۱۰ رودخانه مهم دنیا را بشناسید

۱۰ رودخانه مهم دنیا را بشناسید

رودخانه‌ها از دوران ماقبل تاریخ اهمیت ویژه‌ای برای انسان‌ها در تمام نقاط دنیا داشته‌اند. آن‌ها منبعی برای آب آشامیدنی ساکنان زمین به‌منظور تهیه غذا، آبیاری زمین‌ها و جابجایی کالا از مکانی به مکان دیگر هستند. رودخانه‌ها همچنین زیستگاه مهمی برای جانوران به شمار می‌آیند. آن‌ها نقشی مهم در بوم‌شناسی جنگل‌های بارانی و تالاب‌ها دارند. فلایتیو به سراغ ۱۰ رودخانه مهم دنیا رفته است. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما خارجی به سایت فلایتیو مراجعه کنید. 

1- رودخانه سپیک

رودخانه سپیک طولانی‌ترین رودخانه در جزیره گینه‌نو است. این رودخانه از رشته‌کوه ویکتور امانوئل در بلندی‌های مرکزی پاپوا گینه‌نو سرچشمه می‌گیرد. رودخانه سپیک که به‌مانند آمازون بسیار پرپیچ‌وخم است، به دریای بیسمارک می‌ریزد. سپیک برخلاف دیگر رودخانه‌های بزرگ دنیا، هیچ دلتایی ندارد، اما مستقیما به دریا وصل می‌شود. طول کلی این رودخانه هزار و ۱۲۶ کیلومتر است. در مسیر این رودخانه هیچ زیستگاه بزرگی به چشم نمی‌خورد. وجود قبایل کوچک و دورافتاده در اطراف رودخانه باعث شده است که سنت‌های آن‌ها کاملا دست‌نخورده باقی بماند. این منطقه یکی از طبیعت‌های سالم و بکر جهان محسوب می‌شود.

2-  رودخانه میسیسیپی

رودخانه میسیسیپی با سه هزار و ۷۳۰ کیلومتر طول، بزرگ‌ترین رودخانه در ایالات‌متحده و آمریکای شمالی است. این رودخانه از دریاچه ایتاسکا سرچشمه گرفته و به نیواورلئان در خلیج مکزیک می‌ریزد. این رودخانه علاوه بر شاخه اصلی خود، رود میسوری، در ۳۱ ایالت دیگر نیز شاخه‌هایی دارد. قایق‌های بخار مشهور از دهه ۱۸۲۰ برای تجارت وارد این رودخانه شدند. در گذشته پنبه، الوار و غذا در مسیر این رودخانه جابجا می‌شد. پس از ظهور راه‌آهن در دهه ۱۸۸۰، رونق قایق‌های بخار کاهش یافت، هرچند برخی از آن‌ها تا دهه ۱۹۲۰ هم در این رودخانه حضور داشتند. برخی از قایق‌های بخار نظیر دلتا کویین هنوز هم به‌عنوان یک نماد در این رودخانه دیده می‌شوند.

3- رودخانه ولگا

ولگا طولانی‌ترین رودخانه اروپا و یکی از مهم‌ترین رودهای روسیه است. این رودخانه که از ۲۰ شهر بزرگ روسیه می‌گذرد، در آبریز رودخانه ولگا قرار دارد. ولگا از تپه‌های والدِی به ارتفاع ۲۲۵ متر در شمال غربی مسکو سرچشمه گرفته و پس از طی مسافت ۳ هزار و ۶۴۵ کیلومتر به دریای مازندران می‌ریزد. این رود باوجوداینکه در طول سه ماه از سال یخ میزند، اهمیت بالایی برای کشتی‌رانی و حمل‌ونقل داخلی در روسیه دارد.

4-  رودخانه زامبزی

رود زامبزی با طول ۳ هزار و ۵۴۰ کیلومتر، چهارمین رود طویل قاره آفریقا است. این رود از تالاب سیاه در شمال غربی زامبیا سرچشمه گرفته و از آنگولا،‌ مرزهای نامیب، بوتسوانا، زامبیا، زیمبابوه و موزامبیک عبور کرده و درنهایت به اقیانوس هند می‌ریزد. زیباترین بخش رود زامبزی آبشار خارق‌العاده ویکتوریا است.

این رود آب موردنیاز جمعیت زیادی از حیوانات را تامین می‌کند. اسب‌های آبی در کرانه‌های آرام این رود به‌وفور یافت می‌شوند و بسیاری از کروکدیل‌ها نیز در این منطقه حاضر هستند. در رود زامبزی صدها گونه ماهی مختلف نیز به چشم می‌خورد. برای مثال کوسه‌های غول‌آسا نیز در درون زامبزی یافت می‌شوند. این کوسه بسیار خطرناک هستند و تابه‌حال انسان‌های زیادی را به کام مرگ کشانده‌اند.

5-  رودخانه مکونگ

رود مکونگ دوازدهمین رود طویل دنیا با طول تخمینی ۴ هزار و ۳۵۰ کیلومتر است. این رود از فلات تبت سرچشمه گرفته و از استان یونان چین، کشورهای برمه، لائوس، تایلند، کامبوج و ویتنام عبور می‌کند. قایق‌رانی در مکونگ به دلیل وجود امواج خشمگین فصلی و آبشارها و تنداب‌های متعدد دشوار است. آبریز مکونگ یکی از غنی‌ترین مناطق دنیا ازنظر تنوع زیستی است و پس از آمازون در جایگاه دوم این دسته قرار دارد. بااین‌حال از زمان ساخت یک سد توسط چینی‌ها بر روی این رود، بسیاری از جانوران آن نظیر دلفین مکونگ و نهنگ کوچک دریایی در معرض خطر نابودی قرار گرفته‌اند.

6- رودخانه گنگ

رود گنگ با طول ۲ هزار و ۵۱۰ کیلومتر از غرب هیمالیا در هند سرچشمه گرفته و به دلتای ساندربان در خلیج بنگال می‌ریزد. گنگ از زمان‌های بسیار دور به‌عنوان یک رود مقدس برای هندوها شناخته می‌شود و به‌عنوان الهه گنگا در مذهب هندو مورد پرستش قرار می‌گیرد. گنگ ازنظر تاریخی نیز اهمیت فراوانی دارد: بسیاری از پایتخت‌های پادشاهی در کرانه این رود قرار گرفته‌اند.

وارانسای که در ساحل رود گنگ قرار گرفته، از سوی برخی از افراد مقدس‌ترین شهر در مذهب هندو به شمار می‌آید. هندوها خاکستر عزیزان خود را در این رودخانه می‌ریزند و باور دارند زندگی بدون شست‌وشوی بدن در رود گنگ حداقل برای یک‌بار، ناقص است. رود گنگ به خاطر اهمیت فراوان خود، عنوان رود ملی هند را نیز یدک می‌کشد.

7- رودخانه دانوب

دانوب یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های اروپا بوده و پس از ولگا دومین رود طویل این قاره محسوب می‌شود. دانوب یکی از طولانی‌ترین مرزهای امپراتوری روم بود و امروزه بخشی از مرزهای ۱۰ کشور اروپایی را تشکیل می‌دهد. این رود از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه گرفته و با طول ۲ هزار ۸۵۰ کیلومتر به‌طرف شرق، از چهار پایتخت عبور کرده و درنهایت به دریای سیاه می‌ریزد. دانوب تا زمان تکمیل کانال راین ماین دانوب در سال ۱۹۹۲، بخشی از مسیر آبی اروپا برای حمل‌ونقل از دریای سیاه به سمت روتردام در دریای شمال بود.

8-  رودخانه یانگتزه

یانگتزه یکی از مهم‌ترین رودهای دنیا، طویل‌ترین رودخانه چین و سومین رود بلند جهان است. این رودخانه ۶۳۰۰ کیلومتر طول داشته و از یک یخچال طبیعی در بخش شرقی فلات تبت سرچشمه می‌گیرد. یانگتزه از تنگه زیبای یانگتزه با جاذبه‌های طبیعی فراوان عبور کرده و درنهایت به دریای شرق چین می‌ریزد. سد سه گلوگاه (Three Gorges) در مسیر این رود، بزرگ‌ترین نیروگاه برق‌آبی دنیا محسوب می‌شود.

یانگتزه یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای آبی جهان است. محموله‌های باری نظیر زغال‌سنگ، کالاهای تجاری و مسافر از مسیر این رود عبور می‌کنند. سفر در امتداد یانگتزه چندین روز به طول می‌انجامد، به‌خصوص منطقه سه گلوگاه که یکی از جاذبه‌های زیبا و تماشایی این رود است.

9- رودخانه نیل

رود نیل طولانی‌ترین رودخانه جهان است که با طول ۶ هزار ۶۵۰ کیلومتر از شرق آفریقا تا دریای مدیترانه ادامه دارد. این رود دارای دو شاخه اصلی با نام نیل سفید و نیل آبی است. نیل سفید از دریاچه‌های بزرگ منطقه مرکزی قاره آفریقا سرچشمه می‌گیرد و رود نیل آبی سفر خود را از دریاچه تانا در اتیوپی آغاز می‌کند.

این رود نقشی حیاتی در توسعه تمدن مصریان داشته است. گل‌ولای ته‌نشین شده در کف رود نیل باعث حاصلخیزی فراوان زمین‌های اطراف می‌شود، زیرا این رود هرساله طغیان کرده و مصری‌ها می‌توانند به سبب این طغیان گندم و محصولات کشاورزی بکارند. نیل همچنین بخش مهمی از زندگی روحانی مصریان باستان بوده است. هاپی، شخصیت الهی رود نیل در اساطیر مصر است که خدای طغیان‌های سالانه بوده و به باور مصری‌ها به همراه فرعون سیلاب‌های نیل را کنترل می‌کرده‌اند.

10- رودخانه آمازون

رودخانه آمازون با طول تقریبی ۶۴۰۰ کیلومتر دومین رود طویل دنیا محسوب می‌شود و تنها اندکی کوچک‌تر از نیل است. اگرچه برخی از منابع مشهور نسبت به طول دقیق این دو رودخانه نظر دیگری دارند. چیزی که مشخص است این است که آمازون بزرگ‌ترین رودخانه جهان ازنظر حجم بوده و مجموع آب جاری در آن تقریبا به‌اندازه یک‌پنجم از کل آب دنیا است. آمازون و شاخه‌های آن در پرو، بولیوی، ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور و برزیل جریان داشته و درنهایت به اقیانوس اطلس می‌ریزند.

رود آمازون دارای بیش از سه هزار گونه شناخته‌شده از ماهیان و جانوران جدیدی است که همچنان در حال کشف شدن هستند. این مکان در کنار رود اورینوکو، محل اصلی زندگی دلفین رود آمازون، به‌عنوان بزرگ‌ترین دلفین رودخانه، است که در حدود ۲.۶ متر طول دارد. در کیلومتر ۴۰۰۰ رود آمازون در اکویتوس پرو کوسه وحشی نیز دیده شده است. یکی دیگر از ماهی‌های خطرناک رود آمازون ماهی مشهور پیرانا است که به صورت دسته‌جمعی حرکت می‌کنند. بااین‌حال تنها برخی از گونه‌های آن به انسان‌ها حمله‌ور می‌شوند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط