مسکونی نیز به نام Sangha Lodge در جمهوری آفریقای مرکزی وجود دارد که در آن موجودات عجیبی سکنی گزیده‌اند. اگر کمی به اطراف دقت کنید ممکن است حتی یک مار گورخری (Rginoceros Viper) ببینید که یک شاخ کوچک از سرش بیرون زده است. با کمی سفر و رسیدن به "دهکده فیل‌ها" با یک زمین صاف و بسیار بزرگ مواجه خواهید شد که توسط یک تیم امنیتی بزرگی حافظت می‌شود. انواع و اقسام حیوانات از جمله گوریل‌ها را در بین راه خواهید دید اما زمانی که به دهکده برسید به یک خانواده بیش از 100 فیل برخورد خواهید کرد که برای خود آزادانه در حال زندگی هستند.

جزایر پرهنتیان

جزایر پرهنتیان (Perhentian) دو جزیره کوچک و بزرگ هستند که در حدود 20 کیلومتری مالزی قرار گرفته‌اند. می‌توان با قایق به این جزایر دسترسی پیدا کرد و همچنین در اقامتگاه Bubbles Dive ساکن شد. این اقامتگاه جایی مناسب برای شناکردن، لذت بردن از اقیانوس و حتی شیرجه زدن در آن است، اما در کنار این امکانات، این منطقه، منطقه‌ای مخصوص لاک‌پشت دریایی سبز است که در ساحل تخم‌گذاری می‌کنند. لاک‌پشت‌ها در ساحل این جزیره تخم‌ریزی می‌کنند و این تخم‌ها توسط مسئولین اقامتگاه محافظت خواهد شد تا زمانی که لاک‌پشت‌ها سر از تخم بیرون آورند و وارد دریا شوند. اگر در این اقامتگاه حضور داشته باشید می‌توانید از پرسنل درخواست کنید که هنگام سر بیرون آوردن لاک‌پشت‌ها از تخم شما را بیدار کنند و در زیر نور ماه به تماشای ورود این لاک‌پشت‌های کوچک به آب اقیانوس بشینید.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط