تفریحات آمستردام

با تفریحات رایگان شهر آمستردام آشنا شوید

آمستردام یکی از مقاصد برتر گردشگری در دنیا محسوب می‌شود. کانال‌های آب تماشایی، موزه‌هایی جهانی و دوچرخه‌سواری در شهر از جمله ویژگی‌هایی است که مردم سراسر جهان را به آمستردام می‌کشاند.

پایتخت هلند قطعا ارزان‌ترین شهر در قاره اروپا نیست؛ اما خوشبختانه جاذبه‌ها و تفریحات فراوانی در آمستردام وجود دارد که مناسب توریست‌هایی با بودجه محدود بوده و بسیاری از آن‌ها رایگان است. فلایتیو به سراغ تفریحات رایگان شهر آمستردام رفته است. با ما همراه باشید.

تورهای رایگان پیاده‌روی

تور رایگان پیاده‌روی در آمستردام توسط راهنماهای جوان، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. زمان حرکت این تور ساعت ۱۱:۱۵ صبح و ۱:۱۵ بعدازظهر از مقابل بنای یادبود میدان دام است. این گزینه یکی از بهترین تفریحات رایگان در آمستردام برای آگاهی از شهر و دانستن تاریخ آن است.

بازار شناور گل

بازدید رایگان از بازار شناور گل یکی از دیگر جاذبه‌های آمستردام است. گردشگران می‌توانند به میان گل‌های رنگارنگ رفته و بوی آن‌ها را استشمام کنند. یکی از ویژگی‌های متمایز بازار گل آمستردام شناور بودن آن بر روی کانال سینگل است.

قایق‌سواری رایگان

در پشت ایستگاه مرکزی آمستردام می‌توان به طور رایگان سوار بر قایق‌ها شد و به طرف شمال شهر حرکت کرد. این قایق‌ها از رودخانه «آی» عبور کرده و نمایی شگرف از اسکله آمستردام را به شما هدیه می‌کنند. این قایق‌ها از سه مسیر عبور می‌کنند:

  • بویکسلوتِروِگ: این مسیر کوتاه‌ترین مسیر بوده و عبور از آن تنها ۶ دقیقه به طول می‌انجامد.
  • آی پلین: این مسیر از منطقه مسکونی همراه با مغازه‌ها عبور می‌کند.
  • NDSM وِرف: این مسیر نسبت به دو مسیر دیگر طولانی‌تر است. اگر واقعا به دنبال داشتن دیدی عالی از آمستردام هستید، این مسیر را انتخاب کنید. زمان بودن در این مسیر ۳۰ دقیقه است.

کانال کمربند

کانال کمربند در اوت ۲۰۱۰ در فهرست آثار باستانی یونسکو به ثبت رسید. این کانال در قرن هفدهم و به دور شهر قدیمی ساخته شده است. بسیاری از خانه‌های زیبای نزدیک کانال دارای معماری منحصربه‌فرد بوده و شیروانی‌های سه‌گوش دارند.

بخینهوف

بخینهوف یک خیابان متعلق به دوران قرون‌وسطی است و نسبت به مرکز شهر قدیمی یک متر پایین‌تر قرار دارد. در این خیابان قدیمی‌ترین خانه آمستردام قرار دارد که قدمت آن به سال ۱۴۷۵ میلادی بازمی‌گردد. زنان هنوز در این خانه زندگی می‌کنند و مردم اجازه ندارند وارد آن شده یا اینکه سروصدا ایجاد کنند. بااین‌حال این خیابان ارزش قرار گرفتن در فهرست ما را دارد.

گالری گارد ملی

درست در مرکز شهر آمستردام، یک پیاده‌رو کوچک با سقف شیشه‌ای پنهان شده است که ۱۵ نقاشی بزرگ متعلق به قرن هفدهم را به نمایش می‌گذارد. این نقاشی‌ها تصاویری از داوطلبان گارد ملی آن دوران هستند. این گالری بخشی از موزه آمستردام محسوب شده و ورود به آن رایگان است. گالری گارد ملی بین خیابان کالورشترات و بخینهوف واقع شده است.

پارک واندل

محبوب‌ترین پارک آمستردام «واندل» نام دارد. این پارک در قلب شهر واقع شده و محلی برای فرار از شلوغی و سروصدای زیاد است. می‌توان در این پارک افراد از سنین مختلفی را تماشا کرد که در حال گرفتن حمام آفتاب هستند، توپ‌بازی می‌کنند و به استراحت می‌پردازند. امکان پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در پارک واندل وجود دارد. گردشگران می‌توانند بر روی چمن‌ها یا نیمکت‌های کنار دریاچه بنشینند. به‌علاوه چندین کافه در اطراف پارک وجود دارد.

کنسرت رایگان کلاسیک در چهارشنبه‌ها

از اواسط سپتامبر تا ژوئن در روزهای چهارشنبه می‌توان به تماشای کنسرت رایگان در سالن کنسرت «کنسرت گِبَو» در میدان موزه رفت. این کنسرت از ساعت ۱۲:۳۰ ظهر آغاز شده و ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. افراد می‌توانند تمرین گروه کنسرتی را تماشا کنند که قرار است همان بعدازظهر اجرا داشته باشد. کنسرت‌های این ساعت در سالن کنسرت گبو از تمرین‌های گروه ارکستر سلطنتی (یکی از بهترین ارکسترهای دنیا) گرفته تا دانش آموزان هنرستان موسیقی هلند و گروه موسیقی استعدادهای جوان، متغیر است.

با نماد «من آمستردام هستم» عکس بگیرید

یکی از مشهورترین نمادهای شهر آمستردام برای عکس گرفتن، حروف «من آمستردام هستم» است. این نماد بزرگ در مقابل موزه رایکس واقع شده و حالا سمبلی از شهر آمستردام محسوب می‌شود. شما با افرادی روبرو خواهید شد که بر روی حروف «I amsterdam» نشسته یا ایستاده‌اند و در حال گرفتن عکس هستند. این امر می‌تواند یک سوغاتی رایگان برای شما از آمستردام باشد.

به قایق گربه‌ای سر بزنید

اگر عاشق گربه‌ها هستید، حتما به قایق گربه‌ای سر بزنید. این قایق پناهگاهی برای نگهداری از گربه‌های بی‌سرپرست در آمستردام است. ورود به این قایق رایگان است، اما از پرداخت کمک‌های شما نیز استقبال می‌شود.

آرشیو شهر آمستردام

به سراغ کشف تاریخ غنی این شهر بروید. مجموعه گنجینه‌های آمستردام (واقع شده در طبقه زیرزمین ساختمان خزانه) محلی رایگان برای تماشای آرشیو این شهر است.

روز پادشاه

هرساله آمستردام میزبان شماری از فستیوال‌ها و رویدادهای رایگان است. جشن روز پادشاه در ۲۷ آوریل برگزار شده و محلی‌ها و گردشگران را به فضایی باز برای تفریح دعوت می‌کند. در خیابان‌ها، کانال‌ها، مانَک‌ها و هر کجای دیگر از آمستردام، شهر به رنگ نارنجی درآمده و یک جشن بزرگ خیابانی برپا می‌شود.

پلی با چشم‌انداز ۱۵ پل

تنها یک پل در کانال کمربند آمستردام وجود دارد که به شما دیدی از ۱۵ پل دیگر را می‌دهد. این منظره عجیب در تقاطع رگولیِرشگراخت و هِرِنگراخت قابل‌مشاهده است. وقتی‌که بر روی این پل بایستید و پشتتان به توربِک‌پلین باشد، می‌توانید ۶ پل قوسی را پشت سر هم تماشا کنید. در طرف چپ شما ۶ پل دیگر بر روی هرنگراخت قرار دارد و در طرف راست شما نیز دو پل بعدی قابل‌مشاهده است. پل پانزدهم هم پلی است که خود شما بر روی آن ایستاده‌اید. بهتر است تا در هنگام شب به اینجا آمده و از نورپردازی یکی از زیباترین و رمانتیک‌ترین جاذبه‌های آمستردام لذت ببرید.

به بازار آلبرت سر بزنید

بازار آلبرت یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین بازارهای خیابانی هلند است. این بازار روزانه برای بیش از یک قرن است که فعالیت می‌کند. فروشندگان هر نوع محصولی را به فروش می‌رسانند؛ پنیر، غذاهای دریایی تازه، گوشت، میوه و حتی جواهرات، لباس و گل. این بازار خیابانی در قلب محله «کوارتیر لاتین» واقع شده است.

قایق موزیکال راینیر سیپکنز

مردی در این قایق نشسته و در حال شیپور زدن است. بیشتر آهنگ‌های موردعلاقه او از نوع کلاسیک است و با این کار موجب لذت مردم در کنار رودخانه یا روی پل‌ها می‌شود. راینیر سیپکنز، مالک این قایق است و با آن به سراسر دنیا به‌منظور نواختن موسیقی برای کودکان سفر می‌کند. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید او را در کشور خود هم تماشا کنید.

سواحل عمومی

علیرغم این واقعیت که آمستردام در کنار ساحل واقع نشده است، اما هلند موفق شده تا سه ساحل برای آمستردام خلق کند. گردشگران می‌توانند در کنار سواحل آمستردام تفریح کرده و حتی در یکی از آن‌ها (مویدِرلان 1001) شنا کنند.

یک‌شنبه بازار آمستردام

یک‌شنبه اول هرماه در محوطه «وسترپارک» یک بازار بزرگ برپا می‌شود. این بازار در کنار خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رایگان خود، محلی مناسب برای یافتن سوغاتی است.

از هارلم‌مرشترات و هارلم‌مردیک دیدن کنید

تنها ۵۰۰ متر دورتر از خیابان دامراک، می‌توان تصویری واقعی از شهر آمستردام را مشاهده کرد. این منطقه با داشتن بوتیک‌های کوچک، محلی مناسب برای خرید محسوب می‌شود. به‌علاوه قدم زدن در اینجا بدون هدف می‌توان لذت‌بخش باشد.

کنسرت در سه‌شنبه‌ها

از سپتامبر تا ماه مه هر سه‌شنبه از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۳، یک کنسرت رایگان در مرکز اجتماعات سالن ملی اپرا و باله میدان واترلو برگزار می‌شود.

کلیسای جدید شهر

در کنار کاخ سلطنتی میدان دام، کلیسای جدید آمستردام به‌منظور مراسم تاج‌گذاری سلطنتی قرار دارد. این کلیسا شاهد تاج‌گذاری شاه ویلم الکساندر و ملکه ماکسیما در ۳۰ آوریل ۲۰۱۳ بوده است. امروزه از این کلیسای مهم در هلند به‌عنوان یک نمایشگاه آثار هنری استفاده می‌شود. ورود به داخل کلیسا رایگان نیست، اما می‌توان به طور رایگان به طبقه بالای آن رفت و از فروشگاه کلیسا خرید کرد.

کتابخانه عمومی شهر

کتابخانه عمومی آمستردام چیزی فراتر از یک کتابخانه معمولی است زیرا به شما امکان تماشای این شهر زیبا از پشت‌بام را می‌دهد.

بازار محصولات ارگانیک کشاورزی

بازار نورترن یک میدان در محله جوردن است. این بازار هفتگی محصولات کشاورزی ارگانیک همیشه در این میدان برگزار شده و یکی از بازارهای محبوب شهر آمستردام محسوب می‌شود. میوه‌های ارگانیک، نان، سبزیجات، شیر، پنیر، گوشت و گل از جمله اقلامی هستند که در این بازار به فروش می‌رسند. این بازار هر شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر دایر است.

باغ موزه رایکس

یکی از جاذبه‌های کمتر شناخته‌شده رایگان در آمستردام باغ موزه رایکس است. این باغ ۱۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع وسعت داشته و دارای گل‌های زیبا، آب‌نما و آلاچیق است. بااین‌حال نمایشگاهی از آثار بزرگ و مهم هِنری مور در این باغ برگزار می‌شود و محوطه‌ای برای بازی بچه‌ها نیز به چشم می‌خورد.

خانه‌های هفت کشور

درست در وسط خیابان زیبای روئمر ویشراسترات می‌توان با گروهی از خانه‌های سبک ملی از کشورهای مختلف با نام خانه‌های هفت کشور روبرو شد. این خانه‌ها در سال ۱۸۹۴ ساخته شدند و هدف از ساخت آن‌ها معرفی توسعه معماری ملی در آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، روسیه، هلند و انگلیس بود.

ارغنون استوانه‌ای

ارغنون استوانه را می‌توان متعلق به آمستردام دانست. این آلات موسیقی مکانیکی مانند کانال‌های شهر آمستردام قدمت فراوان دارند. آن‌ها جذابیت بیشتری به خیابان‌های رنگارنگ آمستردام می‌بخشند. گوش سپردن به صدای ارغنون‌های استوانه‌ای در ظاهر رایگان است، اما نوازنده این ساز از شما انتظار دارد تا پول مختصری در جعبه‌اش بیندازید. اگر تمایل به دیدن این ساز دارید، بهتر است تا به میدان دام مراجعه کنید.

موسیقی رایگان جاز در عصرهای سه‌شنبه

مرکز موسیقی جاز هلند در خانه مشهور بیمهویس است. هر سه‌شنبه راس ساعت ۱۰ شب (به‌جز سه‌شنبه‌های ماه جولای و اوت) گروه‌های موسیقی جاز از مدارس موسیقی آمستردام دورهم جمع می‌شوند. ورود به این مکان برای نوازندگان و گردشگران رایگان است.

تور کارخانه الماس

آمستردام به مدت بیش از ۴۲۵ سال است که لقب بین‌المللی «شهر الماس» را در اختیار دارد. اگر به دنبال تماشای الماس‌های گونان با وزن، رنگ، شفافیت و برش‌های متفاوت هستید و می‌خواهید تا در مورد تاریخچه این صنعت در آمستردام بدانید، به این تور رایگان بپیوندید. این تور در هر روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر برگزار شده و به ۲۷ زبان زنده دنیا برنامه اجرا می‌کند.

به باریک‌ترین خانه دنیا در آمستردام بیایید

باریک‌ترین خانه دنیا در آمستردام قرار دارد. عرض این خانه تنها یک متر بوده و اندکی پهن‌تر از درب ورودی آن است. در اصل بهتر است که بگوییم اینجا نمای پشتی خانه است، زیرا نمای جلوی خانه کمی عریض‌تر است. لقب بهتر برای این خانه می‌تواند «باریک‌ترین نمای یک خانه در دنیا» باشد. اگر به دنبال خانه‌ای باریک‌تر در آمستردام هستید، به سراغ باریک‌ترین خانه اروپا بروید. این خانه کوچک با معماری شیروانی دارای نمایی به عرض ۲ متر بوده و طول خانه تنها ۶ متر است.

در اطراف ۹ خیابان قدم بزنید

در مرکز بخش تاریخی آمستردام (کانال قرن هفدهمی کمربند) شبکه کوچکی از خیابان‌ها به نام «۹ خیابان» وجود دارد. بناهای یادبود کوچک، بوتیک‌های منحصربه‌فرد، فروشگاه‌های لوازم دست‌دوم، رستوران‌ها و کافه‌ها بین کانال‌های هرنگراخت، کایزرسگراخت، پرینسنگراخت و سینگل قرار دارند. این مسیر سنگ‌فرش برای همه به محلی دوست‌داشتنی تبدیل شده است. اینجا یکی از بهترین مناطق برای گشت‌وگذار در طول روز محسوب می‌شود.

اوتیمارکت

اوتیمارکت افتتاحیه ملی فصل فرهنگی و بزرگ‌ترین فستیوال فرهنگی هلند است. اوتیمارکت در طول سال‌های طولانی به‌مرورزمان بزرگ‌تر شده و حالا هرساله ۵۰۰ هزار گردشگر را به خود جذب می‌کند. حضور در این جشنواره رایگان است.

NDSM ورف

در پشت ایستگاه مرکزی شهر سوار بر یک قایق رایگان شده و به طور رایگان به طرف شمال آمستردام بروید. این محوطه متروکه کشتی‌سازی حالا به یک نمایشگاه هنری مدرن تبدیل شده است. می‌توان در خیابان‌های اینجا نقاشی‌های گرافیتی، پیکره‌های ساخته شده از مواد بازیافتی، قایق‌ها و قطارهای متروکه و مجسمه‌های عظیم چوبی را مشاهده کرد.

موزه فیلم چشم

موزه فیلم چشم محلی برای آشنایی با صنعت فیلم‌سازی در هلند است. این موزه که در اسکله‌ای در پشت ایستگاه مرکزی آمستردام واقع شده، حالا به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری تبدیل شده است. گردشگران سوار بر یک قایق رایگان شده و از پشت ایستگاه راه‌آهن در کمتر از سه دقیقه به موزه می‌رسند. یک بالکن بزرگ در این موزه وجود دارد که می‌توان از آنجا آمستردام را تماشا کرد. رستوران و کافه موزه در هفت روز هفته باز بوده و از ساعت ۱۰ شب تا ۱ بامداد فعالیت می‌کند. نمایشگاه دائمی در طبقه زیرزمین موزه کاملا رایگان است.

موزه شطرنج

بازدید از موزه شطرنج در مکس اُوِه سنتر آمستردام رایگان بوده و می‌توان در این موزه تاریخ شطرنج را بررسی کرد. به‌علاوه می‌توان به طور مجازی نیز شطرنج بازی کرد. نام این موزه از قهرمان شطرنج هلند، ماکسیمو اوه، گرفته شده و نمایشگاهی نیز از زندگی و کارهای او در این موزه به چشم می‌خورد. می‌توان مهارت‌های شطرنج خود را در زمین شطرنج بزرگ بیرون میدان امتحان کرد. این زمین شطرنج بین لیدزپلین و پارک واندل قرار دارد.

نمایش روباز پارک واندل

هرساله در ماه‌های ژوئن تا اوت، یک نمایش روباز کوچک در پارک واندل برگزار شده و به مدت سه ماه میزبان اجراهای مختلف نظیر رقص، اجرای موسیقی جاز، تئاتر کودکان، استندآپ کمدی و انواع موسیقی است. گردشگران می‌توانند در روزهای جمعه، شنبه یا سه‌شنبه در تمام طول تابستان به طور رایگان از این نمایش‌ها دیدن کنند. اگرچه ورود به اینجا رایگان است، اما می‌توان به طور داوطلبانه به مجریان این مراسم کمک‌های نقدی کرد.

جنگل آمستردام

جنگل آمستردام یکی دیگر از ابتکارات مصنوعی هلند است. این جنگل نامی گمراه‌کننده دارد، زیرا در محوطه آن استخرهای کوچک، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری همراه با یک رودخانه به چشم می‌خورد. با ۲۰ دقیقه دوچرخه‌سواری می‌توان به جنگل آمستردام در خارج از شهر رفت. در داخل این جنگل یک باغ‌وحش حیوانات اهلی وجود دارد که محل زندگی اسب‌ها، گاوها، بز، گوسفند و مرغ است. این موضع می‌تواند برای کودکان جذاب باشد.

اسکیت در شب‌های جمعه

هر جمعه‌شب در تمام سال (به‌جز روزهای بارانی) می‌توان از تور اسکیت سواری در آمستردام به طول ۲۰ کیلومتر لذت برد. هرکسی می‌تواند به این کارناوال رایگان بپیوندد. تنها شرط لازم برای حضور در این گروه این است که شرکت‌کنندگان قادر به ترمز گرفتن با کفش‌های اسکیت باشند. این تور هر جمعه راس ساعت ۸ شب آغاز می‌شود. می‌توان در وب‌سایت این تور اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کرد.

پل باریک مِقرِه بروخ

این پل باریک و مشهور بر روی رودخانه آمستل واقع شده و در مقابل سالن تئاتر Carré قرار دارد. پل «مِقرِه بروخ» یک پل متحرک چوبی سفیدرنگ است که سال ساخت آن به ۱۶۷۲ بازمی‌گردد. این پل باریک یکی از زیباترین پل‌های آمستردام محسوب می‌شود. نورپردازی پل در هنگام شب باعث می‌شود که اینجا به مکانی رمانتیک تبدیل شده و گردشگران بسیاری جذب آن شوند.

اندازه‌گیر سطح آب

در گذرگاه میان ساختمان شهرداری و سالن اپرای شهر می‌توان تنها اندازه‌گیر سطح آب را مشاهده کرد. یک شاخص برنزی سطح دقیق آب در آمستردام را نشان می‌دهد. این شاخص برنزی استاندارد مورداستفاده برای اندازه‌گیری آب در تقریبا تمامی کشورهای اروپایی است. این اندازه‌گیر که در سال ۱۶۸۴ به‌منظور استفاده در هلند ساخته شد، به آب‌های آزاد متصل است.

موزه رایکس در فرودگاه آمستردام

موزه رایکس دارای یک بخش کوچک در فرودگاه آمستردام است. می‌توان آثار اصیل هنری موزه رایکس را از اینجا مشاهده کرد. موزه رایکس فرودگاه شیفول هر روزه از ساعت ۷ صبح تا ۸ شب باز بوده و تماشای آن با نشان دادن پاسپورت معتبر رایگان است.

معبد بودائی محله چینی‌ها

مهم‌ترین جاذبه گردشگری در داخل محله چینی‌های آمستردام، بدون شک معبد بودائی زیدیک است. نام دیگر این معبد «فو گوانگ شان هی هوا» است. این معبد در خیابان زیدیک و در میان فروشگاه‌ها و کافه‌های این منطقه قرار دارد. رفتن به معبد زیدیک ارزش سر زدن به این محله را دارد. معبد فو گوانگ شان هی هوا بزرگ‌ترین معبد اروپا محسوب می‌شود که به سبک کاخ‌های قدیمی چینی ساخته شده است.

ایوان نمو

ایوان نمو (NEMO) ۲۲ متر ارتفاع داشته و برای رفتن به بالای آن باید از پله‌های واقع در شرق ساختمان بالا رفت. نیازی به پرداخت هزینه به هنگام ورود به این بخش از موزه علمی نمو وجود ندارد. این ایوان در فصل تابستان دارای یک استراحتگاه شهری است که افراد می‌توانند بر روی صندلی‌های راحتی آن دراز بکشند. یک صفحه شطرنج بزرگ نیز در این ایوان دیده می‌شود. کافه قرار گرفته در پشت‌بام موزه نمو محلی مناسب برای صرف یک میان وعده است.

بازار اشیاء عتیقه واترلوپلین

بازار اشیاء عتیقه واترلوپلین پذیرای بیش از ۳۰۰ فروشنده است که اجناس دست‌دوم، آنتیک، کت‌های چرمی و کفش‌های خود را به معرض فروش می‌گذراند. این بازار از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر دایر بوده و شنبه‌ها از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر باز است.

کنسرت‌های کلیسای غربی

کلیسای غربی بدون شک یکی از نمادهای زیبا در آسمان شهر آمستردام است. به‌علاوه این کلیسا در ذهن بسیاری از شهروندان آمستردام حک شده است. حتی آنه فرانک هم در دفتر خاطرات خود می‌نویسد که می‌توانسته صدای سنج و ناقوس این کلیسا را از مخفی گاه خود بشنود. کلیسای غربی در بخش بیرونی منطقه جوردن آمستردام واقع شده و محلی مناسب برای عاشقان کنسرت است. هر سه‌شنبه ۴۸ ناقوس این کلیسا از ساعت ۱۲ تا ۱ بعدازظهر به صدا درمی‌آیند.

فستیوال نور

فستیوال نور در آمستردام تاریک‌ترین روزهای سال را روشن می‌کند. تور رایگان پیاده‌روی در این فستیوال می‌تواند شما را در شب‌های آمستردام سرگرم کند. آمستردام برای مدت ۵۰ روز میزبان فستیوال بین‌المللی پیکره‌های نوری بر روی آب، ساختمان‌ها و حتی هوا است. اگر علاقه‌مند به پیاده‌روی در هنگام عصر هستید، فستیوال نور آمستردام یک جشنواره جادویی برای شما خواهد بود.

هنر خیابانی در آمستردام

هنر خیابانی یکی از اشکال محبوب هنر محسوب شده و به‌سرعت در حال گسترش در تمام نقاط دنیا است. آمستردام نیز با داشتن نقاشی‌های گرافیتی فراوان، به بومی بزرگ برای رونمایی از هنر هنرمندان خیابانی تبدیل شده است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط