به شهمیرزاد زیبا سفر کنید

به شهمیرزاد زیبا سفر کنید

سمنان، استانی است که از جنوب به کویر مرکزی و از شمال به منطقه سرسبز گلستان منتهی می‌شود. همین ویژگی باعث شده است که این استان همواره بین گردشگران و به خصوص طبیعت‌گردان طرفدار بسیاری داشته باشد. اما شاید معروف‌ترین منطقه توریستی سمنان، شهرستان شهمیرزاد باشد که از مناطق نمونه گردشگری نیز به شمار می‌رود. منطقه‌ای که مثل یک نگین سبز میان کویر خودنمایی می‌کند. ما در این نوشتار از شهمیرزاد و جاذبه‌هایش برای شما خواهیم گفت.

(برای سفر به سمنان به سایت فلایتیو مراجعه و نسبت به خرید اینترنتی بلیط قطار و خرید اینترنتی بلیط هواپیما اقدام کنید.)

موقعیت جغرافیایی شهمیرزاد

این شهرستان در دامنه رشته‌کوه البرز و در 25 کیلومتری شمال سمنان واقع شده است. با وجود این اختلاف مسافتی کم، تفاوت دما در این دو شهر بسیار زیاد است. از عوامل طبیعی شهمیرزاد می‌توان به قله نیزوا در این منطقه و درختان گردو اشاره کرد. جالب است که بدانید در شهمیرزاد رسم است که درختان گردو را مهر دختران می‌کنند.

جاذبه‌های شهمیرزاد

شهمیرزاد هم از نظر جاذبه‌های طبیعی و هم از نظر جاذبه‌ها تاریخی منطقه‌ای غنی به شمار می‌رود. چند نمونه از جاذبه‌های شهمیرزاد به شرح زیر است:

قلعه شیخی

روایت است که این قلعه تاریخی را یاران حسن صباح ساخته‌اند. هرچند که امروز جز دیوارهای محدود و معدودی اثر زیادی از آن باقی نمانده است، گردشگران و دوست‌داران را به سوی خود می‌کشاند.

دژوهل

این قلعه سنگی باستانی مربوط به دوران پیش از اسلام است و در شمال غربی شهمیرزاد و بر روی یک کوه قرار دارد. در حال حاضر تنها دو دژ از این قلعه باقی مانده است.

شیر قلعه

سبقه این قلعه به دوران اشکانیان باز می‌گردد اما در دوران پس از آن‌ها نیز از آن استفاده می‌شده است. این قلعه نیز روی کوه و در شمال شهمیرزاد واقع شده است.

کمان رستم

این اسم به یک مکان تاریخی تعلق ندارد بلکه نام درخت گردویی است که بیش از هزار سال عمر دارد. از آن‌جا که این درخت دو شاخه تنومند دارد به کمان رستم معروف شده است.

آبشار روزیه چاشم

در جاده شهمیرزاد به سوی چاشم جاذبه‌های طبیعی فراوانی وجود دارند که آبشار روزیه از آن جمله است. این آبشار میان دو کوه چاشم و خطیرکوه واقع شده است.

خانه تاریخی امین‌الرعایا

ساخت این بنا به دوران پهلوی اول بازمی‌گردد و در محرم دشت در شهمیرزاد قرار دارد. این خانه را امین‌الرعایا حاکم وقت شهمیرزاد ساخته است.

برای اطلاع از نحوه رزرو بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط