عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوهنوردی در هیمالیا

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوهنوردی در هیمالیا

انجمن نشنال جئوگرافیک معتبرترین پایگاه شناسایی و معرفی منابع طبیعی و گردشگری است. این انجمن در وبسایت خود هر روز یک عکس ویژه دارد که به «عکس روز» معروف است. ما در فلایتیو عکس امروز نشنال جئوگرافیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما و بلیط چارتر به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

عبور از یخ

عکس منتخب امروز در وبسایت نشنال جئوگرافیک را یک عکاس اردنی به نام علی برقاوی ثبت کرده است. این تصویر یک کوهنورد اردنی به نام ایمان المجالی را نشان می‌دهد که مشغول عبور از یک دره به نام هینکو در بخش نپالی هیمالیا است. این کوهنورد یکی از زنان تیم کوهنوردی کشور اردن است که با عبور از یک شکاف یخی بسیار ترسناک خود را برای فتح اورست آماده می‌کند. دره هینکو و مسیرها و قله‌های در امتداد آن علاوه بر این‌که خود مقصد طبیعت‌گردی و کوهنوردی هستند، مسیری تمرینی برای فتح اورست نیز به شمار می‌روند.

دره هینکو و قله مِرا

قله مرا یکی از کوه‌های رشته‌کوه هیمالیا است که بسیاری از کوهنوردان صعود به آن را مقدمه صعود به اورست می‌دانند. این کوه که 6476 متر ارتفاع دارد، در دره هینکو در کشور نپال و در فاصله دوازده کیلومتری قله اورست واقع شده است. از فراز این قله، قله‌های معروف هیمالیا یعنی اورست، لوتسه، چو اویو و ماکالو دیده می‌شوند.

مسیر دست یافتن به قله مرا از راه دره‌ای به نام هینکو است. این دره طبیعتی اعجاب‌انگیز دارد. جنگل‌های بلوط، یخچال‌های طبیعی و رودخانه از مشخصه‌های این دره بکر هستند. این دره به حیات خلوت اورست معروف است. در انتهای دره مسیری یخی به نام «آمفو لابستا» وجود دارد که به کوه مرا می‌رسد. این مسیر چند دریاچه‌ یخی بسیار زیبا را در خود جای داده است که «پنج دریاچه مقدس» از جمله این دریاچه‌ها هستند. این مسیر صعب‌العبور که لازمه‌اش عبور از صخره‌ها و دره‌های یخی و تحمل سرمای استخوان سوز است، برای کوهنوردان یکی از چالش‌های بزرگ هیمالیا به حساب می‌آید.

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط