برج خلیفه

برج خلیفه: آیا ارزش دارد برای دیدن بلندترین ساختمان دنیا هزینه کنیم؟

برج خلیفه یکی از جاذبه‌های مهم دبی و در حال حاضر بلندترین ساختمان دنیاست که روزانه صدها نفر را به ‌منظور بازدید به خود جذب می‌کند؛ اما آیا سر زدن به این برج ارزش دارد؟ فلایتیو قصد دارد تا پاسخ تمام سوالات شما قبل از دیدار از این آسمان‌ خراش را بدهد. با ما همراه باشید.

اگر سفر به دبی را پیش روی خود دارید، یادتان باشد که همواره می‌توانید جهت رزرو هتل در دبی و همچنین خرید بلیط هواپیما دبی خود، از فلایتیو کمک بگیرید.

اعداد و ارقام در مورد این برج چه می‌گویند؟

برج خلیفه به‌عنوان بلندترین ساختمان دنیا به خاطر برخی از اعداد و ارقام به خود می‌بالد. این برج ۸۲۸ متر ارتفاع داشته و از ۱۱۰ هزار تن بتن تشکیل شده و حاصل تلاش ۲۲ میلیون نفر ساعت است. بیش از ۳۱ هزار تن میلگرد فولادی در این سازه به‌ کار رفته است. اگر این میلگردها در کنار یکدیگر چیده شوند، یک ‌چهارم از محیط زمین را تشکیل می‌دهند.

نمای خارجی برج با ۲۶ هزار صفحه شیشه‌ای پوشانده شده است؛ تمیز کردن شیشه‌های این برج به ۳۶ نفر شیشه‌ پاک‌ کن شجاع نیاز دارد. می‌توان به لطف یکی از سریع‌ترین آسانسورهای دنیا، در یک دقیقه از طبقه همکف به طبقه ۱۲۴ رفت.

 

دسترسی به طبقات

دسترسی به این برج برای عموم به سه سطح مختلف تقسیم می‌شود. دو سطح اول شامل طبقات ۱۲۴ و ۱۲۵ در ارتفاع ۴۵۲ متری می‌شود که اسمی گمراه ‌کننده به نام «طبقه آخر» دارد (در واقع این طبقات در قسمت‌های میانی برج قرار دارند). یک اتاق انتظار لوکس به نام «آسمان» نیز در طبقه ۱۴۸ و ارتفاع ۵۵۵ متری واقع شده است.

هزینه دسترسی به دو سطح «طبقه آخر» در ساعت‌های شلوغ ۲۰۰ درهم است و می‌توان تا هر زمان که دوست داشتید در این طبقات سرگرم باشید. صرف‌نظر از ارتفاع، بزرگ‌ترین تفاوت میان این دو سطح این است که سطح «آسمان» ساکت‌تر بوده و نشیمن‌گاه‌هایی پراکنده دارد. بلیط این سطح برای ۳۰ دقیقه بازدید ۵۰۰ درهم است.

بهتر است از قبل بلیط برج را رزرو کنید تا در زمان مورد نظر در برج باشید. اگر علاقه‌مند به تماشای غروب آفتاب هستید، بلیطی برای ۹۰ دقیقه قبل از غروب آفتاب رزرو کنید. حتی در این برج اتاقک‌هایی برای تماشای غروب آفتاب در روزهای جمعه و شنبه در زمستان وجود دارد.

 

تجربه گردشگران از این بازدید چگونه است؟

همان‌طور که به ‌مانند هر جاذبه مهم گردشگری انتظار می‌رود، در مقابل برج صف‌هایی برای بازدید وجود دارد. شما ابتدا برای گرفتن بلیط خود در صف می‌ایستید، سپس برای سوار شدن به آسانسور دوباره به داخل صف می‌روید، اما سرعت حرکت صف سریع است و گاهی در اطراف صف نیز نمایشگاه‌هایی وجود دارد که شما را در این زمان سرگرم نگه می‌دارد.

طبقه ۱۲۴ دارای یک بخش داخلی (همراه با یک فروشگاه اجناس کادویی) برای افرادی است که جرات تماشای شهر از این ارتفاع و نزدیک شیشه‌ها را ندارند. می‌توان بر روی دوربین‌های متصل شده به صفحات لمسی زوم کرد و تمامی مناظر اطراف را به‌طور دقیق دید.

در بخش بیرونی طبقه ۱۲۴ لازم است تا برای تماشای شهر دبی از بالا، کمی صورت خود را به شیشه‌های محافظ چسباند. برای حس تجربه‌ای ترسناک فراموش نکنید که وقتی در این طبقه قرار دارید به ۴۰۰ متر باقی‌مانده از برج در بالای سر خود نیز نگاهی داشته باشید. یک راهنمای صوتی نیز در این طبقه قرار دارد که جزئیاتی در مورد عملیات مهندسی و معماری ارائه می‌دهد، اما برترین ویژگی این طبقه، نمایی حیرت‌انگیز از آسمان‌ خراش‌هایی است که حالا در زیر پای شما قرار دارند.

اگر بلیط سطح «آسمان» را رزرو کرده‌اید، قبل از رفتن با اسکورت VIP به طبقه ۱۴۸، منتظر نوبت خود در یک سالن انتظار اختصاصی در طبقه همکف با یک پذیرایی سنتی عربی همراه با قهوه و خرما باشید. عموما فقط ۲۰ تا ۳۰ نفر به‌طور همزمان از این سطح دیدن می‌کنند؛ اما همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، شما تنها می‌توانید نیم ساعت در این طبقه گشت‌وگذار کرده و بعد از ۳۰ دقیقه مجددا به طبقه ۱۲۵ بر خواهید گشت.

آیا این گردش چند ساعته ارزش هزینه کردن دارد؟

اگر شدیدا علاقه‌مند به حضور در این برج هستید، تازگی رفتن به بلندترین ساختمان دنیا احتمالا ارزش پرداخت این هزینه را دارد (هرچند قیمت رفتن به طبقه ۱۴۸ واقعا زیاد است). اما اگر هدف شما از این سفر تماشای مناظر شهر با دیدی ابدی است، برج خلیفه یکی از بهترین گزینه‌ها در دبی محسوب می‌شود؛ زیرا این برج بلندترین آسمان‌خراش خیابان شیخ زاید است.

در کدام برج‌های دیگر دبی می‌توان دیدی عالی را تجربه کرد؟

چشم‌اندازهای فوق‌العاده در شهر آسمان‌خراش‌ها کم نیستند. می‌توان برای داشتن دیدی شگرف به سراغ برخی از بهترین بناهای خیابان شیخ زاید نظیر طبقه ۴۳ هتل شرایتون یا هتل تاج رفت و منظره‌ای زیبا از برج خلیفه را تماشا کرد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط