historic-cemetries

10 گورستان تاریخی ایران را بشناسید

مراسم تدفین و خداحافظی با مردگان در ایران از دوران باستان تا به کنون همواره آداب خاصی داشته است. این موضوع را می‌توان به درستی از شکل و شمایل گورستان‌ها و نمادهایی که روی قبرها قرار دارند، دریافت. ما در اینجا شما را با 10 گورستان تاریخی ایران آشنا می‌کنیم که فضایی باستانی و دیدنی دارند.

(برای سفر به شهرهای مختلف ایران می‌توانید به سایت فلایتیو مراجعه و نسبت به خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار اقدام نمایید.)

گورستان باغلق

جرگلان روستایی ترکمن‌نشین در مسیر قوچان-بجنورد است که گورستان تاریخی باغلق را در خود جای داده است. این گورستان روی یک تپه قرار دارد که در فرهنگ مردم آن ناحیه، به سبب ارج و قرب بالا، متوفی در ارتفاعات دفن می‌شود. قبرهای این گورستان از نظر ظاهری منحصر به فردند و یک چوب عمودی روی هر قبر قرار دارد که مشخصات فرد دفن شده روی آن حک می‌شود.

گورستان سفید چاه

یکی از گورستان‌های تاریخی و معروف ایران سفید چاه است که در روستای گلوگاه در استان مازندران و حوالی بهشهر واقع شده است. سنگ‌های این گورستان به صورت عمودی و نامنظم قرار گرفته‌اند و همین ویژگی به هرچه بیشتر مرموز بودن آن کمک کرده است. قدمت قبرستان سفید چاه به حدود دو هزار سال می‌رسد و مردم آن منطقه از گذشته تا به کنون معتقدند که خاک سفید آن‌جا مانع پوسیده شدن اجساد مردگان است.

به همین خاطر بر خلاف دیگر گورستان‌های روستایی تراکم اجساد در سفید چاه بسیار بالا است.

قبرستان تیس یا جن ‌ها

جنوب شرقی ایران، یکی از مناطق غنی از لحاظ تمدن تاریخی به شمار می‌رود. اما در چابهار و حوالی قلعه پرتغالی‌های معروفش، یک گورستان باستانی به نام تیس وجود دارد که قدمتش به سه هزار سال می‌رسد. امروز در تیس مرده‌ای دفن نمی‌شود و مردم منطقه اجساد را به گورستان امروزی‌تری که در جوار تیس قرار دارد می‌برند. در باور مردم برای گورستان تیس که نام دیگرش قبرستان جن‌ها است، قصه‌های زیادی وجود دارد. ویژگی منحصر به فرد این قبرستان این است که قبرها نه روی خاک که روی سطحی سنگی حفر شده‌اند. احتمالا در گذشته این کار به این سبب صورت می‌گرفته که اجساد از گزند جانوران در امان بمانند اما در باور بسیاری، تیس نه گورستانی برای نوع آدم که قبرستان جن‌ها است و مردم مراقبند هنگام غروب آفتاب گذرشان به آن‌جا نیفتد!

قبرستان دارالسلام شیراز

دارالسلام گورستانی است در قلب شیراز که بیش از هزار سال قدمت دارد و از گذشته محل دفن افراد صاحب نام بوده است. نقوش حکاکی شده روی بعضی قبرها نشان از حرفه و کاری می‌دهند که متوفی پیش از مرگش به آن مشغول بوده است. از سوی دیگر مقبره‌های آن‌جا با هنر زمانه‌شان در هم آمیخته‌ و به همین سبب دارالسلام بیش از گورستان به یک گالری از سنگ‌های حکاکی شده و آثار خوشنویسی شباهت دارد. این گورستان محل دفن ائمه جمعه شیراز و چهره‌های سرشناسی همچون شیخ مفید بوده است.

قبرستان هفتاد ملا یا موبدان زرتشت

این قبرستان متعلق به دوره اسلامی و یکی از اماکن تاریخی سیسستان و بلوچستان است و در شهرستان تاریخی میرجاوه قرار دارد. هفتاد ملا که می‌گویند معماری‌اش را از قبر کورش هخامنشی الهام گرفته در دل صخره‌های روستایی به نام روپس قرار دارد. روایتی که درباره این قبرستان باستانی وجود دارد این است که با آمدن اسلام به ایران موبدان زرتشتی به آن‌جا رفته‌اند و سپس نیز در همان مکان زندگی را بدرود گفته‌اند. این قبرستان که یکی از آثار ملی ثبت شده است، سنگ قبرهایی سفید رنگ دارد که با خاک سرخ آن منطقه مزین شده‌اند و این ترکیب به کوهی که گورها را احاطه کرده، جلوه خاصی داده است.

 

قبرستان شهر یری

شهر یری نام یک منطقه باستانی است که در روستای پیرازمیان در استان اردبیل و شهرستان مشگین شهر قرار دارد. از نظر باستان شناسان قدمت این منطقه به هفت تا نه هزار سال می‌رسد. قلعه‌ای باستانی، معبد، یک غار، تپه تاریخی و یک گورستان قدیمی این منطقه را تشکیل داده‌اند. گورهای شهر یری منقش به چهره‌ انسان‌هایی هستند که دهان ندارند و مجموع این نقش و نگاره‌های انسانی باستانی فضای مرموز را ایجاد کرده است.

 

قبرستان خالد نبی

کوه گوگجه داغ که در میان چند تپه ماهور قرار دارد و یکی از اماکن معروف شهرستان کلاله از توابع گنبدکاووس است. بر قله این کوه یک زیارتگاه و قبرستانی قدیمی واقع شده است. این زیارتگاه مربوط به خالد نبی است که در زمان ساسانیان مورج دین مسیحیت بوده و پیش از اسلام از دنیا رفته است. ترکمن‌ها برای او احترام و تقدس زیادی قائلند. اطراف این زیارتگاه گورهایی هستند که نمادهای سنگی استوانه‌ای بر آن‌ها واقع شده و سنگ قبرهایی نیز به شکل کله قوچ و صلیب در آن‌جا دیده می‌شود. در یک روایت این گورها مربوط به دشمنان خالد نبی و در روایتی دیگر به یاران او متعلق است. در اذهان بعضی از مردم آن منطقه نیز این نمادها نه گور که انسان‌هایی هستند که به شکل سنگ در آمده‌اند.

 

قبرستان های شیر سنگی

قبرستان‌های شیر سنگی به چند قبرستان جدا از هم اطلاق می‌شود که در اطراف و اکناف شهرستان الیگودرز لرستان واقع شده‌اند و نشان دهنده آداب و رسوم تدفین مردگان میان اهالی ایل بختیاری است. شیر در باور عشایر بختیاری نماد بزرگمردی و شجاعت است و نشان از جایگاه والای متوفی در بین اهالی ایل می‌دهد. این سنگ قبرها از گذشته‌های تاریخ ایلات و عشایری تا به امروز برای دفن بزرگان ایل استفاده ‌شده است و ساخت هرکدام از آن‌ها معمولا یک ماه زمان می‌برد.

 

گورستان شغاب

این گورستان به دوران ایلامی‌ها و پس از آن متعلق است و در گورهای آن خمره‌هایی وجود دارند که بقایای اجساد را پس از متلاشی شدن به مرور زمان در آن می‌گذاشتند و سپس دفن می‌کردند. این گورستان تاریخی به صورت پراکنده تا کنار دریا ادامه می‌یابد.

 

گورستان فال

فال نام منطقه‌ای در جنوب استان فارس است و از شهرهای تمدنی ایران به شمار می‌رود. گورستان فال که هشتصد سال قدمت دارد، متعلق به دوران پس از اسلام است و سنگ‌ قبرهای منقش به نمادهای اسلامی در آن به چشم می‌خوردند. خطوط ثلث و کوفی، نمادهای هندسی، آیات قرآنی و ... نقوشی هستند که روی این سنگ‌ها حک شده‌اند.

(سایت فلایتیو شما را برای اطلاع از قیمت بلیط قطار و نحوه خرید بلیط هواپیما چارتر راهنمایی می‌کند.)

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط