۱۰ غار زیرزمینی مشهور در دنیا را بشناسید

۱۰ غار زیرزمینی مشهور در دنیا را بشناسید

غارها در طول تاریخ کشف شده‌اند. آن‌ها در دوران ماقبل تاریخ محلی برای زندگی، دفن مردگان یا برگزاری مراسم مذهبی بودند. امروزه محققان غارها را مورد مطالعه قرار می‌دهند زیرا آن‌ها جزئیات بیشتری از شرایط آب و هوایی گذشته را بازگو می‌کنند. غارنوردان نیز به‌منظور تفریح به سراغ غارها می‌روند. امروزه برخی از زیباترین غارهای زیرزمینی و کم‌خطر دنیا به محلی برای تفریح و جذب گردشگر تبدیل شده‌اند. فلایتیو به سراغ برخی از این غارها رفته که برای راحتی گردشگران با نور مصنوعی و سایر امکانات رفاهی تجهیز شده‌اند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار و بلیط هواپیما خارجی به فلایتیو مراجعه کنید. 

1-  غار آیس ریزن ولت

غار آیس ریزن ولت، بزرگ‌ترین غار یخی دنیا، بیش از ۴۲ کیلومتر طول دارد. این غار در کوه هاچکوگل در منطقه آلپ اتریش واقع شده است. آیس ریزن ولت توسط یک رودخانه شکل گرفته که با فرسایش کوه دالان‌هایی در دل آن ایجاد کرده است. یخ‌های شکل گرفته در غار براثر آب شدن برف و ورود به غار و سپس یخ زدن در فصل زمستان حاصل شده‌اند.

2- غار فلوت

غار فلوت معروف به «کاخ هنرهای طبیعی» در شمال غرب گویلین در جنوب چین واقع شده است. بر اساس یک افسانه، غار فلوت نام خود را از این باور مردم گرفته است که برخورد باد با دهانه غار موجب تولید صدای فلوت می‌شود. این غار آهکی با داشتن استالاکتیت‌ها، ستون‌های سنگی، دیواره‌های سنگی، پرندگان، گیاهان و حیوانات عجیب و متنوع، یک سرزمین افسانه‌ای به شمار می‌آید.

3-  غار کریستال‌ها

غار کریستال‌ها در سال ۲۰۰۰ توسط معدن کارانی که به دنبال یافتن تونل جدیدی برای معدن نایکا در شمال مکزیک بودند کشف شد. دالان اصلی غار دارای بزرگ‌ترین کریستال‌های طبیعی یافت شده در غارهای زیرزمینی دنیا، تا به اکنون، است. بزرگ‌ترین کریستال یافت شده در این غار ۱۱ متر طول، ۴ متر قطر و ۵۵ تن وزن دارد. این کریستال‌ها به دلیل گرمای بیش‌ازحد در درون غار (گرمای ۵۸ درجه سانتی‌گراد) بزرگ شده‌اند.

4- رودخانه زیرزمینی پورتو پرنسس

رودخانه زیرزمینی پورتو پرنسس در رشته‌کوه‌های پوشیده از جنگل در سواحل شمالی جزیره پالاوان فیلیپین واقع شده است. تا قبل از کشف یک رودخانه زیرزمینی در شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک، پورتو پرنسس به‌عنوان بزرگ‌ترین رودخانه زیرزمینی دنیا شناخته می‌شد. هرچند امروز هم این رودخانه در زمره بزرگ‌ترین‌ها قرار دارد. این رودخانه زیرزمینی ۸.۲ کیلومتر طول داشته و مسیر آن تا رسیدن به دریای جنوب چین بسیار زیبا است.

5-  غار ویتومو

غار ویتومو یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در نیوزیلند است و درست در بیرون از بخش شهری ویتومو قرار دارد. این غار زیرزمینی محل زندگی کرم‌های معروف شب‌تاب ویتومو است که در تاریکی این غار از خود نور ساطع می‌کنند. این کرم‌های شب‌تاب تنها در نیوزیلند یافت شده و در ابعاد یک پشه هستند. این غار که ۳۰ میلیون سال پیش شکل گرفته است، با این کرم‌های شب‌تاب و اشکال داخل غار تزئین شده است.

6- غار مجلس الجن

مجلس الجن یکی از بزرگ‌ترین غارهای زیرزمینی دنیاست که در منطقه‌ای دورافتاده از دشت سِلما در عمان واقع شده است. مجلس الجن یک غار با دالان واحد است که در حدود ۳۱۰ متر طول و ۲۲۵ متر عرض داشته و ارتفاع آن از زمین تا سقف ۱۲۰ متر است. عمیق‌ترین بخش غار ۱۷۸ متر پایین‌تر از سطح زمین است. برای درک بهتر اندازه غار مثالی می‌زنیم: وسعت غار مجلس الجن برای جای گرفتن ۱۲ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کافی است. این غار تنها از سوی کوهنوردان بررسی شده، هرچند به نظر می‌رسد که برنامه‌هایی برای توسعه غار مجلس الجن به‌منظور دسترسی راحت گردشگران در حال تدارک است.

7- غار اسکوچان

غار اسکوچان دارای بلندترین دالان غاری اروپا، یک گلوگاه زیرزمینی عظیم‌الجثه، آبشارهای گوناگون و یک پل بر روی گلوگاه است که آن را شبیه به یکی از لوکیشن‌های فیلم ارباب حلقه‌ها می‌کند. این غار دارای استالاکتیت و استالاگمیت‌های زیبایی است. اسکوچان به‌واسطه رودخانه زیرزمینی رکا خلق شده است. این رودخانه که ابتدای آن بر روی سطح زمین قرار دارد، به‌یک‌باره در زیر زمین مخفی شده و مسیر خود را از درون این غار ادامه می‌دهد. آب این رودخانه مجددا پس از طی ۳۴ کیلومتر مسیر زیرزمینی، در حوالی ساحل دریای آدریاتیک به سطح زمین می‌آید.

8- غار کارلسباد

غار کارلسباد یک پارک ملی در نزدیکی منطقه کارلسباد در نیومکزیکو است. غار کارلسباد شامل یک فضای بزرگ از جنس سنگ آهک طبیعی است که ابعادی در حدود ۱۲۱۹ متر در ۱۹۰ متر داشته و ارتفاع بلندترین نقطه آن به ۱۰۷ متر می‌رسد. این غار هفتمین غار بزرگ دنیا از نظر مساحت است. در سراسر فضای غار استالاکتیت‌ها، استالاگمیت‌ها و انواع دیگری از اشکال طبیعی به چشم می‌خورد که به زیبایی غار افزوده‌اند.

9- جیتا گروتو

جیتا گروتو شامل دو غار آهکی جدا از هم اما مرتبط با یکدیگر است؛ این دو بخش گروتو بالایی و گروتو پایینی نام دارند. بخش بالایی غار میزبان بزرگ‌ترین استالاکتیت جهان است، درحالی‌که بخش پایینی ۶۲۰۰ متر طول داشته و ۶۰ متر پایین‌تر از بخش بالایی قرار دارد. یک رودخانه زیرزمینی آرام از این غار گذر کرده و یک دریاچه نیز در آنجا به چشم می‌خورد.

10- غارهای مولو

غارهای مولو در پارک ملی گونونگ مولو در جزیره برونئو قرار داشته و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مالزی هستند. این پارک دارای غارهای زیبا و تشکیلات زمین‌شناسی کارستی (سنگ‌های آهکی پر سوراخ) در یک جنگل بارانی در منطقه استوایی است. دالان ساراواک در یکی از این غارهای زیرزمینی دارای ابعاد ۷۰۰ در ۳۹۶ متر بوده و حداقل ۷۰ متر ارتفاع دارد. این دالان بزرگ‌ترین دالان یک غار در جهان است. گفته می‌شود که این دالان به حدی بزرگ است که حدود ۴۰ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷، بدون برخورد بال‌هایشان به یکدیگر، در آن جای می‌گیرد. گروه بزرگی از خفاش‌های لب چروکی در غار آهو در همین منطقه زندگی می‌کنند و عصرها با خروج خود از غار برای یافتن غذا، منظره‌ای زیبا را پدید می‌آورند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط