با ۱۰ درخت معروف دنیا آشنا شوید

اکوتوریسم : با ۱۰ درخت معروف دنیا آشنا شوید

درختان مشهور به دنیا می‌آیند و بعد از مدتی هم از دنیا می‌روند. برای مثال درخت تنر زمانی تنهاترین درخت روی زمین در مسیر کاروان‌های صحرای بزرگ آفریقا بود تا اینکه در سال ۱۹۷۳ توسط یک راننده لیبیایی کشف شد. همین امسال درخت مشهور خانه آن فرانک در آمستردام توسط یک طوفان شدید از بین رفت. خوشبختانه هنوز درختان مشهور دیگری در دنیا سالم و سرپا هستند. فلایتیو نیز به سراغ تعدادی از این درختان رفته است. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما چارتر ، رزرو هتل خارجی و خرید بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید. 

1- آربول دل تول

آربول دل تول در مرکز شهر سانتا ماریا دل تول در ایالت اوکساکا مکزیک واقع شده است. این درخت ستبرترین تنه در میان همه درختان دنیا را دارد، هرچند این تنه به‌شدت بزرگ شده و از شکل طبیعی یک تنه درخت خارج شده است. این تنه به حدی بزرگ است که در ابتدا تصور می‌شد این درخت از چندین درخت دیگر تشکیل شده، اما آزمایش‌های DNA ثابت کرد که تنها یک درخت در این مکان قرار دارد. تخمین زده می‌شود که سن این درخت بین ۱۲۰۰ تا ۳ هزار سال باشد.

2-  درخت کتان

درخت کتان یک نماد تاریخی از آزادی در پایتخت سیرالئون است. بر اساس یک افسانه، این درخت در سال ۱۹۷۲ زمانی که گروهی از بردگان آفریقایی آمریکایی که از طریق مبارزه با امپراتوری بریتانیا در خلال جنگ استقلال آمریکا موفق به آزادی شدند، به یک نماد تبدیل شد. آن بردگان دست به ساخت یک شهر آزاد زدند. آن‌ها در نزدیکی ساحل اقامت کردند و پیاده به پیش این درخت غول‌آسا رفتند و مراسم شکرگزاری به سبب داشتن یک زمین آزاد را جشن گرفتند.

3- درخت زندان بائوباب

زندان بائوباب یک درخت بزرگ توخالی است که در جنوب شهر دربی در استرالیا قرار دارد. گفته می‌شود در دهه ۱۹۸۰ از این درخت برای زندانی کردن بومیان استرالیا در مسیر جابجایی آن‌ها به شهر دربی به‌منظور محاکمه، استفاده می‌شده است. در چند سال اخیر یک حصار در اطراف درخت به‌منظور جلوگیری از آسیب آن تعبیه شده است.

4- بلوط میجر

بلوط میجر نام یک درخت بلوط غول‌پیکر در قلب جنگل شروود در ناتینگهام شایر انگلیس است. بر اساس یک باور محلی، اینجا محل زندگی رابین‌هود و گروهش بوده است. این درخت مشهور در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال عمر دارد. میجر هایمن روک، عتیقه‌شناس مشهور، در سال ۱۹۷۰ نام این درخت را در کتاب مشهور خود درباره بلوط‌های قدیمی شروود آورد. از آن به بعد این درخت به نام بلوط میجر مشهور شد.

5-  سرو تنها

درخت سرو تنهای شبه مونتری، یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در جاده زیبای جنگل پاسیفیک به سمت ساحل پِبِل است. این جاده با جاذبه‌های فراوانی از ساحل و جنگل احاطه شده و مناظر زیبا و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است. سرو مونتری یک گونه از درخت سرو است که در سواحل مرکزی کالیفرنیا رشد می‌کند. این‌گونه در طبیعت محدود به دو گروه کوچک می‌شود: شبه مونتری و کارمل.

6-  درخت زندگی

درخت زندگی در بحرین یک درخت از خانواده درختان کهور است که در وسط صحرا رشد می‌کند. این درخت بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال عمر دارد. به‌احتمال‌زیاد ریشه‌های بلند این درخت توانسته‌اند در جایی از زیر زمین به آب دست یابند، در غیر این صورت این یک معجزه است که درخت زندگی تنها موجود زنده سبز در این صحرای وسیع و بی‌آب‌وعلف باشد. بومیان باور دارند که اینجا محل واقعی باغ عدن است.

7-  درخت اژدها

درخت خون اژدها مشهورترین و خاص‌ترین گیاه جزیره سوکوترا است. این درخت دارای ظاهری خاص و عجیب بوده و شبیه به یک چتر برعکس است. این‌گونه همیشه‌سبز به خاطر داشتن صمغ قرمزرنگ خود، درخت خون اژدها نام گرفت. شکل عجیب درخت، به خون اژدها این توانایی را می‌دهد که در شرایط کم‌آبی نیز به‌خوبی دوام آورد. تاج بزرگ درخت سایه کافی به‌منظور جلوگیری از تبخیر آب آن را فراهم می‌کند.

8-  ژنرال شرمن

ژنرال شرمن یک سکویای غول‌پیکر در جنگل درختان عظیم‌الجثه در پارک ملی سکویا در کالیفرنیا است. درختان مشهور این جنگل در میان بزرگ‌ترین درختان دنیا قرار دارند. درواقع، اگر از نظر حجمی حساب کنیم، ۵ درخت از ۱۰ درخت بزرگ این سیاره در این جنگل واقع شده‌اند. به عقیده کارشناسان این درخت بین ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال عمر دارد.

9- سروهای خدا

سروهای خدا یک جنگل کوچک با حدود ۴۰۰ درخت سرو لبنانی در کوه‌های این کشور است. آن‌ها آخرین بازمانده‌های جنگل‌های انبوه سرو لبنان هستند که از دوران باستان تاکنون در این منطقه قرار داشته‌اند. نام سروهای لبنان برای ۷۰ بار در انجیل تکرار شده است. مصریان باستان از صمغ این درخت در مومیایی کردن استفاده می‌کردند و سلطان سلیمان نیز از این درختان مشهور در ساخت اولین معبد اورشلیم بهره برد.

10- جاده بائوباب‌ها

جاده بائوباب‌ها گروهی از درخت مشهور بائوباب در یک جاده خاکی در غرب ماداگاسکار را در برمی‌گیرد. چشم‌انداز زیبای این جاده مسافران مختلفی از سراسر دنیا را به این منطقه کشانده و اینجا را به یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری ماداگاسکار تبدیل کرده است. این درختان بائوباب که بالای ۸۰۰ سال عمر دارند، در ابتدا به این شکل و در یک منطقه خشک و صحرایی قرار نداشتند، بلکه در داخل یک جنگل استوایی انبوه می‌زیستند. با گذشت زمان و افزایش جمعیت کشور، این جنگل‌ها به‌منظور کشاورزی تخریب شدند و تنها این بائوباب‌های مشهور باقی ماندند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط