عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جشن انفجاری

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جشن انفجاری

انجمن نشنال جئوگرافیک معتبرترین پایگاه شناسایی و معرفی منابع طبیعی و گردشگری است. این انجمن در وبسایت خود هر روز یک عکس ویژه دارد که به «عکس روز» معروف است. ما در فلایتیو عکس امروز نشنال جئوگرافیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

شلیک توپ در مراسم عروسی

در عکس امروز نشنال جئوگرافیک مردی اهل مسقط به تصویر کشیده شده است. این مرد در حال اجرای یکی از رسوم مردم عمان یعنی شلیک هوایی در مراسم عروسی است. البته اسلحه‌ی او نه با گلوله که با باروت پر شده و هنگام شلیک صدایی شبیه به توپ می‌دهد. این کار نماد پایکوبی است و مهمولا به دست بزرگ خانواده انجام می‌گیرد.

شلیک در مراسم عروسی رسم دیرینه‌ای میان مردم بعضی از کشورها است. ریشه این رسم هنوز چندان مشخص نیست اما در بعضی از نقاط ایران همچون مناطق کردنشین و جنوب، همچنین در بالکان، آسیای مرکزی، پاکستان، افغانستان، ترکیه و کشورهای عربی شلیک انجام می‌شود. از گذشته شلیک گلوله و باروت یکی در هنگام عروسی که با پایکوبی همراه است و یکی در هنگام از دنیا رفتن یک جوان صورت می‌گرفت. اما شاید بتوان گفت که این رسم عجیب میان عرب‌ها از هرجای دیگری پررنگ‌تر است. در این رسم مردان بزرگ طایفه اقدام به شلیک هوایی با تفنگ‌هایشان می‌کنند. هیجان چنین مراسمی آنچنان زیاد و انجام دادنش پرطرفدار است که با وجود تلفات جانی و مصدومیت‌های بسیار به سبب شلیک گلوله هنوز هم با جدیت انجام می‌شود. البته در بعضی طایفه‌ها از گلوله‌های مشقی یا باروت‌های رنگی استفاده می‌شود که کم‌خطرترند.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط