با ۱۰ زندان مشهور و تاریخی دنیا آشنا شوید

با ۱۰ زندان مشهور و تاریخی دنیا آشنا شوید

زندان‌ها در طول تاریخ محلی برای حبس افراد مختلف از جنایتکاران گرفته تا متخلف کنندگان بوده‌اند. برخی از این زندان‌ها به خاطر محیط نامناسب، رفتارهای وحشیانه با زندانیان و گاهی فرارهای بزرگ مجرمان از آن‌ها شهرت یافته‌اند. فلایتیو به سراغ بررسی تعدادی از زندان‌های مشهور دنیا رفته است. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط ارزان هواپیما و رزرو هتل خارجی به سایت فلایتیو مراجعه کنید. 

1- هانوی هیلتون

زندان هُوا لُوا که به تمسخر از سوی اسیران آمریکایی هتل هیلتون شهر هانوی نامیده می‌شد، در اصل توسط فرانسوی‌ها برای نگهداری از زندانی‌های سیاسی ویتنامی ساخته شده بود. ارتش ویتنام شمالی بعدها از این زندان برای نگهداری اسیران جنگ ویتنام استفاده کرد. زندانیان محبوس در این زندان تحت شکنجه و گرسنگی قرار می‌گرفتند و حتی کشته می‌شدند. شخصیت‌های شناخته‌شده‌ای چون سناتور جان مک‌کین، جیمز استاک‌دِیل و باد دِی تنها بخشی از هزاران اسیر جنگی این زندان بوده‌اند. یک شعبه از هتل هیلتون در سال ۱۹۹۹ در هانوی افتتاح شد و به‌طور محافظه‌کارانه‌ای نام هتل اپرای هانوی هیلتون را برای خود انتخاب کرد.

2- موزه قتل‌عام تول اسلنگ

تول اسلنگ که در سال ۱۹۷۵ توسط رژیم خمرهای سرخ از یک دبیرستان به زندان تبدیل شد، یکی از ترسناک‌ترین زندان‌های دنیا محسوب می‌شود. زندانیان در این مکان به‌منظور گرفتن اعتراف برای هر جرمی که به آن‌ها نسبت داده شده بود، تحت شکنجه‌های دائم قرار می‌گرفتند. زمانی که عمل اعتراف گیری به پایان می‌رسید فرد خائن به اعدام محکوم می‌شد. از بیش از ۱۷ هزار نفری که در تول اسلنگ در طول چهار سال از فعالیت این زندان حضور داشتند، عده‌ای کمی جان سالم به دربردند. پس از کشف این زندان در سال ۱۹۷۹ توسط ارتش ویتنام، تول اسلنگ تبدیل به یک موزه تاریخی شد و اعمال وحشیانه رژیم خمرهای سرخ در کامبوج را به نمایش گذاشت.

3- بندر آرتور

بندر آرتور یک تبعیدگاه سابق در تاسمانی استرالیا است. این بندر از سال ۱۸۳۳ تا دهه ۱۸۵۰ مقصدی برای اقامت مجرمان بریتانیایی و ایرلندی با جرائم سنگین و شورشیان سایر زندان‌ها بود. امروزه بسیاری از خرابه‌های این بنا نظیر ندامتگاه، بیمارستان زندان، تیمارستان و کلیسای زندان حفظ شده‌اند. بندر آرتور در سال ۱۹۹۶ شاهد یکی از مرگبارترین تیراندازی‌های استرالیا بود که در آن یک تیرانداز با گشودن آتش به روی بازدیدکنندگان، ۳۵ نفر از آنان را کشت.

4- قلعه المینا

قلعه المینا در غنا در سال ۱۴۹۲ ساخته شد و حالا یکی از قدیمی‌ترین بناهای اروپایی پابرجا در جنوب صحرای بزرگ آفریقا است. این قلعه برای بیش از سه قرن محلی برای نگهداری افرادی بود که علیرغم میل باطنی خود به‌عنوان برده فروخته شده بودند. در هر سلول این قلعه حدود ۲۰۰ زندانی به سر می‌بردند، به‌طوری‌که فضایی برای دراز کشیدن وجود نداشت.

5- جزیره روبن

جزیره روبن در ساحل شهر کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی واقع شده و برای سالیان دراز نقش یک تبعیدگاه برای جذامی‌ها را ایفا کرده است. بااین‌حال، شهرت این جزیره به خاطر وجود یک زندان تحت رژیم آپارتاید است. شخصیت‌های مشهور نظیر نلسون ماندلا و کگالما موتلانته تنها تعداد اندکی از زندانیان سیاسی این جزیره بوده‌اند. امروزه جزیره روبن یک مقصد گردشگری محبوب است و امکان دسترسی به آن از ساحل کیپ‌تاون با قایق وجود دارد. این جزیره یک منطقه مهم برای پرورش گونه‌ای از پنگوئن بزرگ آفریقایی است.

6- جزیره گوری

هزاران برده قبل از لغو قانون تجارت برده توسط فرانسه، وارد جزیره گوری در سنگال شدند. «خانه بردگان» تنها یکی از اقامتگاه‌هایی بود که بردگان را قبل از سوار شدن بر کشتی به‌منظور فروش در خود جای می‌داد. حالا این مکان به موزه‌ای تبدیل شده که بسیاری از افراد با نژاد آفریقایی آمریکایی برای یافتن اجداد خود به اینجا می‌آیند.

7- شاتو دیف

شاتو دیف در فرانسه به خاطر نام برده شدن از آن در کتاب «کنت مونت کریستو» اثر الکساندر دوما، شهرت فراوانی دارد. این بنا از سال ۱۶۳۴ تا اواخر قرن نوزدهم محلی برای نگهداری زندانیان سیاسی و مذهبی بود. با توجه به رسم آن زمان، زندانیان ثروتمند و متعلق به طبقه اجتماعی بهتر، وضعیت به‌مراتب مناسب‌تری نسبت به دیگر زندانیان داشتند. بااین‌حال، آن‌ها نیز مجبور بودند تا برای دریافت خدمات بهتر پول خرج کنند. درب این زندان در سال ۱۸۹۰ به روی عموم بازگشایی شد و حالا یکی از مشهورترین زندان‌های دنیا محسوب می‌شود.

8- جزیره شیطان

جزیره شیطان اولین بار در سال ۱۸۵۲ و تحت سلطنت ناپلئون سوم به‌عنوان یکی از تبعیدگاه‌ها و زندان‌های بدنام تاریخ افتتاح شد. این زندان تاریخی در طول ۹۴ سال فعالیت خود منزلگاه بسیاری، ازجمله زندانیان سیاسی و مجرمان سنگدل بود. زندانیانی که تلاش می‌کردند از این زندان فرار کنند با رودخانه‌های دارای ماهی پیرانا و جنگل‌های انبوه کشور گینه مواجه می‌شدند. در زندگی‌نامه زندانی سابق این جزیره، آنری شاریر، تلاش‌های بی‌شماری برای فرار از زندان ثبت شده است. این کتاب در سال ۱۹۷۳ در قالب فیلم پاپیون با بازی استیو مک کوئین و داستین هافمن به روی پرده سینما رفت.

9- برج لندن

برج لندن که هم‌اکنون میزبان جواهرات سلطنتی بریتانیا و یکی از جاذبه‌های گردشگری انگلیس است، از سال ۱۱۰ تا اواسط قرن دوازدهم یک زندان مخوف بود. در آن زمان عبارت «او را به برج بفرستید» به معنای زندانی کردن بوده است. زندانیان مشهوری چون سر توماس مور، شاه هنری ششم، آن بولین و کاترین هوارد (همسر شاه هنری هشتم) و همچنین رودولف هِس در این برج زندانی بوده‌اند. برج لندن در نگاه مردم ترسناک‌ترین ساختمان انگلیس محسوب می‌شود. به اعتقاد مردم، روح سرگردان آن بولین همچنان در این برج زندگی می‌کند.

10- آلکاتراز

آلکاتراز، مشهورترین زندان ایالات‌متحده آمریکا، در زمان خود یکی از امن‌ترین و درعین‌حال کم امکانات‌ترین زندان‌های کشور محسوب می‌شد. آلکاتراز محل نگهداری برخی از بدنام‌ترین مجرمان زمان نظیر آل‌کاپون و مَشین گان کلی بود. این زندان که در یک جزیره صخره‌ای احاطه‌شده با آب‌های سرد خلیج سانفرانسیسکو قرار دارد، ندامتگاهی غیرقابل فرار تصور می‌شد. از بین ۳۶ زندانی که تلاش کردند از آلکاتراز فرار کنند، ۲۳ نفر دستگیر، ۶ نفر کشته و ۲ نفر غرق شدند. ۵ نفر دیگر هم پس از فرار هرگز پیدا نشدند که تصور می‌شود آن‌ها هم به سرنوشت بقیه دچار شده باشند. امروزه این جزیره یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم سانفرانسیسکو محسوب می‌شود.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط