کلیساهای استانبول

کلیساهای استانبول و کاشی‌کاری‌های گران‌بهای متعلق به روم شرقی

استانبول که زمانی قسطنطنیه نامیده می‌شد، میزبان شماری از کلیساهایی است که به دوران امپراتوری روم شرقی تعلق دارند. اگرچه تمامی این کلیساها زیبایی‌های خاص خود را دارند، اما دو کلیسا به خاطر کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد کاملا از دیگر کلیساهای شهر متمایز هستند. ایاصوفیه مشهورترین کلیسای شهر بوده و به خاطر کاشی‌کاری‌های خود معروف است. بااین‌حال، کلیسای کورا که اسرارآمیزتر بوده، به خاطر داشتن کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های دیواری فراوان، به خود می‌بالد. فلایتیو نگاهی به برخی از این آثار تاریخی شگرف انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

کلیسای کورا

کاشی‌کاری‌های کورا در داخل و خارج کلیسا به‌وفور یافت می‌شوند. بخش اعظم کاشی‌کاری‌ها در راهروی داخلی کلیسا به چشم خورده و زندگی مریم مقدس را به تصویر می‌کشد. از طرفی دیگر، کاشی‌کاری‌های ایوان بیرونی زندگی و معجزات مسیح را روایت می‌کنند. محوطه اصلی کلیسا ساده بوده و تنها یک سری کاشی‌کاری در آنجا دیده می‌شود. به شما توصیه می‌شود تا از کلیسای کورا همراه با یک راهنمای اختصاصی دیدن کرده تا بتوانید بهتر این کاشی‌کاری‌ها را درک کنید.

در قسمت مقبره کلیسا شماری از نقاشی‌های دیواری باارزش به چشم می‌خورد. این نقاشی‌ها زندگی تئودوروس متوکیتس، نگهبان کلیسای کورا، را به تصویر می‌کشند. وی در اینجا به خاک سپرده شده است.

رنسانس هنر بیزانسی

کلیسای کورا از نظر تاریخی مرکز مجموعه بزرگی از صومعه‌های امپراتوری روم شرقی محسوب می‌شد. این کلیسا تنها بنای برجای‌مانده از آن مجموعه به شمار می‌آید که وقف مسیح شده است. کاشی‌کاری‌های حیرت‌انگیزی در کلیسا یافته شده که به‌عنوان آخرین جرقه‌های هنر بیزانسی شناخته می‌شوند. برخی تاریخ‌نگاران مدعی هستند که این آثار هنری شگفت‌انگیز در کلیسای کورا حکایت از جنبش رنسانس دارند که با سقوط امپراتوری روم شرقی ظهور کرد.

ایاصوفیه

ایاصوفیه تقریبا ۱۵۰۰ سال قدمت داشته و از جنگ‌ها و خرابی‌های فراوانی در امان مانده است. ایاصوفیه مشهورترین بنا در استانبول بوده و بیشترین بازدید را دارد. کاشی‌کاری‌های ایاصوفیه شهرت جهانی دارند، اما کمتر به چشم می‌آیند. بااین‌حال، ایاصوفیه در مقایسه با کورا نقاشی‌های کمتری دارد. اگرچه کاشی‌کاری‌ها در ایاصوفیه در سراسر کلیسا پخش شده‌اند، اما دالان فوقانی آن بسیار جذاب است.

دیزیز

دیزیز (Deisis) نمایانگر شروع عصر رنسانس در نقاشی روم شرقی است و می‌توان این کاشی‌کاری‌ها را در دیوار غربی دالان شمالی ایاصوفیه پیدا کرد. در این کاشی‌کاری تصویری از جان (تعمیددهنده مسیح) در سمت راست و مریم مقدس در سمت چپ و مسیح در وسط به چشم می‌خورد. این کاشی‌کاری مریم مقدس به همراه جان را به تصویر می‌کشد که در حال تقاضا از مسیح به‌منظور بخشش بشریت در خلال آخرین داوری هستند. تمامی این سه شخصیت در تصویر، ویژگی‌های هنر نقاشی عصر هلنیستیک را نمایش می‌دهند. پویایی و انتخاب رنگ‌ها، از این اثر یک شاهکار ساخته است. قدمت کاشی‌کاری دیزیز حدود ۷ قرن تخمین زده می‌شود.

ژوستینین و کنستانتین کبیر

مشهورترین اثر موزاییکی ایاصوفیه در دالان ورودی از درب جنوبی قرار دارد. این کاشی‌کاری‌ها در خلال عملیات تعمیر ایاصوفیه در سال ۱۸۴۹ کشف شدند. در ساخت این اثر موزاییکی قرینه از ورق‌های طلا استفاده شده و تصویر مریم مقدس بر روی یک صندلی به چشم می‌خورد. در اطراف شمایل مریم مقدس عباراتی چون «مادر خدا» نوشته شده است. مسیح در این تصویر بر روی پای مریم نشسته و کنستانتین اول، موسوم به کنستانتین کبیر، نیز در سمت چپ مریم ایستاده و نماد استانبول را در دست دارد. در طرف راست مریم مقدس، امپراتور ژوستینین قرار داشته و در دست او نمادی از ایاصوفیه است. این اثر موزاییکی به قرن دهم میلادی تعلق دارد.

کنستانتین نهم و شهبانو زویی

امپراتور کنستانتین نهم و شهبانو زویی در این اثر موزاییکی در اطراف مسیح به چشم می‌خورند. نوشته‌های موجود در بالای سر شهبانو و امپراتور به نام آن‌ها اشاره دارد. این کاشی‌کاری نمادی از وقف‌های انجام‌شده از سوی خاندان امپراتور به‌منظور بازسازی ایاصوفیه است. شهبانو زویی شخصیت مشهور در تاریخ قسطنطنیه به شمار می‌رفت. به گفته تاریخ‌نگاران، این اثر موزاییکی اساسا به احترام اولین ازدواج زویی با رومانوس سوم ساخته شده است. وقتی‌که امپراتور تغییر کرد، صورت مرد موجود در این اثر موزاییکی تراشیده و با صورت کنستانتین تعویض شد. این کار را می‌توان نوعی از فتوشاپ کهن تصور کرد. این اثر موزاییکی به قرن یازدهم میلادی تعلق دارد.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط