با برج‌های مشهور دنیا آشنا شوید

با برج‌های مشهور دنیا آشنا شوید

بشر از دوران ماقبل تاریخ دست به ساخت برج‌های مختلف زده است. دیوارهای باستانی شهر اریحا (در شمال بحرالمیت) یکی از اولین دیوارهای ساخته‌شده برای یک شهر بوده و یک برج سنگی نیز در کنار آن بنا شده است. تمدن‌های بعدی اغلب به سراغ ساخت برج‌های دیدبانی به‌عنوان بخشی از استحکامات خود برای افزایش ایمنی شهر می‌رفتند. در دو هزاره اخیر اکثر برج‌های ساخته‌شده در ردیف برج‌های زنگ‌دار، برج‌های ساعت دار، مناره‌ها و برج‌های مخابراتی بوده‌اند. فلایتیو به سراغ مشهورترین برج‌های دنیا رفته است. با ما همراه باشید.

برج گالاتا

برج گالاتا یک برج سنگی متعلق به قرون‌وسطی در منطقه گالاتای استانبول است. گالاتا که یکی از چشم‌اندازهای فوق‌العاده زیبای شهر محسوب می‌شود، ۶۷ متر ارتفاع داشته و دارای یک کلاهک مخروطی است که سر بر آسمان می‌ساید. این برج که در سال ۱۳۴۸ میلادی ساخته شده بخشی از استحکامات نظامی اطراف مستعمره ژنویی در قسطنطنیه بوده است. امروزه یک رستوران و یک کافه در طبقات بالایی برج وجود دارد و گردشگران می‌توانند از آنجا شهر استانبول و بوسفور را تماشا کنند.

دو برج بولونیا

دو برج مشهور بولونیا در ایتالیا که احتمالا آن‌ها را در فیلم ارباب حلقه‌ها نیز مشاهده کرده‌اید، نام خود را از خانواده‌هایی گرفته‌اند که این دو برج را بین سال‌های ۱۱۰۹ و ۱۱۱۹ ساخته‌اند. برج آسینلی با ارتفاع ۹۷.۲ متر بلندترین برج بولونیا محسوب می‌شود. برج گاریسندا نیز در ابتدا ۶۰ متر ارتفاع داشته، اما در قرن چهاردهم و به‌منظور افزایش ایمنی آن، ارتفاعش به ۴۸ متر کاهش یافته است.

مناره جم

مناره جم که در منطقه‌ای دورافتاده در غرب افغانستان واقع شده است، در قرن دوازدهم و به‌عنوان بخشی از یک مسجد ساخته شد. این مسجد در طی طوفان و سیل‌های شدید کاملا از بین رفت و بعدها نیز محوطه اطراف مناره توسط مغول‌ها نابود شد. مناره جم با ۶۳ متر ارتفاع باوجود این اتفاق‌ها و آب‌وهوای بسیار خشن منطقه همچنان پابرجا مانده است.

برج بلِم

برج بلم در اوایل قرن شانزدهم و به‌عنوان بخشی از سیستم دفاعی برای محافظت از شهر لیسبون ساخته شد. ساخت این برج اولین گام برای بسیاری از هدایتگران مسیر به‌منظور یافتن راه‌های تجاری جدید بود و بعدها به نماد عصر اکتشاف پرتغال تبدیل شد.

 

قطب منار

قطب منار در هند توسط قطب‌الدین آیبک، اولین حاکم مسلمان دهلی، در سال ۱۱۹۳ ساخته شد. قطب‌الدین به دنبال ساخت مناره‌ای بهتر از مناره جم افغانستان بود، اما در زمان مرگش تنها پایه‌های مناره تکمیل شده بود. جانشینان او ساخت بنا را ادامه دادند و این مناره بلند درنهایت در سال ۱۳۸۶ میلادی تکمیل شد. قطب منار ۷۲ متر طول داشته و با داشتن ۳۷۹ پله برای رسیدن به نوک آن، بلندترین مناره آجری جهان محسوب می‌شود.

برج CN

برج CN در قلب شهر تورنتو در کانادا واقع شده و یک نماد کاملا مشهور در این کشور است. این برج مخابراتی در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۶ ساخته شد و در زمان خود با ۵۵۳.۳۳ متر ارتفاع بلندترین سازه دنیا برای مدت ۳۰ سال لقب گرفت. پس از ساخت برج دوبی، این عنوان از برج CN گرفته شد.

مناره مارپیچ

مناره مارپیچ قسمتی از مسجد بزرگ سامرا در عراق است. این مسجد یکی از بزرگ‌ترین مساجد دنیا محسوب می‌شود. این مناره در اصل توسط یک پل به مسجد وصل می‌شد. مناره در سال‌های ۸۴۸ تا ۸۵۲ از ماسه ساخته شد و حالا به خاطر طراحی منحصربه‌فردش در میان مشهورترین مناره‌های دنیا قرار دارد. این مناره ۵۲ متر ارتفاع دارد. متاسفانه شورشی‌ها در سال ۲۰۰۵ با منفجر کردن بخش بالایی مناره، تنها از آن یک مخروبه آجری و گلی بر جای گذاشتند.

سن جیمیانو

سن جیمیانو با نام مستعار «منهتن قرون‌وسطی» یک روستا در منطقه مشهور توسکانی ایتالیا با ۱۴ برج سنگی است. سن جیمیانو در دوران شکوه و ثروت خود دارای بیش از ۷۰ برج برای دفاع از شهر در برابر حملات دشمنان بود. طاعون مرگبار سال ۱۳۴۸ قدرت را از سن جیمیانو برد و دشمنان را بر شهر و برج‌های آن مسلط کرد.

بیگ بن

برج ساعت بیگ بن که حالا ۱۵۰ ساله شده است، یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری لندن محسوب می‌شود. نام بیگ بن هیچ اشاره‌ای به خود برج ساعت ندارد، اما اشاره‌اش به زنگ ۱۳ تنی برج است که نامش را از سر بنجامین هال گرفته است. این مرد اولین بار سفارش ساخت چنین زنگ بزرگی برای برج را داد. بیگ بن سومین برج بزرگ ساعت در جهان است.

برج کج پیزا

برج مشهور پیزا در طول ۱۷۷ سال ساخته شد. اندکی پس از شروع ساخت بنا در سال ۱۱۷۳، برج به خاطر ضعف فونداسیون شروع به فرو رفتن در زمین کرد و برای حدود یک قرن به حال خود رها شد. زمانی که ساخت برج از سر گرفته شد، مهندسان یک‌طرف از طبقات بالایی برج را به‌منظور جبران این کجی بلندتر ساختند و برج درنهایت در نیمه دوم قرن چهاردهم تکمیل شد. برج مشهور پیزا از سال ۲۰۰۱ تاکنون به روی بازدیدکنندگان باز شد تا آن‌ها بتوانند با طی ۲۹۶ پله از آن بالا بروند.

برج ایفل

برج ایفل نمادی از شهر پاریس و کشور فرانسه بوده و یکی از مشهورترین مکان‌های دیدنی دنیا محسوب می‌شود. این برج توسط گوستاو ایفل به‌عنوان طاق ورودی نمایشگاه بین‌المللی پاریس برای سال ۱۸۸۹ ساخته شد. ارتفاع برج ایفل ۳۰۰ متر است و تا سال ۱۹۳۰ و تکمیل ساختمان کرایسلر در نیویورک، بلندترین برج دنیا محسوب می‌شد. از زمان تکمیل این برج تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از آن بازدید کرده‌اند که این اتفاق برج ایفل را به پردرآمدترین اثر تاریخی دنیا تبدیل می‌کند.

برای سفر به نقاط مختلف جهان و خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل خارجی از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط