سفر هراسی

چند نوع سفر هراسی و راه‌های مقابله با آن

احتمالا شما هم از اطرافیان خود شنیده‌اید که می‌گویند: «اگر می‌توانستیم برای رفتن به مسافت‌های دور از سوار شدن به خودرو، هواپیما یا قطار خودداری کنیم، حتما این کار را می‌کردیم.» بسیاری از آن‌ها به دلایل شغلی مجبور هستند تا هر هفته به مسافرت با قطار، خودرو یا هواپیما بروند، اما آن‌ها علاقه‌ای به این کار ندارند.

به نظر می‌رسد که آن‌ها به بیماری هودوفوبیا یا سفر هراسی مبتلا هستند.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

هودوفوبیا چیست؟

هودوفوبیا یک ترس غیرمنطقی و شدید از سفر است. این یک فوبیای شخصی محسوب می‌شود. برای مثال، برخی از افراد ممکن است ترس رفتن از خانه خود به مکانی دور را داشته باشند، درحالی‌که عده‌ای دیگر ممکن است از مسافرت با هواپیما، قطار، کشتی، قایق و خودرو بترسند.

مسافران مشتاق به سفر ممکن است چنین مشکلی نداشته باشند، اما ممکن است فردی که قرار است با آن‌ها به سفر برود، از فکر این کار هم به لرزه بیفتد. ترس از سفر می‌تواند شاخه‌های گوناگونی از فوبیا را شامل شود. دانستن این ترس‌های مرتبط با مسافرت می‌تواند به شما برای مقابله با آن‌ها کمک کند.

ترس از پرواز

ترس از پرواز یا ایروفوبیا (Aerophobia) می‌تواند منجر به اضطراب شدید، سردرد، عرق سرد و در گاهی موارد گریه کردن شود.

افراد مبتلا به چنین ترسی می‌گویند: «هیچ‌چیزی بدتر از این نیست که سوار بر هواپیما شوید و منتظر چاله‌های هوایی بمانید. به‌خصوص که اگر یک پرواز طولانی را در پیش داشته باشید و بدانید که هنوز راه زیادی تا مقصد مانده است.»

برای غلبه بر این ترس، بیشتر در مورد هواپیماها و نحوه طراحی آن‌ها برای کنترل چاله‌های هوایی مطالعه کنید. در صورت نیاز، مقالات مفیدی که به آرامش شما کمک می‌کنند را کپی کرده و در طول پرواز بخوانید. به‌علاوه، نفس‌های عمیق بکشید و سعی کنید تا اضطراب خود را کنترل کنید. به خودتان بگویید این پرواز هم تمام خواهد شد.

ترس از بودن در فضاهای تنگ

به‌طور مشابه، ترس از بودن در فضاهای بسته می‌تواند سفر با خودرو، هواپیما یا قطار را بسیار ناخوشایند کند. تنها تصور بودن در یک محیط تنگ و بسته در سفرهای پیش رو، سبب ناراحتی فرد مبتلا به این ترس می‌شود. یکی از افراد مبتلا به این ترس می‌گوید: «وقتی‌که برای مدت طولانی در یک فضای کوچک و بدون حرکت قرار می‌گیرم، احساس خفگی به من دست می‌دهد. اگرچه این یک مسئله‌ی ذهنی است، اما از نظر فیزیکی هم با درد همراه است، زیرا من در سفرهای طولانی با ورم در ناحیه پاها مواجه می‌شوم.»

اگر با خودرو به مسافرت‌های طولانی می‌روید، هرچند وقت یک‌بار در مکانی برای استراحت توقف کنید. وقتی‌که با قطار یا هواپیما به سفر می‌روید، صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید تا کمتر احساس خفگی به شما دست بدهد.

هر زمان که امکان آن فراهم شد، بلند شده و کمی راه بروید. احتمالا رفتن به دستشویی برای زدن آب به صورت یا گرفتن یک بطری آب از خدمه، می‌تواند احساس خفگی شما را کاهش دهد.

تنها هراسی

فرد مبتلا به ترس از تنهایی، در سفرهای انفرادی خود، به‌خصوص برای کار، دچار مشکل می‌شود. این نوع ترس در سفرهای انفرادی موجب استرس فرد شده و راه غلبه بر آن هم آسان نیست؛ اما همیشه راه‌هایی برای کم کردن این ترس‌ها وجود دارد.

باید بدانید تا زمانی که به یک کشور جنگ‌زده سفر نمی‌کنید، در امنیت به سر خواهید برد.

برنامه سفر خود در مقصد را تا جای ممکن پر کنید و مطمئن شوید که در هرلحظه کاری برای انجام دادن دارید. در تلفن خود آهنگ‌های محبوب خود را داشته باشید تا با این کار کمتر احساس تنهایی کنید. به‌علاوه تلاش کنید تا همیشه با نزدیک‌ترین افراد زندگی خود در تماس باشید تا ترس شما کمتر شود.

فعالیت‌های انفرادی مانند رفتن به یک کتابخانه یا یک موزه را انجام دهید. گفت‌وگو با مردم محلی در رستوران‌ها، کافه‌ها یا حتی کارکنان یک فروشگاه هم می‌تواند استرس شما در طول سفر انفرادی را کاهش دهد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط