با ۱۰ اثر تاریخی مصر باستان آشنا شوید

با ۱۰ اثر تاریخی مصر باستان آشنا شوید

مصر باستان را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین تمدن‌های دنیا نامید. پس از اینکه یک پادشاهی یکپارچه در سال ۳۱۵۰ قبل از میلاد مسیح بر سر کار آمد، سلسله‌ای از پادشاهان برای مدت سه هزار سال در مصر حکمرانی کردند. مصریان باستان در این مدت طولانی برخی از مشهورترین بناهای دنیا را ساختند که هنوز نیز پس از قرن‌ها پابرجاست. فلایتیو قصد دارد تا شما را با ۱۰ اثر تاریخی مصر باستان آشنا کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط ارزان هواپیما، خرید بلیط قطار و رزرو هتل خارجی از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

معبد حَتشپَسوت

مقبره حتشپسوت که از سال ۱۴۷۹ تا ۱۴۵۴ قبل از میلاد در مصر حکمرانی می‌کرد در زیر صخره‌های دیرالبحری در غرب کرانه رود نیل واقع شده است. این بنا یک سازه ستونی است که توسط سِنموت، معمار سلطنتی حتشپسوت، طراحی و اجرا شد. این مقبره به‌منظور گرامی داشت این فرعون زن و احترام به جلال و شکوه آمون ساخته شد. معبد که در صخره‌ای با شیب تند ساخته شده دارای بالکن‌های سه‌طبقه به ارتفاع ۳۰ متر است. بالکن‌ها با چند راهروی دراز به هم متصل شده و زمانی با باغ‌های زیبا احاطه شده بودند. حتشپسوت در زبان مصر باستانی به معنای سرآمد زنان آزاده است.

هرم خمیده

هرم خمیده در داهشور واقع شده و دومین هرم ساخته شده به دست سنفرو، فرعون مصری، است. این هرم به طرز مرموزی با زاویه ۵۵ درجه‌ای در روی زمین بنا شده و ناگهان به ۴۳ درجه تغییر زاویه داده است. بر طبق یک فرضیه به دلیل تندی زاویه اصلی، وزن اضافه شده به اتاق‌های داخلی و راهروها بسیار زیاد شده و سازندگان مجبور شده بودند تا زاویه هرم را کمتر کنند. این تنها هرم مصر است که پوشش بیرونی سنگ‌های آن همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.

هرم پلکانی جوزر

هرم پلکانی جوزر در گورستان سقاره مصر واقع شده و از اولین هرم‌های ساخته شده به دست مصریان باستان است. این هرم در قرن ۲۷ پیش از میلاد برای دفن فرعون جوزر توسط وزیر او ساخته شد. این بنای باستانی در ابتدا به‌عنوان یک مَصطَبِه (آرامگاه مخصوص اجساد مصریان باستان) با سقف صاف ساخته شد، اما پس از پایان حکمرانی جوزر به یک هرم ۶ طبقه با ارتفاع ۶۲ متر تبدیل شد. این هرم پلکانی به‌عنوان یکی از اولین آرامگاه‌های مصر باستان دارای اتاق مخصوص دفن فرعون در زیرزمین و در داخل یک تونل پیچ‌درپیچ مخفی است.

معبد لوکسور

معبد لوکسور در کرانه شرقی رود نیل در شهر باستانی تِبِس واقع شده و در سال ۱۴۰۰ پیش از میلاد ساخته شده است. این معبد وقف سه خدای مصر باستان، آمون، موت و خونس شد. معبد لوکسور مرکز فستیوال اوپت بوده و از مهم‌ترین فستیوال‌های شهر تبس به شمار می‌آمده است. در زمان این فستیوال سالانه، پیکره‌های سه خدای باستانی تا معبد اسکورت می‌شده و از کنار مجسمه ابوالهول عبور داده می‌شده است.

ابوالهول

مجسمه ابوالهول در شهر گیزا واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مقبره‌های دنیا است. بااین‌حال همچنان حقایق اولیه در مورد شباهت صورت آن به کدام مدل، زمان ساخت آن و طراح آن، مورد بحث‌وجدل باستان شناسان است. این مجسمه بزرگ‌ترین پیکره یکپارچه در دنیا است، هرچند در مقایسه با اهرام مصر بسیار کوچک به نظر می‌رسد. علیرغم وجود اختلافات و دیدگاه‌های متفاوت در طی سال‌های اخیر، نظر بسیاری از باستان شناسان فعال در مصر این است که ابوالهول در سال ۲۵۰۰ قبل از میلاد و توسط فرعون خفرع (سازنده احتمالی هرم دوم در گیزا) ساخته شده است.

هرم سرخ

هرم سرخ که توسط فرعون سنفرو ساخته شده، اولین تلاش موفق دنیا در ساخت یک هرم با لبه‌های دقیق و صحیح است. این هرم با ۱۰۴ متر ارتفاع چهارمین هرم بلند ساخته شده در مصر است. چیزی که امروزه این هرم را خاص می‌کند دسترسی عجیب به داخل آن و فقدان جمعیتی است که به دشت گیزا هجوم می‌آورند.

دره پادشاهان

دره پادشاهان یک دره در مصر است که برای حدود ۵۰۰ سال (بین قرن‌های ۱۶ تا ۱۱ قبل از میلاد) آرامگاه پادشاهان و نجیب زادگان نظام پادشاهی جدید بوده است. این دره دارای ۶۳ مقبره و اتاق با ابعاد گوناگون بوده و برخی از آرامگاه‌های آن بیش از ۱۲۰ اتاق دارند. آرامگاه‌های پادشاهی با تصاویری از اساطیر مصر باستان تزئین شده و مراسم تدفین خاصی برای هر شخص برگزار می‌شده است. به نظر می‌رسد تمامی مقبره‌ها در دوران عهد عتیق بازگشایی و غارت شده‌اند. تنها مقبره مشهور توتانخامون از گزند آسیب‌ها دور مانده است.

ابوسمبال

ابوسمبال یک بنای باستانی با دو معبد سنگی بزرگ در جنوب مصر و کرانه دریاچه ناصر است. این دو معبد در زمان حکمران فرعون رامسس بزرگ در دامنه کوه تراشیده شده‌اند و قدمت آن‌ها به قرن سیزدهم قبل از میلاد بازمی‌گردد. این بنا در دهه ۶۰ میلادی از جایگاه اصلی خود به‌منظور جلوگیری از غرق شدن آن در هنگام ساخت دریاچه ناصر (مخزن آب شکل گرفته پس از تکمیل سد اسوان بر روی رود نیل) جابجا شده است.

کَرنَک

اگرچه معبد کرنک به‌سختی آسیب دیده است، اما به‌ندرت می‌توان بناهای عظیمی به‌مانند آن را در مصر یافت. این مکان بزرگ‌ترین عبادتگاه باستانی دنیا محسوب شده و دستاوردهای توامان بسیاری از نسل‌های مصر در ساخت آن را به نمایش می‌گذارد. بسیاری از کارهای معبد کرنک توسط فرعون‌های نظام پادشاهی جدید (در سال‌های ۱۵۷۰ تا ۱۱۰۰ قبل از میلاد) انجام شده‌اند. معبد کرنک دارای سه معبد اصلی، معابد کوچک‌تر در اطراف و چندین معبد خارجی در ۲.۵ کیلومتری شمال لوکسور است. یکی از سازه‌های مشهور کرنک تالار بزرگ هیپوستیل با زیربنای ۵ هزار مترمربع و ۱۳۴ ستون غول‌پیکر در ۱۶ ردیف است.

هرم‌های گیزا

گورستان گیزا در نزدیکی جنوب غربی حومه قاهره واقع شده و خانه مشهورترین مقبره‌های مصر باستان است. هرم‌ها در گیزا توسط سه نسل مختلف از فراعنه (خوفو، فرزندش خَفرَع و مِنکورع) ساخته شده‌اند. هرم بزرگ خوفو قدیمی‌ترین و تنها اثر تاریخی مصری در فهرست عجایب هفتگانه دنیای باستان است. بیش از ۲ میلیون قطعه‌سنگ در طول ۲۰ سال در ساخت این هرم به کار رفته است. هرم خوفو ۱۳۹ متر ارتفاع داشته و بزرگ‌ترین هرم مصر محسوب می‌شود، هرچند هرم خفرع در نزدیکی آن به خاطر ارتفاع بیشترش، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط