با ۱۰ جزیره جزر و مدی مرموز دنیا آشنا شوید

با ۱۰ جزیره جزر و مدی مرموز دنیا آشنا شوید

یک جزیره جزر و مدی بخشی از زمین است که در هنگام جزر و مد خفیف (حداکثر جزر دریا) متصل به سرزمین اصلی بوده و می‌توان با پای پیاده به آن دسترسی داشت؛ اما زمانی که جزر و مد شدید می‌شود (حداکثر مد دریا) ارتباط آن با سرزمین اصلی قطع شده و یک جزیره واقعی را تشکیل می‌دهد. جزایر جزر و مدی گاهی اوقات توسط یک گذرگاه ساخت دست بشر به سرزمین اصلی وصل شده و امکان دسترسی آسان برای گردشگران را فراهم می‌کنند، اما حتی این گذرگاه‌ها نیز می‌توانند توسط دریا به‌طور کامل در زیر آب فرو روند. به همین بهانه، فلایتیو به سراغ شماری از جزایر جزر و مدی مرموز دنیا آمده تا شما را با آن‌ها آشنا کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد، بلیط ارزان هواپیما  و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

1- انوشیما

انوشیما یک جزیره جزر و مدی کوچک با محیط حدودا ۴ کیلومتر در دهانه رود کاتاسه است که به خلیج ساگامی در ژاپن می‌ریزد. این جزیره به‌عنوان بخشی از شهر فوجی ساوا، با یک پل به طول ۶۰۰ متر به سرزمین اصلی متصل شده و در هنگام پایین بودن مد امکان ورود به جزیره از طریق گذرگاه شنی وجود دارد. انوشیما که در مجاورت نزدیک‌ترین ساحل به توکیو و یوکوهاما قرار دارد، یک مقصد محبوب گردشگری در این منطقه محسوب می‌شود. باغ گیاه‌شناسی جاذبه مهم این جزیره است که در سال ۱۸۸۰ توسط یک تاجر بریتانیایی ساخته شد و حالا سالانه بیش از نیم میلیون بازدیدکننده دارد.

2-  قلعه تیورام

قلعه تیورام یک دژ مخروبه است که در جزیره جزر و مدی ایلین تیورام در اسکاتلند قرار دارد. این دژ که از درون دریا غیرقابل مشاهده است، دسترسی به لوچ شیل را کنترل می‌کند. به باور عموم، دیوار پرده‌ای این دژ متعلق به قرن سیزدهم است، درحالی‌که برج و دیگر ساختمان‌های داخلی آن در بین قرون پانزدهم و هفدهم ساخته شده‌اند. دسترسی به این قلعه با پای پیاده از طریق گذرگاه جزر و مدی امکان‌پذیر است، اما هیچ راهی به داخل قلعه به دلیل خطر ریزش بنا وجود ندارد.

3- لیندیسفارن

لیندیسفارن یک جزیره جزر و مدی در سواحل شمال شرقی انگلیس است که به جزیره مقدس هم شهرت دارد. یک صومعه در سال ۶۳۵ میلادی در این جزیره ساخته شد و لیندیسفارن را به پایگاهی برای تبلیغ مسیحیت در شمال انگلیس تبدیل شد. حمله وایکینگ‌ها در سال ۷۹۳ به لیندیسفارن موجب وحشت و آشفتگی در میان مسیحیان غرب جزیره شد. امروزه این حمله به‌عنوان سرآغاز عصر وایکینگ‌ها شناخته می‌شود. در قرن شانزدهم یک قلعه کوچک در همین مکان ساخته شد. امروزه این جزیره یک جاذبه گردشگری محبوب به شمار آمده و بازدیدکنندگان تمایل دارند تا مسیر بین جزیره و سرزمین اصلی را با پای پیاده طی کنند. بااین‌حال به گردشگران توصیه می‌شود که تنها از مسیر مشخص‌شده عبور کنند و زمان شروع مد و وضعیت آب و هوایی را به‌دقت به خاطر داشته باشند.

4- کو نانگ یوان

کو نانگ یوان یک جزیره کوچک در سواحل شمال غربی کو تائو است. این جزیره زیبا به‌واسطه سه صخره جدا از هم شکل گرفته که به‌وسیله یک ساحل ماسه‌ای طولانی به هم متصل هستند. در زمان شروع مد، بیشتر این ساحل به زیر آب می‌رود و سه جزیره مجزا شکل می‌گیرد. با ۱۰ متر فاصله گرفتن از ساحل می‌توان صخره‌های مرجانی و زندگی زیر آب در این دریای شفاف را مشاهده کرد. این جزیره محبوب گردشگران روزانه است و امکانات رفاهی فراوانی برای اقامت دارد.

5-  درگاه حاجی علی

درگاه حاجی علی یک مسجد است که در جزیره‌ای کوچک در ساحل مومبای قرار دارد. این درگاه که نمونه بدیعی از معماری اسلامی هندی است، معبدی به نام سید پیر حاجی علی شاه بخاری را در خود دارد. درگاه حاجی علی در سال ۱۴۳۱ توسط یک تاجر مسلمان ثروتمند ساخته شد. او قبل از سفر به مکه تمام ثروت خود را وقف کرد. این جزیره کوچک از طریق یک گذرگاه باریک به طول یک کیلومتر به شهر متصل است. ازآنجایی‌که این گذرگاه در هنگام مد به زیر آب می‌رود، دسترسی به درگاه تنها در هنگام پایین بودن مد امکان‌پذیر است. این مسیر پیاده که در دو طرف آن دریا قرار دارد، یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد سفر به این مکان مقدس است.

6- کوه سنت میشل

کوه سنت میشل یک جزیره جزر و مدی است که ۳۶۶ متر با ساحل خلیج مونت در جنوب غربی انگلیس فاصله دارد. این جزیره از طریق یک گذرگاه ساخت دست بشر به سرزمین اصلی متصل است؛ این گذرگاه گرانیتی تنها در زمانی که مد دریا پایین است، امکان دسترسی به جزیره را فراهم می‌کند. کلیسای سنت میشل که در قرن پانزدهم در این جزیره ساخته شد، دارای یک برج نظامی است که در یک طرف آن یک برجک برای هدایت کشتی‌ها قرار دارد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که هرگونه مد ناشی از آب‌های اقیانوسی و همچنین فرسایش طبیعی می‌تواند به این ساحل ازجمله کوه سنت میشل آسیب برساند.

7-  جیندو و مودو

جیندو و مودو دو جزیره در جنوب غربی کره جنوبی هستند. گذرگاه طبیعی ورود به این دو جزیره دو بار در سال به سبب پایین رفتن مد بازگشایی می‌شوند و جزایر را برای مدت یک ساعت به سرزمین اصلی متصل می‌کند. این گذرگاه تقریبا ۳ کیلومتر طول داشته و بیش از ۴۰ متر عرض دارد. هرساله یک فستیوال (فستیوال میهمانی دریایی جیندو یا معجزه موسی) در این طبیعت زیبا برگزار شده و مردم از سراسر دنیا به اینجا می‌آیند. گردشگران در این مدت به‌طور سنتی و با پای پیاده از هرکدام از دو جزیره به میانه گذرگاه آمده و با یکدیگر دیدار کرده و جشن می‌گیرند.

8- ایلین دونان

ایلین دونان نام یک جزیره جزر و مدی کوچک در لاچ دوییچ در ارتفاعات غربی اسکاتلند است. این جزیره از طریق یک پل عابر پیاده به سرزمین اصلی متصل بوده و حدود ۸۰۰ متر با روستای دورنی فاصله دارد. یک قلعه زیبا متعلق به قرون‌وسطی نیز در این جزیره به چشم می‌خورد. قلعه اصلی در قرن سیزدهم به‌عنوان یک سد دفاعی علیه وایکینگ‌ها ساخته شد. امروزه این قلعه یکی از جاذبه‌های اصلی اسکاتلند برای عکاسی بوده و مکانی محبوب برای ازدواج و همچنین صحنه‌های فیلم‌برداری است. ایلین دونان در فیلم‌هایی چون «هایلندر» و «دنیا کافی نیست» به چشم می‌خورد.

9- اِسوِتی استفان

اسوتی استفان یک اقامتگاه ساحلی در غرب مونته‌نگرو است. این جزیره در قرن پانزدهم یک روستای کوچک ماهیگیری بود. پس از تخلیه آخرین ساکنان این جزیره در دهه ۱۹۵۰ میلادی، اسوتی استفان به یک هتل لوکس تبدیل شد. خیابان‌ها، دیوارها، سقف‌ها و نماهای ساختمان‌ها دست‌نخورده باقی مانده‌اند، اما داخل بناها با جدیدترین امکانات رفاهی به‌روز شده است. مرلین مونرو، سوفیا لورن، کِرک داگلاس و کلودیا شیفر ازجمله میهمانان مشهور این جزیره هتلی بوده‌اند. این جزیره در زمان سقوط یوگسلاوی سابق رونق خود را از دست داد. بااین‌حال مالک یک اقامتگاه لوکس در سنگاپور در سال ۲۰۰۷ و در جریان یک مزایده موفق به اجاره این جزیره برای مدت ۳۰ سال شد. این جزیره پس از آن تعطیل شد و بعد از بازسازی‌های گسترده مجددا کار خود را از سال ۲۰۰۹ از سر گرفت.

10- مونت سنت میشل

مونت سنت میشل یک جزیره کوچک جزر و مدی است که در ساحلی در شمال منطقه نرماندی در فرانسه قرار دارد. این جزیره به خاطر کلیسای زیبا و کاملا سالم سنت میشل متعلق به دوران نرمان‌ها در نوک کوه شهرت فراوان دارد. این کلیسا در میان خیابان‌های پرپیچ‌وخم و معماری به‌هم‌پیچیده شهر متعلق به قرون‌وسطی قرار است. کلیسای مونت سنت میشل در سال ۱۰۶۷ حمایت خود از دوک ویلیام از نرماندی به‌منظور ادعای وی برای تاج‌وتخت در انگلستان را اعلام کرد. به همین سبب املاک و زمین‌های طرف انگلیسی کانال به همراه یک جزیره کوچک به‌عنوان پاداش به این کلیسا داده شد. این جزیره کوچک بعدها به مونت سنت میشل شهرت یافت. باوجود مدهای بلند، این جزیره همچنان برای گردشگرانی که از گذرگاه اصلی استفاده نکرده و تلاش می‌کنند تا با پای پیاده و از مسیر ماسه‌ای ساحل مجاور خود را به مونت سنت میشل برسانند، خطرناک است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط