با مقاصد ناشناخته در هندوستان آشنا شوید

با مقاصد ناشناخته در هندوستان آشنا شوید

هندوستان کشوری پهناور است. اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که می‌توان این کشور را در عرض چند هفته مشاهده کرد، اما واقعیت این است که برای کشف هند به یک‌عمر زمان نیاز است. حتی پس از گذشت یک سال هم نمی‌توان گوشه‌ای از جاذبه‌های این کشور حیرت‌انگیز را تماشا کرد. هندوستان با داشتن جاذبه‌ها و تفریحات فراوان، کار شما برای انتخاب مقصد موردنظر در این کشور را سخت می‌کند. اگرچه بسیاری از مردم به مقاصد آشنا و مشهور نظیر مثلث طلایی و گوا می‌روند، اما هند جاذبه‌های فراوان‌تری دارد که از چشم گردشگران به دور هستند.

برای خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

مهم‌تر اینکه، مناطق کمتر شناخته‌شده در هندوستان به‌مراتب زیباتر از حد تصور هستند و شما را در میان تجربه‌های فراوان غرق می‌کنند.

فلایتیو نگاهی به برخی از محبوب‌ترین مقاصد کمتر شناخته‌شده در هندوستان انداخته است. مقاصدی که اطلاع از آن‌ها به شما در داشتن سفری شگفت‌انگیز کمک می‌کنند.

کانور | کرالا (جنوب هند)

این شهر تجاری خاک گرفته در کرالای شمالی چیزی برای شگفت‌زده کردن شما ندارد؛ اما در روستاهای اطراف کانور (Kannur)، یک مراسم سنتی و باستانی برای چند ماه از سال برگزار می‌شود: تِیام (Theyyam).

تیام یکی از حیرت‌انگیزترین مراسمی است که تابه‌حال دیده‌اید. در این مراسم که به دوران قبل از آئین هندو بازمی‌گردد، مردان مشخص از طریق رقص با خدایان باستان ارتباط برقرار می‌کنند. این یک رسم روحانی است و قطعا نباید آن را از دست داد.

بیجاپور و بیدر | کارناتاکا (جنوب هند)

اکثر مسافران برای رفتن به هامپی (Hampi) یا ساحل، سوار بر اتوبوس می‌شوند و کمتر توجهی به کارناتاکا (Karnataka) می‌کنند؛ اما در گوشه شمال شرقی این ایالت دو شهر وجود دارد که به خاطر قدمتشان معروف هستند: بیجاپور (Bijapur) و بیدر (Bidar).

قدم زدن در میان این شهرها به‌مانند رفتن به دل تاریخ است. سقف‌های گنبدی بزرگ سر به آسمان ساییده‌اند، زیرا تاریخ اسلامی در مدارس، مساجد و مکان‌های مقدس این دو شهر جانی دوباره می‌گیرد. هیچ‌کدام از این موارد برای گردشگران خارجی جذاب نیستند و محلی‌ها از گفت‌وگو با یکدیگر و صرف یک فنجان چای لذت می‌برند. بااین‌حال، کارناتاکا مکان‌های بسیار زیبایی دارد.

حیدرآباد | تلانگانا (شرق هند)

اگرچه امروزه بیشتر شهرت حیدرآباد به خاطر تاریخچه سلطنتی آن به دست فراموش سپرده شده، اما این شهر بهشتی برای عاشقان غذا و علاقه‌مندان به تاریخ است. حیدرآباد تا سال ۱۹۴۸ قلمرویی مجزا بود و نایب‌السلطنه آن ثروتمندترین مرد روزهای باشکوه این شهر به‌حساب می‌آمد. بااین‌حال وقتی‌که گشتی در این شهر قدیمی می‌زنید، با خرابه‌های آن دوران روبرو شده و کاخ‌هایی را مشاهده می‌کنید که امروزه به ساختمان‌های دولتی تبدیل شده‌اند. به‌علاوه شاید بتوان لذیذترین خوراکی‌های گوشتی در هند را نیز در حیدرآباد پیدا کرد.

پالیتانا | گجرات (غرب هند)

پالیتانا (Palitana) خانه یکی از مقدس‌ترین عبادتگاه‌های آیین برهمابودا است و حضور گسترده پیروان این دین در عبادتگاه‌های خود، یکی از مهم‌ترین و زیباترین ویژگی‌های این شهر محسوب می‌شود. معابد بی‌شمار این شهر زیبا بوده و مردم آن میهمان‌نواز هستند. می‌توان در پالیتانا به تماشای طلوع آفتاب از پشت معابد فراوان نشست و از دیدن این صحنه لذت برد.

رانی کی واو | گجرات (غرب هند)

راجستان (Rajasthan) به خاطر چاه‌های عریض خود (چاه‌هایی که برای دسترسی آسان مردم به آب ساخته شده‌اند) مشهور است، اما ما دریافتیم که چاه‌های گجرات (Gujarat) به‌مراتب حیرت‌انگیزتر هستند. رانی کی واو (Rani Ki Vav)، در بیرون از شهر پاتان (Patan)، یک جواهر واقعی محسوب شده و بدون شک یکی از حیرت‌انگیزترین آثار هنری و معماری هندوستان است. این چاه علیرغم قدمت ۹۰۰ ساله خود همچنان، به لطف مخفی ماندن در زیر لایه‌های ماسه برای صدها سال، در وضعیت بسیار مطلوبی به سر می‌برد.

دیو | گجرات (غرب هند)

احتمالا به تمامی نقاط دیدنی در گجرات اشاره کرده باشیم؛ اما دیو (Diu) منطقه‌ای کاملا متفاوت است. این جزیره کوچک که امروزه توسط دهلی اداره می‌شود، در گذشته در استعمار پرتغال بود. دیو برخلاف پسرعموی مشهور خود، جزیره گوا، توریست‌های اندکی را ملاقات می‌کند. این جزیره با خیابان‌های منظم و نسیم خنک برخاسته از دریا، محل مناسبی برای استراحت و بازیابی انرژی ازدست‌رفته پس از حضور در مناطق پرجمعیت‌تر است.

آیودیا | اوتار پرادش (مرکز هند)

این شهر به‌عنوان محل تولد راما، یکی از تجسم‌های ویشنو (خدای دوم از تثلیث هندوها)، شناخته‌شده و به خاطر تخریب مسجد بابری (Babri) به شهرت رسیده است. آیودیا (Ayodhya) محلی به‌خصوص در قلوب سیاستمداران اهل اوتار پرادش و ملی‌گرایان هندو است. اکثر توریست‌ها به خاطر رفتن به شهر همسایه، واراناسی (Varanasi)، از اقامت در آیودیا صرف‌نظر می‌کنند، اما این شهر نیز زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد.

آیودیا نه‌تنها محل تولد راما، بلکه زادگاه بسیاری از مردان مقدس آئین برهمابودا است و در گذشته بخشی از امپراتوری مغول‌ها به شمار می‌آمد. خیابان‌های باریک آیودیا چشمان شما را با معابد، مکان‌های مقدس و آثار مشبک‌کاری فراوان خیره می‌کنند. مسیرهای کوهستانی آیودیا به‌اندازه راه‌های واراناسی حیرت‌انگیز نیستند، اما مردم آرام و میهمان‌نواز آن کمبود مذکور را به‌خوبی جبران می‌کنند.

دریاچه لوکتاک | مانیپور (شمال شرق هند)

ما به دنبال یافتن مکان‌های جذابی در شمال شرق هند بودیم و هر شهری به ذهنمان می‌آمد؛ اما در این سردرگمی و تردید، دریاچه لوکتاک (Loktak) به‌سرعت در صدر جست‌وجوهای ما قرار گرفت.

گذران روزهای آرام در کنار ساحل دریاچه لوکتاک برای هرکسی که به دنبال گردش در شمال شرق است، ضروری به نظر می‌رسد. می‌توان به تماشای ماهیگیران و زنانی نشست که با قایق‌های چوبی خود بین گیاهان شناور جزایر اطراف در حرکت هستند، از خواندن یک کتاب در کنار شنیدن صدای سنجاقک‌ها لذت برد و به تحسین گل‌های فراوان در اطراف شبه‌جزیره و دریاچه پرداخت. این دریاچه همچنین خانه تنها پارک ملی شناور دنیا، کیبول لامجائو (Keibul Lamjao)، است.

ماجولی | آسام (شمال شرق هند)

جزیره ماجولی (Majuli) در میان آب‌های خروشان برهماپوترا (Brahmaputra) قرار دارد و در گذشته بزرگ‌ترین جزیره رودخانه‌ای دنیا به شمار می‌رفت. متاسفانه، این جزیره به خاطر طوفان‌های شدید ناشی از تغییرات آب و هوایی و دیگر عواملی خارجی به‌سرعت در حال فرسایش است.

بااین‌وجود، این جزیره از نظر جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی بسیار غنی است. می‌توان به‌راحتی چند روز را با دوچرخه صرف گشت‌وگذار در این جزیره سرسبز کرد و به دیدار صومعه‌های فراوان آئین هندو در میان طبیعت زیبای ماجولی رفت. هر صومعه موسوم به «ساترا» در یک هنر، نظیر ماسک سازی یا رقص تخصص دارد، درنتیجه به شما تضمین می‌دهیم که حوصله‌تان در این جزیره سر نخواهد رفت.

مچوکا | آرونچال پرادش (شمال شرق هند)

مچوکا (Mechuka) آخرین توقف ما در ایالت آرونچال پرادش است و پایانی خوش برای سفر ما به شمار می‌آید. این شهر تبتی در میان دره‌ای سرسبز در دامنه کوه‌های بین چین و هند قرار دارد. مناظر حیرت‌انگیز در سراسر مچوکا به چشم می‌خورند و بسیاری از مسیرهای پیاده‌روی در هر جهت توجه شما را جلب می‌کنند. می‌توان هر روز یک مسیر را انتخاب کرد و تا زمان خسته شدن به دل تپه‌ها رفت. این همان چیزی است که همه ما به آن نیاز داریم.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط