bran_castle

قلعه دراکولا کجاست؟!

قلعه بران (Bran Castle) یا قلعه دراکولا در کشور رومانی یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این کشور است که به عنوان میراث ملی آن ثبت شده است.

این قلعه در سال 1212 میلادی توسط شوالیه‌های توتنی در مرز ترانسیلوانیا و والاچیا ساخته شد و در سال 1242 در جریان حمله مغول‌ها تخریب شد.

پس از آن، در سال‌های 1438 تا 1442 و در جریان هجوم امپراتوری عثمانی، کاربرد دفاعی داشت و در برابر حملات دشمن استفاده می‌شد.

این قلعه در سال 1920 تبدیل به اقامتگاه سلطنتی رومانی شد و از طرف مردم براشوو به ملکه ماری هدیه داده شد.

در جریان جنگ جهانی دوم هم ملکه ایلنیا این قلعه را به بیمارستان تبدیل کرد. سرانجام در سال 1948 و پس از خلع سلطنت از خانواده سلطنتی، قلعه بران توسط رژیم کمونیستی ضبط شد.

امروزه این قلعه تبدیل به موزه‌ای شده است که آثار هنری و مبلمانی را که توسط ملکه ماری جمع‌آوری‌ شده بود در آن به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

اما چرا قلعه بران به قلعه دراکولا معروف شده است؟

در سال 1897، برم استوکر، نویسنده مجموعه داستان‌های هیجان انگیز دراکولا خانه‌ای رویایی را توصیف ‏کرد که همچون یک قلعه بود و چشم اندازی 360 درجه از محیط اطرافش به محیطی سرسبز و دریای بیکران داشت.

با وجود اینکه استوکر هیچگاه به رومانی سفر نکرده و قلعه بران را از نزدیک ندیده بود، توصیفات او از خانه رویایی قصه‌هایش شباهت زیادی به این قلعه داشت.

برم استوکر در سال ۱۸۹۰ در لندن با آرمینیوس وامبری شرق شناس مجارستانی آشنا شد و افسانه‌هایی درباره شاهزاده اهل رومانی شنید.

او 8 سال به تحقیق و بررسی درباره فرهنگ‌های اروپایی پرداخت و افسانه‌های اروپایی را مطالعه کرد و با آن آشنا شد. این آشنایی بعدها زمینه‌ای برای نوشتن داستان دراکولا شد که سرانجام در سال ۱۸۹۷ منتشر شد.

دراکولای قصه‌ استاکر کنتی بود اهل ترانسیلوانیا که درون قلعه‌ای واقع شده بر فراز تپه‌ای سنگی زندگی می‌کرد.

طی تحقیقات انجام شده، برخی محققان معتقدند بین «ولد دراکولای سوم» و دراکولای داستان استوکر ارتباط وجود دارد.

ولد دراکولای سوم که نام دیگرش «ولد ایمپلر» است، در طول دوره اول سلطنتش (1462-1456) بین 20000 تا 40000 نفر از شهروندان اروپایی از جمله مخالفان، مجرمان و رقبای سیاسی‌اش را کشته و شکنجه کرده است.

در نتیجه به نظر می‌رسد استوکر نام دراکولا را از تاریخ کشور رومانی گرفته باشد که همین دلیل دیگری برای گذاشتنِ نام قلعه دراکولا بر روی قلعه بران است.

اگر دوست دارید از این بنای زیبا دیدن کنید می‌توانید برای رزرو بلیط هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط