چند عادت جالبِ غذا خوردن که در سفرِ هند توجه‌تان را جلب خواهد کرد!

چند عادت جالبِ غذا خوردن که در سفرِ هند توجه‌تان را جلب خواهد کرد!

فرقی نمی‌کند از کدام قسمت این کره‌ی خاکی به هند سفر می‌کنید، به هر حال غذاهای هندی مقوله‌ی چالش‌برانگیزی برای شما و همسفرانتان خواهند بود. این خوشمزه‌های تند و تیز و پر‌‌ادویه همانقدر که عامل کشاندن خیلی از توریست‌ها به هندوستانند یکی از دلایلی‌اند که خیلی‌های دیگر را برای سفر به این کشور اسرار‌آمیز مردد می‌کنند. فارغ از اینکه شما از کدام دسته‌اید و چه تصوری از غذاهای هند دارید، شاید دانستن در مورد چند عادت جالب غذایی آنها شما را برای دیدن این کشور ترغیب کند.

 

غذا خوردن با دست

هندی‌ها به بهداشت بی اهمیتند! این جمله را بارها از زبان مسافران هند شنیده‌ایم. اما شاید این سردستی‌ترین تلقی ما از دیدن هندی‌ها در حال غذا خوردن با دست باشد. ماجرا به این سادگی نیست. این عادت ریشه‌ای عمیق در باورهای آیرو ودیک آن‌ها دارد. در طب سنتی هندوستان، هر کدام از انگشتان، بدن را به یکی از عناصر هستی یعنی آب، باد، خاک و آتش متصل می‌کنند.

وقتی با انگشتها غذا می‌خوریم، غذایمان پل ارتباطی ما با هستی است. ما با اتصال قوی‌تر به جهان، نسبت به طعم‌، بو و بافت غذا حساس‌تر می‌شویم و به درک عمیق‌تری از طبیعت می‌رسیم.

 

استفاده از برگ درخت موز به جای بشقاب

در سفرتان به هند، خصوصا جنوب آن، حتما با برگ‌های بزرگ درخت موز مواجه می‌شوید که به جای بشقاب برای سرو غذا استفاده می‌شوند. شاید در ابتدا این انتخاب یک تزیین به نظر برسد اما این سنت غذایی هم ریشه در طب سنتی هندی‌ها دارد. طب آیرو ودیک برگ موز را حاوی مقادیر زیادی از مواد مورد نیاز برای هضم غذا می‌داند. این مواد بعد از تماس با غذای داغ از برگ خارج و به خورد آن می‌روند.

گذشته از اینها، هندی‌ها به عنوان یکی از طبیعت‌دوست‌ترین مردم جهان، این سنت دیرینه‌شان را راه حلی مناسب برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست با ظروف پلاستیکی و یک‌بار مصرف می‌دانند.

 

یک بشقاب برای همه

تصویر خانواده‌ای بزرگ و پر جمعیت که همگی از یک ظرف غذا می‌خورند تصویری آشنا برای کسانی‌ست که به هند سفر کرده‌اند. ممکن است این غذای اشتراکی برای بسیاری از ما خوشایند نباشد اما در فرهنگ هندی ماجرا کمی متفاوت است.

از آنجایی که هندی‌ها بیشتر از روح فردی به یک روح و انرژی جمعی معتقدند بنابراین اغلب کارهایشان را هم گروهی و دسته‌جمعی انجام می‌دهند. خصوصا اگر آن کار یک فعالیت مفرح باشد و دور همی بتواند انرژی مثبت و شادی‌آورش را مضاعف کند.

 

نشستن روی زمین

امروزه رستوران‌های مدرن حتی در شهر‌ها و روستاهای سنتی‌تر هند هم جای غذاخوری‌های سنتی و محلی را گرفته‌اند با این حال اگر به دل جامعه بروید و وارد خانه‌های مردم عادی شوید می‌بینید دست کم موقع خوردن غذا میزها و صندلی‌های داخل خانه کاراییشان را از دست می‌دهند و مردم زمین را برای نشستن انتخاب می‌کنند.

بر اساس طب آیرو ودیک هندی، زمین به عنوان منبع عظیم انرژی، جریان گردش خون را در بدن تنظیم می‌کند و همین گوارش را بهتر و سریعتر می‌کند.

شما چه تجربیاتی از غذاهای هندی و آیین‌های پیرامون آن دارید؟ تجربیات تلخ و شیرینتان را با ما درمیان بگذارید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط