عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ طلوع در نیومکزیکو

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ طلوع در نیومکزیکو

انجمن نشنال جئوگرافیک معتبرترین پایگاه شناسایی و معرفی منابع طبیعی و گردشگری است. این انجمن در وبسایت خود هر روز یک عکس ویژه دارد که به «عکس روز» معروف است. ما در فلایتیو عکس امروز نشنال جئوگرافیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما و بلیط چارتر به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

طلوع شیپراک

عکس امروز وبسایت نشنال جئوگرافیک طلوع خورشید را در شیپراک در ایالت نیومکزیکوی آمریکا نشان می‌دهد. این تصویر را هنری دو عکاس آمریکایی در صبح خیلی زود و هنگامی که ابرها در حال حرکت به سوی صخره غول‌پیکر شیپراک هستند، ثبت کرده است. کوه شیپراک برای سرخپوستان «ناواهو» که از بومیان جنوب آمریکا هستند، بسیار اهمیت دارد.

یک آتشفشان باستانی

شیپراک نام سنگی آتشفشانی است که ده‌ها میلیون سال از عمر آن می‌گذرد. این سنگ بقایای دهانه یک آتشفشان است که برجای مانده. این سنگ با ارتفاع 482 متر در منطقه سن خوان ایالت نیومکزیکوی آمریکا واقع شده است. شیپراک به معنای سنگ بالدار است. در کنار شیپراک دو دیواره سنگی نیز قد علم کرده‌اند که آن‌ها نیز بقایای همان آتشفشان به وجود آمده‌اند.

این سنگ برای سرخپوستان ناواهو در نیومکزیکو بسیار مقدس است و به همین سبب نیز حالت رازآلودی به خود گرفته است. نام سنگ بالدار را نیز همین سرخپوست‌ها برای شیپراک انتخاب کرده‌اند و در افسانه‌هایشان آمده که این سنگ یک پرنده غول‌پیکر بوده که این سرخپوستان را از شمال به نیومکزیکو آورده است. آن‌ها همچنین معتقدند که در گذشته قوم ناواهو بر روی این سنگ زندگی می‌کردند و تنها برای آوردن آب و غذا از آن پایین می‌آمدند و اکنون نیز بالا رفتن از آن به این دلیل ممنوع است که آن‌ها معتقدند با این کار روح اجدادشان را که در بالای صخره هستند، مورد آزار قرار می‌دهند. این صخره اکنون نیز تحت کنترل سرخپوستان ناواهو قرار دارد و کمتر کسی در طول تاریخ موفق به بالا رفتن از آن شده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط