غذاهایی که در سفر به چک باید حتماً میل کنید!

غذاهایی که در سفر به چک باید حتماً میل کنید!

 با این که چک کشور کوچکی است، اما دیدنی­های زیادی دارد. آشپزی چک، مثل خود این کشور، از تمام کشورهای پیرامونش تاثیر گرفته است؛ اما با این حال، در متمایز کردن خودش از دیگر سبک ­ها موفق بوده است. در اینجا راهنمایی از غذاها و نوشیدنی­ های که در چک حتماً باید میل کنید، آماده شده است.

 

اسویچکوا

شاید گوشت، خامه ی زده شده و سس کرن­بری در کنار همدیگر به نظرتان جذاب نیایند، اما کمتر غذایی مثل اسویچکوا نماد آشپزی چک است. این غذای محبوب مردم چک، شامل گوشت در سس خامه­ و سبزیجات، دامپلینگ نان (کندلیکی)، با دورچین یک تکه پرتقال یا لیمون، خامه­  زده شده­ اضافه و سس کرن­بری است. یکی از بهترین رستوران­ ها برای خوردن این غذا، کافه­ قدیمی لوور است.

 

کوفولا

در دوران چهل ساله­ حکومت کمونیسم بر چکسلواکی، واردات کوکا-کولا ممنوع بود و بنابراین جایگزین بومی آن ساخته شد. کوفولا کمتر از همتای سرمایه­ دارانه ­اش شیرین است و محتویات گیاهی بیشتری دارد و اگر می ­خواهید سرحال­تر بشوید، باید بگویم که کافئین کوفولا بیشتر از کوکا یا پپسی است. در ابتدا قصد بر این بود که با پایان حکومت کمونیسم، تولید این نوشیدنی متوقف شود، اما کوفولا میان مردم محبوب شده بود و تا امروز هم­چنان این محبوبیت را حفظ کرده است.

 

پرنیکی

شاید به نظرتان برسد که نان زنجبیلی در همه جای اروپا وجود دارد، اما نسخه­ چک آن واقعاً متفاوت است. قدمت پخت این شیرینی صدها سال قدمت دارد، یعنی زمانی که فقط با عسل، کره و گردو پخته می­شد که البته هنوز می­توانید در بعضی نقاط خاص پراگ پیدایش کنید؛ اما امروزه این نان زنجبیلی ­های زیبا را در همه ­جای شهر می ­توانید پیدا کنید.

 

تردلنیکی

تردلنیک، یک کیک استوانه­ای شکل است که می­توانید هر جایی در مرکز پراگ پیدا کنید. این کیک منشاء ترانسیلوانیایی دارد؛ اما حالا دیگر در پراگ ریشه دوانده و می­توانید این کیک را به صورت گرم و تازه میل کنید. این روزها انواعی از تردلنیکی سرو می ­شوند که با شکلات، نوتلا و حتی بستنی پر شده ­اند.

 

غاز کبابی

اگر تابه‌حال غاز کبابی نخورده­اید، می­ توانید یکی از بهترین­ هایش را در چک پیدا کنید. در این کشور، روز سنت مارتین در ماه نوامبر، با یک غاز کبابی آبدار و دورچین کندلیکی و کلم بنفش بخارپز جشن گرفته می ­شود. حتی اگر در این روز خاص در چک نباشید، به راحتی می­توانید در بسیاری از منوها اردک کبابی را پیدا کنید که یکی دیگر از غذاهای خوشمزه­ای است که می ­توانید در چک پیدا کنید.

 

کلاچه

کلاچه شیرینی سنتی چک است که با دانه­ی خشخاش یا نوعی مربا پر می ­شود. می­ توانید کلاچه را در هر نانوایی در پراگ پیدا کنید.

 

کولایدا

در آشپزی چک چندین نوع سوپ معروف وجود دارد، اما محبوب­ترینشان کولایدا، یک سوپ کلاسیک از جنوب بوهم است. این سوپ شبیه سوپ خامه­ ی ترش است و شامل قارچ، سیب ­زمینی، شوید و یک تخم بلدرچین یا تخم‌مرغ می ­شود. این سوپ به‌عنوان یک پیش ­غذا یا حتی یک ناهار گزینه­ ای عالی است.

 

برامبوراچکی

برامبوراچکی یا پنکیک سیب­زمینی، منحصر به آشپزی چک نیست، اما وقتی در یک میدان از کنار مغازه­ای رد می­ شوید که از این پنکیک­ های خوش عطر و بو و تازه پخته است، حتماً دلتان می­خواهد آن را امتحان کنید. پنکیک­ های کوچک­تر را در کنار غذا و پنکیک­ های بزرگ­تر را روی ترکیب گوشت و سبزیجات می ­بینید که باعث می­ شود غذا واقعا بهتان بچسبد. اگر خوش ­شانس باشید می ­توانید پنکیک سیب ­زمینی با سوسیس پیدا کنید.

 

پنیر اولوموک

پنیر اولوموک نوعی پنیر بدبو و نرم از شیر گاو است که در شهر اولوموک در مراویا تولید می­شده است. این تنها نوع پنیری است که در چک ساخته می­شده و مثل نوشیدنی یا پنیر پارمیجانو-رجانو در فهرست میراث غذایی محافظت­شده­ی اتحادیه­ی اروپا قرار دارد- به این معنا که فقط در شرایطی که در آن منطقه­ ی خاص در چک تولید شود، نام اولوموک را بر روی خود خواهد داشت. این پنیر هم­چنین به دلیل دارا بودن تنها یک درصد چربی، پنیر سالمی محسوب می­ شود.

 

گولاش

گولاش چک یکی از معمول­ترین غذاها در این کشور است. می­ توانید انواع مختلفی از گولاش را در کشورهای امپراتوری اتریش-مجارستان سابق پیدا کنید که همگی ریشه در آشپزی مجار دارند؛ اما گولاش سبک چک غالباً با گوشت قرمز تهیه و با نان یا سیب­زمینی کندلیکی سرو می­ شود. این غذا بسیار غلیظ و خوشمزه است.

 

چلبیچکی

هر جا سر بگردانید، به ساندویچ ­های چلبیچکی خواهید رسید. این اسنک کوچک خوشمزه می­ تواند از همه چیز، از تخم مرغ و سیب­زمینی گرفته تا ماهی تهیه شود. اخیرا بعضی کافه ­های پراگ مثل کافه سیسترز نوعی جدیدی از این ساندویچ را با اضافه کردن تاپینگ­ های جدید و متفاوت تهیه کرده­ اند که در کنار ساندویچ­ های قدیمی عرضه می ­شود.

 

بچرووکا

بچرووکا یک نوشیدنی گیاهی است که به هضم غذا کمک می ­کند. این نوشیدنی یا به صورت خنک و ساده، یا در ترکیب با دیگر نوشیدنی­ ها سرو می­شود که در این صورت به آن بتن می­ گویند. بچرووکا در کارلووی واری، شهری با چشمه­های آب معدنی تولید می­ شود و حقیقتاً یک میراث ملی است. دستور تهیه­ آن کاملاً به صورت یک راز حفظ شده و در هر زمان، فقط دو نفر از شیوه­ی تهیه­ آن باخبر هستند. این نوشیدنی هفته ­ای یک بار تولید می­ شود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط