پاماکاریستوس

پاماکاریستوس: زیباترین کلیسای ناشناخته در استانبول

استانبول خانه بسیاری از جاذبه‌های تاریخی، از ایاصوفیه تا کلیسای کورا، است. بااین‌حال، کلیسای پاماکاریستوس (Pammakaristos) همچنان در این شهر ناشناخته است. این بنای حیرت‌انگیز با کاشی‌کاری‌های خارق‌العاده خود، حتما باید در فهرست بازدیدهای شما به هنگام سفر به استانبول قرار بگیرد.

برای رزرو هتل خارجی با کارت شتاب به فلایتیو مراجعه کنید.

کلیسای پاماکاریستوس در محله چهارشنبه و منطقه فاتح استانبول واقع شده و یکی از مهم‌ترین کلیساهای ارتدکس یونانی در دوران امپراتوری روم شرقی بوده است. این کلیسا که بخشی از آن از سال ۱۵۹۱ به مسجد تبدیل شد، دارای بخش دیگری است که به‌عنوان موزه فعالیت کرده و گردشگران می‌توانند در آن از کاشی‌کاری‌های شگرف دیدن کنند. پاماکاریستوس پس از ایاصوفیه و کلیسای کورا بیشترین میزان از کاشی‌کاری‌ها را داشته و گردشگران به‌محض ورود به داخل کلیسا متوجه این موضوع می‌شوند. این سازه متعلق به اواخر دوران روم شرقی بوده و یکی از نمونه‌های بسیار مهم از معماری دوره امپراتوران پالایولوگان (آخرین سلسله امپراتوری روم شرقی) است.

تصور می‌شود که پاماکاریستوس بین قرن‌های یازدهم و دوازدهم ساخته شده و در سال ۱۴۵۶ به محل جلوس پدرسالار قسطنطنیه تبدیل شده است. زمانی که عثمانی‌ها قسطنطنیه را فتح کردند، سلطان مراد سوم به مناسبت پیروزی بر گرجستان و آذربایجان این کلیسا را به یک مسجد تبدیل کرد و نام آن را به «مسجد فاتح» تغییر داد. اگرچه این کلیسا مورد بی‌مهری واقع شد، اما درنهایت در سال ۱۹۴۹ توسط موسسه آمریکایی بیزانتین مورد بازسازی قرار گرفت و شکوه گذشته خود را بازیافت. همچنان از ساختمان اصلی کلیسا به‌عنوان یک مسجد استفاده می‌شود و بخش موزه آن محل مناسبی برای دیدار از این بنا با ۵ گنبد است. کلیسای پاماکاریستوس به‌راستی یکی از زیباترین سازه‌های دوران امپراتوری روم شرقی در استانبول محسوب می‌شود.

شکی نیست که از کاشی‌کاری‌های پاماکاریستوس به‌خوبی کلیسای کورا مراقبت نشده است، اما آن‌ها همچنان نیز زیبایی خود را داشته و فرصت خوبی برای آشنایی گردشگران با هنر اواخر دوران امپراتوری روم شرقی محسوب می‌شوند. یکی از حیرت‌انگیزترین کاشی‌کاری‌های این بنا در زیر سقف گنبدی کلیسا قرار داشته و مسیح را به تصور می‌کشد. این صحنه غسل تعمید مسیح را روایت کرده و کاشی‌های آن به‌خوبی حفظ شده‌اند. در محراب کلیسا نیز تصویری از مریم مقدس به همراه سنت جان در حال غسل تعمید مسیح به چشم می‌خورد.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما





مطالب مرتبط