موز

چگونه موز باعث تغییر غذاهای سوئدی شد؟

غذاهای سوئدی بسیار محبوب شده‌اند؛ به‌خصوص اینکه محبوبیت آن‌ها پس از اعلام بیانیه New Nordic Food برای ترویج استفاده از شیوه‌های دوستدار محیط‌زیست و روش‌های محلی غذا خوردن افزایش یافته است. با افزایش علاقه مردم سوئد به آشپزی، تفکرات عجیب‌وغریب آن‌ها نسبت به غذا، به‌خصوص موز، هر روز رنگ تازه‌تری به خود می‌گیرد.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

موز اولین بار در سال ۱۹۰۵ وارد اروپا شد و اولین محموله از آن به سراسر نروژ رفت. علیرغم مجاورت دو کشور سوئد و نروژ، محموله‌های موز تا سال ۱۹۴۴ راهی به سوئد نیافتند. در این سال ۲۰ تن موز وارد سوئد شد.

درحالی‌که موز در ابتدا میوه‌ای عجیب و گران‌قیمت بود، اما سوئدی‌ها سرانجام به‌قدری عاشق آن شدند که رقابتی تنگاتنگ میان آن‌ها و کشور دانمارک برای مصرف بیشترین موز در اروپا درگرفت. آن‌ها حتی پا را فراتر گذاشتند و به کشت این میوه و آشپزی به روش‌های مختلف با آن روی آوردند.

سوئدی‌ها معمولا کارهای رایجی با موزها می‌کنند؛ کارهایی نظیر خرد کردن آن‌ها برای پنکیک‌های سوئدی یا پخت یک نان عالی موزی یا حتی مصرف آن به شکل روزانه. البته داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و سوئدی‌ها ترجیح می‌دهند تا از موز در تهیه برخی از غذاهای جالب استفاده کنند که وقتی به میهمانان پیشنهاد می‌دهند، باعث تعجب آن‌ها می‌شود. البته این تعجب تا زمانی پابرجاست که میهمانان آن غذا را امتحان کنند.

وقتی‌که به پیتزا فکر می‌کنید، هرگز تزئین روی آن با موز به ذهنتان خطور نمی‌کند، مگر اینکه سوئدی باشید. در سوئد می‌توان انواع مختلفی از پیتزا را پیدا کرد که روی آن‌ها با موز تزئین شده است؛ پیتزای هاوایی، پیتزای ایندیانا و پیتزای میلانو. البته یافتن این پیتزاها بستگی به منطقه مراجعه شما در این کشور دارد. بااین‌حال، چیزی که معمولا همیشه باعث تعجب گردشگران از سراسر دنیا می‌شود، پیتزای کاری و موز است. بله درست خواندید، یک پیتزای کاری و موز.

طرز تهیه این پیتزا بدین‌صورت است: یک خمیر پیتزای معمولی، سس گوجه‌فرنگی، پنیر رنده شده و دو موز رسیده؛ حالا تمام مواد را بر روی خمیر چیده و مقداری پودر کاری بر روی آن می‌ریزیم. نظر شما چیست؟ لذیذ یا وحشتناک؟ همه‌چیز بستگی به شما دارد، اما این پیتزا یکی از گزینه‌های محبوب در سوئد بوده و تقریبا در تمامی پیتزافروشی‌های کشور یافت می‌شود.

پیتزای موزی دیگر در سوئد که البته همه سوئدی‌ها در مورد آن نمی‌دانند، توربو نام دارد. شاید دلیل این نام‌گذاری اثرات ثانویه آن باشد. در تهیه این پیتزا از سس معمولی، پنیر، گوشت، میگو، آناناس، موز و سس برنیز استفاده می‌شود. به گفته برخی، این پیتزا می‌تواند پس از مصرف شما را برای ساعات طولانی در دستشویی گیر بیندازد!

بااین‌حال، اگر ما واقعا قصد صحبت در مورد غذاهای موزی در سوئد را داریم، پس باید به مهم‌ترین آن نیز اشاره کنیم. این غذا که یاکوب پرنده (Flying Jacob) نام دارد، در دهه ۱۹۷۰ و پس از انتشار دستور پخت آن به روشی محبوب در یک مجله آشپزی به شهرت رسید. این غذا که توسط اوِه یاکوبسن، فرد شاغل در صنعت حمل‌ونقل هوایی، اختراع شده، بهترین خوراکی موزی به هنگام صحبت از استفاده از این میوه به شیوه‌ای هوشمندانه است. طرز تهیه این غذا نیز ساده است؛ گوشت خردشده مرغ، بادام‌زمینی برشته، سس فلفل، خامه و چهار موز را باهم مخلوط کرده و درون فر قرار می‌دهیم. صبر می‌کنیم تا غذا بپزد و آن را با برنج سرو می‌کنیم. شاید ظاهر غذا کمی زشت باشد، اما در میان سوئدی‌ها طرفداران فراوانی دارد.

با این توضیحات، هر وقت که به سوئد سفر کردید، تفکرات پیشین خود در مورد خوردن موز را کنار گذاشته و به سراغ روش‌های سوئدی بروید؛ می‌توان در این کشور موز را با تمامی مواد اولیه ترکیب کرد و به تماشای نتیجه نهایی نشست. برای برخی این یک جادو است، اما برای عده‌ای دیگر، این طرز پخت تنها از عهده شیطان برمی‌آید!

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط