با معروف‌ترین آبشارهای دنیا آشنا شوید

با معروف‌ترین آبشارهای دنیا آشنا شوید

پدیده‌های جغرافیایی اندکی قادر هستند که زیبایی و قدرت طبیعت را به‌مانند آبشارها به نمایش بگذارند. منظره فرو ریختن چندین تن آب از لبه یک صخره، هر انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درحالی‌که بزرگ‌ترین آبشارهای دنیا در فهرست ما جایگاه حتمی دارند، نمی‌توان از دیگر آبشارهایی که بزرگ‌ترین، عریض‌ترین یا حجیم‌ترین نیستند هم چشم‌پوشی کرد. به همین منظور فلایتیو به سراغ برخی از آبشارهای زیبا و مشهور دنیا رفته است تا شما را با آن‌ها آشنا کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط چارتر و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید. 

1- آبشار گوکتا

آبشار بلند گوکتا یکی از بلندترین آبشارهای پرو در نزدیکی شهر چاچاپویاس است که تا سال ۲۰۰۵ و زمانی که یک مهندس آلمانی به‌طور اتفاقی برای یافتن خرابه‌های دوران ماقبل اینکاها به آنجا رفت، ناشناخته بود. امروزه این آبشار دوشاخه به لطف توسعه اطراف آن توسط دولت پرو، به یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب این کشور تبدیل شده است. حالا دیگر دسترسی به این آبشار از طریق پیاده یا اسب امکان‌پذیر بوده و مسافران می‌توانند در اتاق‌های هتل‌های ساخته‌شده در اطراف آبشار اقامت کنند.

2- آبشار ساترلند

آبشار ساترلند که از یک دریاچه تغذیه می‌شود، از سه ناحیه به دریاچه‌های یخی پارک ملی فیوردلند کشور نیوزیلند می‌ریزد. درحالی‌که تورهای هوایی امکان مشاهده آبشار از فاصله دور را فراهم می‌کنند، گردشگران علاقه‌مند می‌توانند با صرف زمان و پیمودن مسیر مشهور میلفورد با پای پیاده به این آبشار زیبا برسد.

3- آبشار نوهکالیکای

نوهکالیکای، یکی از مرطوب‌ترین مناطق سیاره زمین، در نزدیکی شهر چراپونچی واقع شده و به‌عنوان یک آبشار معلق شناخته می‌شود، زیرا آب به هنگام فرو ریختن از لبه کوه‌های هیمالیا، تماسی با صخره‌ها ندارد. نوهکالیکای که بلندترین آبشار هند محسوب می‌شود از آب باران جمع شده در فلات یخ‌زده بالایی سرچشمه می‌گیرد. ازاین‌رو حجم آن در طول سال به میزان زیادی تغییر می‌کند. آب جاری‌شده از آبشار در فصل خشک سال به‌آرامی وارد حوضچه فیروزه‌ای‌رنگ زیر آبشار می‌شود. زمانی هم که فصل باران‌های موسمی فرامی‌رسد، آب با قدرت وحشتناک به پایین صخره‌ها سرازیر می‌شود.

4- دتیفوس

دتیفوس که لقب قدرتمندترین آبشار اروپا را در اختیار دارد، به خاطر حجم بالای آب خود در تمامی فصول سال شهره است. دتیفوس که در پارک ملی واتناجوکول در شمال ایسلند واقع شده است، امکان مشاهده از آن طرف رودخانه‌ای که از آن تغذیه می‌شود و همچنین دره پایینی خود را دارد. بهترین مکان برای دیدن آبشار کرانه شرقی رودخانه است که با امکانات لازم برای بازدید گردشگران تجهیز شده است. بااین‌حال تمامی مسیرهای لغزنده نیز در طول فصول پربازدید شلوغ هستند.

5- آبشار یوسیمیتی

یوسیمیتی بلندترین آبشار ایالات‌متحده آمریکا محسوب شده و از بالای یک صخره در قالب سه آبشار کوچک‌تر به پایین می‌ریزد. این اتفاق منظره زیبایی را برای بازدیدکنندگانی که در پارک ملی یوسیمیتی هستند خلق می‌کند. بازدیدکنندگان می‌توانند برای دیدن تصویری کامل‌تر از آبشار، یک روز خود را صرف کوه‌پیمایی در این پارک و کوه‌های بلند سیرا کنند. میزان آب این آبشار متغیر است، اما گاهی اوقات و در فصول خشک سال، آبشار به‌طور کامل محو می‌شود. بهترین زمان برای تجربه این آبشار و صدای غرش آن،‌ فصل بهار و پس از آب شدن یخ‌ها است.

6- آبشار پلیتُویس

مجموعه آبشارهایی که به ۱۶ دریاچه از پارک ملی پلیتویس متصل هستند، با خلق صحنه‌ای خارق‌العاده، مشهورترین جاذبه طبیعی کرواسی را به وجود آورده‌اند. چشمه‌های کوچک، دریاچه‌ها و آبشارهایی که در میان تپه‌های جنگلی نزدیک مرز بوسنی واقع شده‌اند، یک بوستان آبی زیبا را برای بازدید گردشگران خلق کرده‌اند. به‌منظور سهولت رفت‌وآمد مردم، مسیرها، پل‌ها و جایگاه‌های چوبی مختلفی در این مکان تعبیه شده است. قایق‌های اطراف دریاچه مردم را به‌طور رایگان از بالای دریاچه به پایین آن می‌برند. بازدیدکنندگان می‌توانند در پایین دریاچه آبشار وِلیکی، بلندترین آبشار کرواسی، را مشاهده کنند.

7- آبشار جاگ

آبشار جاگ که از رودخانه شراواتی تغذیه می‌شود، از ارتفاع ۲۵۳ متری به پایین ریخته و بلندترین آبشار هندوستان را شکل می‌دهد. آبشار جاگ قبل از شروع فصول بارانی تقریبا غیرقابل‌شناسایی است، زیرا تنها چندین رشته باریک آب از صخره‌های اطراف آن جاری می‌شود؛ اما این آبشار در فصل باران‌های موسمی جان دوباره گرفته و با شدت و قدرت فراوان می‌خروشد.

8-  آبشار هوانگوشو

هوانگوشو با ۷۷.۸ متر ارتفاع و ۱۰۱ متر عرض، یکی از بلندترین آبشارهای آسیا محسوب شده و در زمره ۱۸ آبشار مهم این قاره جای دارد. دالان طبیعی شکل گرفته در پشت آبشار با طول ۱۳۴ متر، به گردشگران اجازه بازدید از این آبشار از فاصله‌ای بسیار اندک را می‌دهد، به‌طوری‌که حتی می‌توان آبشار را لمس کرد.

9- آبشار دتیان

آبشار دتیان در مرز میان چین و ویتنام واقع شده است. درواقع می‌توان گفت که این آبشار چهارمین آبشار بین مرزی بزرگ دنیا پس از نیاگارا، ویکتوریا و ایگوازو محسوب می‌شود. به دلیل وجود تعارضات مرزی میان دو کشور، این منطقه دیدنی به‌تازگی به روی علاقه‌مندان طبیعت باز شده است.

10- آبشار نیل آبی

آبشار نیل آبی یا به زبان باستانی امحاری «تیس ایسات» بر روی رود نیل آبی در شمال اتیوپی قرار دارد. اگرچه بیشتر آب این رود به یک سد هدایت می‌شود، اما همچنان یک منظره زیبا در این منطقه شکل گرفته و می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های معروف گردشگری اتیوپی دانست.

11- آبشار کِیتور

آبشار کیتور بر روی رودخانه پوتارو در مرکز جنگل بارانی کشور گویان قرار دارد. کیتور یکی از قدرتمندترین آبشارهای دنیا، با میانگین ریزش ۶۶۳ مترمکعب آب در ثانیه، محسوب می‌شود. آب در این آبشار که به ترتیب ۵ و ۲ برابر بزرگ‌تر از آبشارهای نیاگارا و ویکتوریا است، از ارتفاع ۲۲۶ متری به پایین سقوط آزاد می‌کند. درحالی‌که تعداد آبشارهای بلندتر از کیتور بسیار زیاد است، تعداد کمی از آن‌ها ترکیب حجم بالای آب و ارتفاع را باهم دارند.

12- آبشار آنجل

آبشار آنجل که بلندترین آبشار دنیا محسوب می‌شود، از ارتفاع ۹۷۸ متری قله کوه آئویان تپوی به پایین می‌ریزد و ۸۰۷ متر از این مسیر را سقوط آزاد می‌کند. ازآنجایی‌که این آبشار در منطقه‌ای دورافتاده و جنگلی در ونزوئلا قرار دارد، دسترسی به آن تنها از مسیر هوایی ممکن است.

13- آبشار نیاگارا

نیاگارا که احتمالا مشهورترین آبشار دنیا است، در بین دو شهر اونتاریو از کانادا و نیویورک از آمریکا واقع شده است. آبشار نیاگارا درواقع سه شاخه می‌شود که دو شاخه آن در آمریکا و یک شاخه آن در کانادا قرار دارد. نیاگارا با بیش از ۱۴ میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی دنیا محسوب می‌شود.

14- آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا در مرز کشورهای زیمبابوه و زامبیا قرار دارد. ویکتوریا معمولا بزرگ‌ترین آبشار دنیا نامیده می‌شود، هرچند نه بزرگ‌ترین است و نه عریض‌ترین. این آبشار ۱.۷ کیلومتر عرض و ۱۰۸ متر طول دارد که تقریبا ارتفاع آن دو برابر آبشار نیاگارا در بخش آمریکایی آن است. ویکتوریا با این طول و عرض تنها یک رقیب دارد و آن هم آبشار ایگوازو است.

15- آبشار ایگوازو

ایگوازو یکی از شگفتی‌های عظیم طبیعی دنیا محسوب شده و در مرز بین برزیل و آرژانتین قرار دارد. این آبشار از ۲۷۵ آبشار تشکیل شده که از رودخانه ‌ایگوازو تغذیه می‌شوند. اکثر این آبشارها در حدود ۶۴ متر ارتفاع دارند. پر ابهت‌ترین بخش این آبشار، گلوگاه شیطان نام دارد که ۸۲ متر ارتفاع، ۱۵۰ متر عرض و ۷۰۰ متر طول دارد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط