۱۰ کوه سر تخت خارق‌العاده را بشناسید

۱۰ کوه سر تخت خارق‌العاده را بشناسید

جنگلی در قلب ونزوئلا خانه جزایری با کوه‌های سر تخت با نام تپویس است. کوه‌های سر تخت از قدیمی‌ترین پدیده‌های زمین‌شناسی سیاره زمین هستند که قدمت آن‌ها به دو میلیون سال قبل بازمی‌گردد. ازآنجایی‌که این کوه‌ها کمتر در معرض توجه عموم هستند، گیاهان و حیوانات عجیبی در جنگل ونزوئلا وجود دارد که در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شوند. بااین‌حال کوه‌های سر تخت در دیگر مناطق دنیا نیز با نام‌های مسا، تویا، بوته، آمبا یا همان کوه سر تخت وجود دارند. فلایتیو به همین بهانه به سراغ این پدیده‌های شگفت‌انگیز زمین‌شناسی رفته است. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما خارجی به فلایتیو مراجعه کنید. 

1- کوه کانر

کانر یک کوه سر تخت و نعل اسبی شکل است. این کوه همیشه با تخته‌سنگ یک‌تکه اولورو در استرالیا اشتباه گرفته می‌شود، زیرا می‌توان کانر را در آلیس اسپرینگ و از همان جاده‌ای که به اولورو می‌رود مشاهده کرد. بومیان این منطقه کانر را آرتیلا صدا می‌زنند. آن‌ها باور دارند که این کوه خانه مردان یخی است که باعث سرمای هوا می‌شوند.

2- پرتگاه قهوه‌ای

پرتگاه قهوه‌ای در راس شمالی شبه‌جزیره قطب جنوب واقع شده و یک کلاهک یخی دارد. این کوه سرتخت آتش‌فشانی به ارتفاع ۷۴۵ متر به خاطر رنگ قهوه‌ای مایل به سرخ خود شهره است. سواحل نزدیک پرتگاه قهوه‌ای خانه هزاران پنگوئن آدلی و جنتو است.

3- کوه آسگارد

کوه آسگارد یک کوه دوقلو با دو سر تخت استوانه‌ای شکل است که توسط خط‌الراس کوه از هم جدا شده‌اند. این کوه در پارک ملی اویویتوک در جزیره بافین واقع شده و به‌احتمال‌زیاد مشهورترین کوه بافین است. این قله نام خود را از قلمروی خدایای اساطیر مردمان نورس (اهل اسکاندیناوی) گرفته است. ریک سیلوستر در سال ۱۹۷۶ از این کوه در سکانس ابتدایی مجموعه فیلم‌های جیمز باند به پایین پرید، اگرچه لوکیشین معرفی‌شده در فیلم کوه‌های آلپ اتریش بود.

4- کوه کوکنان

کوکنان یک کوه ۲۶۸۰ متری است که ۳ کیلومتر طول دارد. این کوه در نزدیکی کوه سرتخت مشهورتر رورِیما قرار دارد. بالا رفتن از کوکنان دشوارتر است، ازاین‌رو کمتر کسی از این کوه به نسبت روریما بالا می‌رود. آبشار کوکنان، دومین آبشار بلند جهان، در منتهی‌الیه جنوبی این کوه واقع شده است.

5- کوه هروبریو

هروبریو یک کوه سر تخت است که در ارتفاعات ایسلند واقع شده و براثر خنک شدن مواد آتش‌فشانی بر روی کوه به این شکل درآمده است. این نوع از کوه سر تخت تویا نامیده می‌شود. به دلیل شیب کوه و کناره‌های ناپایدار، علیرغم قرن‌ها آگاهی از وجود آن، اولین صعود به هروبریو در سال ۱۹۰۸ انجام شد.

6- کوه دبره دامو

دبره دامو در شمال اتیوپی واقع شده و در بالای آن یک صومعه متعلق به قرن ششم میلادی وجود دارد. این صومعه که دسترسی به آن تنها از طریق طناب امکان‌پذیر است، به خاطر مجموعه سنگ‌نوشته‌هایش مشهور است. افراد قدیمی باور دارند که این صومعه در قرن ششم توسط یک راهب سوری ساخته شده است.

7- کوه کانیون لند

کانیون لند در شرق یوتا، یک پارک ملی با چشم‌اندازی رنگارنگ است که توسط رودخانه‌های کلورادو و سبز برای بارها فرسایش را تجربه کرده است. این رودخانه‌ها این پارک را به چند بخش تقسیم می‌کنند. یک بخش این پارک «جزیره‌ای در آسمان» نام دارد که خانه یک کوه سر تخت بزرگ و مسطح با چشم‌انداز خارق‌العاده نسبت به اطراف است.

8- کوه اویانتپوی

اویانتپوی به معنی کوه شیطان یک کوه سر تخت مشهور در ونزوئلا است. آبشار آنجل، بلندترین آبشار دنیا، از شکافی در نزدیکی اویانتپوی به پایین می‌ریزد. این آبشار که نام آن از جیمی آنجل خلبان گرفته شده است، ‌در سال ۱۹۳۳ به‌طور اتفاقی کشف شد. هواپیمای آنجل در بازگشت از سفر خود در سال ۱۹۳۷ به بالای کوه اویانتپوی برخورد کرد. او و خدمه‌اش توانستند در طول ۱۱ روز به پایین کوه بازگردند.

9- کوه رورِیما

کوه روریما بلندترین و مشهورترین کوه سر تخت ونزوئلا است. ازآنجایی‌که این کوه کاملا دور از دسترس عموم است، تقریبا یک‌سوم از گونه‌های گیاهی در جنگل اطراف آن مختص همین فلات هستند. کوه روریما در سال ۱۹۱۲ و زمانی که سر آرتور کونان دویل رمان تخیلی خود با عنوان دنیای گمشده را نوشت، به شهرت رسید. این رمان بالا رفتن از یک کوه شبیه به روریما در یک سفر اکتشافی برای جست‌وجوی گیاهان ماقبل تاریخ و دایناسورها را شرح می‌دهد که به نظر می‌رسد همچنان پس از میلیون‌ها سال در نوک کوه‌ها زنده بوده و زندگی می‌کنند.

10- کوه تخت

کوه تخت، با نگاهی از بالا به شهر کیپ‌تاون، مشهورترین کوه سر تخت دنیا است. سطح تخت بالای کوه در حدود ۳ کیلومتر طول دارد و با صخره‌های تند احاطه شده است. بالاترین نقطه از این کوه یک هزار و ۸۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. یک تله کابین برای بردن مسافران به بالای کوه تعبیه شده است که نمایی مشرف به شهر، خلیج تخت و اقیانوس اطلس دارد. آنتونیو د سالدانیا اولین اروپایی بود که به خلیج تخت پا گذاشت. او در سال ۱۵۰۳ از این کوه عظیم بالا رفت و آن را کوه تخت نام نهاد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط