oldest-universities-in-world

قدیمی ‌ترین دانشگاه های جهان کدامند؟

قدمت دانشگاه های موجود در هر کشور نشان از قدمت فعالیت های علمی-آموزشی و اهمیت علم و دانش در آن کشور دارد. این موضوع تا حد زیادی تعیین کننده سطح فرهنگی آن کشور نیز است. برای مثال کشور مصر که زادگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان، دانشگاه الأزهر است، از نظر فرهنگی در جایگاهی بسیار بالاتر نسبت به دیگر کشورهای قاره آفریقا و کشورهای همجوار خود قرار دارد.

ما در این مطلب قدیمی ترین دانشگاه های جهان را که هر کدام از بهترین دانشگاه ها از نظر علمی و هم چنین از مهمترین جاذبه های گردشگری هستند را به شما معرفی می کنیم.

با فلایتیو همراه باشید.

دانشگاه بلونیا

محل قرارگیری: شهر بلونیا در ایتالیا

زمان تأسیس: سال 1088 میلادی

دانشگاه بلونیا قدیمی ترین دانشگاه جهان است که تا سال ها تنها پذیرای دانشجویان در سطح دکترا بود اما در حال حاضر در تمام سطح آموزشی دانشجو می پذیرد و برگزار کننده دوره های آموزشی متنوع است.

تاکنون 84،200 دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که 30،000 نفر از آنان در سطح تحصیلات تکمیلی بوده اند.

فارغ التحصیلان معروف این دانشگاه عبارتند از سه پاپ، تجار متعدد و چند تن از سیاستمداران ایتالیا.

دانشگاه الأزهر

محل قرارگیری: مصر

سال تأسیس: ۹۷۲-۹۷۰ میلادی

این دانشگاه که ابتدا به عنوان مدرسه الازهر برای یادگیری علوم اسلامی تأسیس شد، از مهمترین دانشگاه های اسلامی جهان محسوب می شود که محل فارغ التحصیلی اسلام شناسان و افراد مهمی در جهان عرب بوده است.

دانشگاه الازهر ابتدا تنها دروس عربی و اسلامی را آموزش می داد، اما در حال حاضر در تمامی رشته های اصلی علوم (علوم نظری، علوم تجربی، علوم فنّی و مهندسی، پزشکی، علوم انسانی، فلسفه، زبان های خارجی و ...) تا مقطع دکترا دانشجو می پذیرد.

دانشگاه آکسفورد

محل قرارگیری: انگلستان

زمان تأسیس: 1096-1167

این دانشگاه که در حال حاضر جزو 10 دانشگاه برتر جهان است، تاریخ تأسیس چندان مشخصی ندارد اما بنا بر شواهد یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها و قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان است.

این دانشگاه که فارغ التحصیلان متعددی از میان برندگان جایزه نوبل، نخست وزیران، سیاستمداران و اسقف ها دارد، دارای بزرگترین انتشارات دانشگاهی جهان نیز است.

دانشگاه سالامانکا

محل قرارگیری: اسپانیا

زمان تأسیس: سال 1134

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است که در قسمت غربی مادرید قرار دارد و به حکم شاه آلفونسو دهم در سال ۱۲۵۴ رسماً عنوان دانشگاه به آن اعطا شده است.

دانشگاه سالامانکا که در حال حاضر رتبه خوبی در میان دیگر دانشگاه های جهان دارد، همان دانشگاهی است که کریستف کلمب در آنجا توانست حمایت سلطنتی را برای ادامه کار اکتشاف خود در قرن پانزدهم جلب کند.

دانشگاه پاریس (دانشگاه سوربن)

محل قرارگیری: پاریس

زمان تأسیس: 1160-1250

این دانشگاه نیز مانند دانشگاه آکسفورد تاریخ تأسیس مشخصی ندارد. دانشگاه سوربن که قدیمی ترین دانشگاه فرانسه است، قبلاً به صورت یک مجموعه در مرکز پاریس قرار داشت اما امروزه به چند دانشگاه مختلف تقسیم شده ‌است.

این دانشگاه محل تحصیل شخصیت های مهمی در جهان بوده و ایرانیان زیادی نیز در آن درس خوانده اند.

اگر قصد خرید بلیط چارتر دارید می توانید از خدمات فلایتیو استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط