عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آواز شن ها در قزاقستان

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آواز شن ها در قزاقستان

انجمن نشنال جئوگرافیک معتبرترین پایگاه شناسایی و معرفی منابع طبیعی و گردشگری است. این انجمن در وبسایت خود هر روز یک عکس ویژه دارد که به «عکس روز» معروف است. ما در فلایتیو عکس امروز نشنال جئوگرافیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

شن‌ های آواز خوان

عکس امروز وبسایت نشنال جئوگرافیک عکسی از آنتون آگراکوف عکاس روس است که طوفانی شبانه را در تپه‌های شنی قزاقستان به تصویر کشیده است. این تپه‌ها از نوع شن‌هایی هستند که به شن‌های آوازخوان شهرت دارند چرا که در هنگام جابه‌جایی در باد صداهایی تولید می‌کنند. از دید عکاس این شن‌ها صدایی شبیه به ارگان یا باسون، دو ساز کلاسیک دارند. شن‌های آوازخوان متعلق به تپه‌هایی هستند که در 200 کیلومتری شمال شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و در پارک ملی آلتین اِمِل واقع شده‌اند. شن‌های این منطقه به سبب آب و هوای خشک وقتی در معرض باد قرار می‌گیرند خاصیت تولید اصوات موسیقیایی پیدا می‌کنند و در سکوت طبیعت بسیار گوش‌نوازند. این منطقه از قزاقستان بسیار مورد توجه گردشگران از سراسر دنیا قرار گرفته است. در زمان‌های قدیم روایات و شایعات زیادی از صداهای این شن‌ها وجود داشت؛ برخی صدای مردگان و ارواح را از آن‌ها تعبیر می‌کردند، بعضی آن را صدای حیوانات و عده‌ای دیگر متعلق به صدای آب‌های زیرزمینی می‌دانستند. اما این شن‌ها تنها در قزاقستان وجود ندارند. در صحرای معروف نوادا در ایالت کالیفرنیای آمریکا، در دوحه قطر، صحرای آفریقا، عمان و چند جای دیگر جهان نیز وجود دارند.

پارک ملی آلتین امل

این پارک ملی یکی از ارزشمندترین منابع طبیعی قزاقستان به مساحت 4600 متر است. جدای از تپه‌های شنی، کوه‌های آتشفشانی، کانیون و دره، قبرهای چند هزار ساله و گونه‌های جانوری مختلف از عناصر این منطقه هستند. بخشی از این منطقه «دره قلعه‌ها» نام دارد البته قلعه‌ای در کار نیست و در واقع صخره‌های این دره هستند که به قلعه شباهت دارند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط