چطور در یک روز مادرید را ببینیم

چطور در یک روز مادرید را ببینیم؟

مادرید پایتخت اسپانیا هرسال میزبان شمار بالایی از گردشگران از سراسر دنیا است. یکی از بخش‌های مهم صنعت گردشگری مادرید، بخش فرهنگی آن است. فلایتیو شما را به بازدیدی یک‌روزه از جاذبه‌های فرهنگی مادرید می‌برد. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیمای اسپانیا به فلایتیو مراجعه کنید.

صبح

موزه پرادو | زمان موردنیاز: دو ساعت و نیم | بهترین زمان برای بازدید: ۹:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر

بهترین شروع برای گردش فرهنگی در مادرید، رفتن به سراغ موزه‌های این شهر است. اگر از شلوغی بیزارید و می‌خواهید به‌ راحتی در موزه‌ها گشت بزنید، در اول وقت به این ساختمان‌های فرهنگی مراجعه کنید. به همین منظور در ساعت ۹:۳۰ صبح خود را به موزه پرادو برسانید. هدف از این کار تماشای تمامی آثار مهم هنری و فرهنگی در یک صبح است. اگر برنامه شما گذراندن یک روز کامل در شهر مادرید است، یکی از گزینه‌ها می‌تواند سر زدن به نمایشگاه دائمی این موزه برای مدت دو ساعت باشد. به‌علاوه می‌توان حدود نیم ساعت هم به بازدید از مکان‌هایی اختصاص داد که به‌طور ناگهانی توجه شما را جلب می‌کنند. مطمئن شوید که در این مسیر حتما از آثار استادان اروپایی نظیر هیرونیموس بوش، گویا، راجر وندر وِیدن، فرا آنجلیکو، ولازکوئز، تینتوریتو و روبنز دیدن می‌کند.

نکاتی که باید به خاطر بسپارید:

 • استفاده از راهنما به‌شدت توصیه می‌شود؛ زیرا تمامی آثار نقاشی دارای توضیحات انگلیسی نیستند.
 • می‌توان در بدو ورود یک راهنمای اختصاصی استخدام کرد. این راهنماها در ورودی موزه ایستاده و لباسی کاملا مشخص همراه با یک برچسب بر کتشان دارند.
 • ورودی گروهی از دروازه پوئرتا د موریلو بوده و بلیت‌ها در باجه‌های ۱ و ۲ گرفته می‌شوند.
 • برداشتن یک نقشه به‌منظور آگاهی از نقاط مختلف موزه ضروری است.
 • ورود به موزه در دو ساعت پایانی هر روز رایگان است.
 • موزه در تمام روزهای هفته باز است.

به‌مانند اسپانیایی‌ها پینچو بخورید

با پایان یافتن زمان بازدید از موزه در ساعت ۱۲ ظهر، به سراغ یک کافه رفته و یک میان وعده سبک یا همان پینچو بخورید. در داخل موزه پرادو یک کافه وجود دارد، اما در نواحی اطراف موزه هم گزینه‌های دیگری به چشم می‌خورد. برای مثال، در میدان پلازا کانواس دل کاستیو کافه‌هایی با بالکن‌هایی رو به خیابان و آب‌نمای نپتون وجود دارد. اگر چندین متر بیشتر از موزه پرادو فاصله بگیرید به موزه تایسن بورنمیزا می‌رسید که دارای یک رستوران مشهور همراه با یک بالکن روباز است. این رستوران در یک روز آفتابی عالی است. توصیه ما به شما چشیدن طعم املت سیب‌زمینی اسپانیایی همراه با سس تند یا سیب‌زمینی‌هایی همراه با سس مایونز سیر است. کوفته‌برنجی، ماهی مرکب و ماهی کولی طعم دار از دیگر خوراکی‌های محبوب این رستوران هستند.

ظهر

به طرف میدان پوئرتا دل سول حرکت کنید

بهترین راه برای آشنایی با شهر قدم زدن در خیابان‌های مادرید و رفتن به نزدیکی میدان پوئرتا دل سول است. زمان خوبی است تا به مدت یک ساعت در اطراف منطقه موسوم به «مادرید د لوس آستریاس» گشت زد.

درست در مقابل آب‌نمای نپتون یک مرکز اطلاعات توریستی قرار دارد که به شما نقشه‌ای از بخش قدیمی شهر مادرید را می‌دهد.

حالا به طرف پاسئو دل پرادو حرکت کرده و از موزه پرادو، اما از همان سمت خیابان، دور می‌شویم. در این مسیر شما از کنار برخی از بناهای منحصربه‌فرد عبور خواهید کرد. در ابتدا با ساختمان بورس اوراق بهادار مادرید روبرو می‌شوید. سپس به میدان دلا للتا و موزه ناوال می‌رسید. این موزه در کنار مقر فرماندهی نیروی دریایی اسپانیا قرار دارد.

بعد از آن به فواره سیبِلس می‌رسید که محلی مناسب برای عکس گرفتن است. بهترین عکس‌های گرفته‌شده در این منطقه، آن عکس‌هایی هستند که در پس‌زمینه آن‌ها کاخ سیبلس قرار داشته باشد؛ کاخ لینارس و بانک مرکزی اسپانیا در داخل این محوطه قرار دارند. چند قدم آن‌طرف‌تر یک فرصت دیگر برای عکاسی فراهم می‌شود. به‌محض رسیدن به دروازه پوئرتو دِ آلکالا و خیابان مشهور «گرن ویا» دوربین خود را آماده کنید.

خیابان را در همان طرفی که بانک مرکزی اسپانیا قرار دارد ادامه دهید و به موسسه سروانتس برسید. به مسیر خود ادامه داده و به طرف خیابان «مارکز دو کوباس» رفته و به میدان مجلس مادرید برسید. این میدان دقیقا در مقابل ساختمان مجلس اسپانیا قرار دارد. با چند دقیقه پیاده‌روی به طرف کاررا د سان جرومینو، به پوئترا دل سول خواهید رسید. اگر در این مسیر متوجه گروهی شدید که به سنگ‌فرش خیابان در پایین ساعتی در منطقه پوئترا دل سول خیره شده‌اند، تعجب نکنید؛ آن‌ها منتظر کیلومتر صفر هستند. این کیلومتر مرکز دقیق کشور را نشان می‌دهد.

خوراک رایج در مادرید

حالا تقریبا ساعت ۱:۳۰ بعدازظهر است و باید خود را آماده نهار کرد. حالا شما پس از این همه پیاده‌روی در بهترین نقطه از شهر برای صرف نهار هستید. رستوران‌های فراوانی در منطقه پوئترا دل سول قرار دارند که غذاهای رایج اسپانیایی را سرو می‌کنند. اکثر آن‌ها در خیابان‌هایی نظیر تتوان، کارمن، کارتاس، ویکتوریا، دلا کروز و شهرداری قرار دارند. اگر واقعا به دنبال لذت بردن از یک خوراکی محلی هستید، می‌توانید به سراغ امتحان کردن خوراک نخود و سیرابی بروید. سنگریا نوشیدنی محبوب اسپانیایی‌ها محسوب می‌شود.

توصیه ما این است که برای دسر به جای دیگری بروید و یک قهوه در میدان پلازا میر بنوشید. می‌توان با پای پیاده به این میدان رفت. اگر هوا آفتابی باشد، بهترین فرصت برای گشت‌وگذار طولانی‌مدت در این میدان است.

بعدازظهر

عصری همراه با شاهان و تاجداران

پس از صرف نهار می‌توان به بازدید از کاخ سلطنتی مادرید و نواحی شگفت‌انگیز اطراف آن رفت. ساعت ۴ بعدازظهر به اولین نقطه موردنظر رسیده و از طریق میدان پلازا د لا ویا به محوطه کاخ می‌رسید.

مواردی که باید به هنگام حضور در کاخ سلطنتی به یاد داشته باشید:

 • بهتر است تا حداقل ۴۵ دقیقه قبل از بستن درها به این مکان برسید. زمانی که داخل کاخ حضور دارید، می‌توانید تا ۴۵ دقیقه پس از بسته شدن درها از این عمارت دیدن کنید.
 • گردش در این کاخ در حدود یک ساعت و نیم به طول می‌انجامد.
 • راهنماهای گردشگری تنها در محوطه سلطنتی حضور دارند و به‌صورت گروهی خدمات ارائه می‌دهند.
 • مراسم تعویض نیروهای گارد سلطنتی در اولین چهارشنبه هر ماه (به‌جز ماه‌های ژانویه، اوت و سپتامبر که در اینجا مراسم رسمی برگزار شده و وقت‌هایی که هوا بد باشد) راس ساعت ۱۲ در کاخ برگزار می‌شود.
 • در چهارشنبه‌های دیگر هر ماه مراسم تعویض نیروهای گارد سلطنتی در دروازه شاهزاده بین ساعت ۱۱ صبح تا ۲ بعدازظهر انجام می‌شود.
 • راهنماهای سخنگو شامل توضیحاتی در مورد محوطه سلطنتی، نیروهای نظامی سلطنتی و انبار دارو سلطنتی می‌شود.
 • توضیحات در مورد اقلام موجود در کاخ به زبان انگلیسی و اسپانیایی است.

میدان پلازا دِ اورینته و باغ‌های کاخ سلطنتی

بازدید از کاخ سلطنتی در ساعت ۶ عصر به پایان خواهد رسید. حالا زمان مناسبی برای گشت‌وگذار و استراحت در نواحی اطراف کاخ نظیر باغ‌های ساباتینی و کمپو دل مورو، میدان پلازا د اورینته، سالن تئاتر سلطنتی و کلیسای آلمودنا است. می‌توان برای گرفتن انرژی در یکی از کافه‌های اطراف میدان پلازا د اورینته توقف کرد و حین نشستن در کافه از منظره زیبای کاخ نیز لذت برد.

به یاد داشته باشید که:

 • بهترین زمان برای بازدید از این منطقه در هنگام غروب آفتاب است.
 • زیباترین مکان برای تماشای کاخ سلطنتی از داخل باغ‌های کمپو دل مورو و ساباتینی است.
 • بهترین مکان برای تماشای کلیسای آلمودنا از بیرون، باغ‌های ویستیا (چند قدم دورتر از کلیسا و کاخ) یا از داخل خیابان ربوک یا خیابان دل فاکتور است.

شب

در این زمان شما به دنبال چیزی خواهید بود که کمی لذت‌بخش‌تر باشد؛ شاید چیزی شبیه به گشت‌وگذار در مغازه‌ها یا رفتن به سراغ یک شام عالی در منطقه‌ای ساکت. بهترین مکان برای خرید سوغاتی در مادرید، خیابان آرنال و اطراف آن نظیر میدان شهرداری و میدان پوئرتو دل سول است. عبور و مرور خودرو در خیابان آرنال از ساعت ۸ شب ممنوع است و فضای این منطقه برای گشت‌وگذار عالی می‌شود.

یک پیش‌غذای عالی به همراه یک نمایش

شما حالا در نزدیکی یکی از مناطق اصلی مادرید برای پیش‌غذای اسپانیایی، تاپا، هستید. می‌توان از میدان شهرداری عبور کرد و به خیابان کوچیروس رفت. از این خیابان به طرف خیابان نانچیو، سگوویا و کاوا باخا و کاوا آلتا رفته و به جست‌وجوی رستوران‌هایی بپردازید که همه نوع غذا سرو می‌کنند. می‌توان در کافه‌های فراوان این منطقه انواع مختلفی از تاپا را امتحان کرد. به نظر می‌رسد که ظاهر این پیش‌غذا در طی چندین نسل دچار هیچ تغییری نشده و همان شکل قدیمی را داشته باشد.

بهترین گزینه در پایان یک روز فرهنگی در مادرید تماشای چند نمایش زنده است. مناطق متعددی در مادرید برای این کار وجود دارند. برای مثال نمایش‌های فلامنکو در نقاطی نظیر «کافه چینیتاس» یا «کورا د لا مورریا» بسیار مشهور هستند؛ اما نقاط دیگری نیز در این شهر وجود دارد که می‌توان در آنجا به موسیقی زنده گوش کرد.

نمی‌توانیم به شما پیشنهاد بدهیم که پس از این نمایش‌ها به هتل بازگردید؛ زیرا مادرید علاوه بر گفته‌های ما، دارای جاذبه‌های فراوان دیگری نیز بوده و هر فرد می‌تواند با توجه به این موارد، شخصا زمان رفتن به هتل برای خواب را تعیین کند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط