الکساندرپلاتز؛ میدانی مشهور در قلب برلین

الکساندرپلاتز؛ میدانی مشهور در قلب برلین

اگر تابه‌حال به برلین سفر کرده باشید، احتمالاً به دیدار میدان الکساندرپلاتز رفته‌اید. این میدان زیبا در قلب برلین قرار داشته و یکی از جاذبه‌های محبوب این شهر به شمار می‌آید. در فصول پر گردشگر، بیش از ۳۰۰ هزار نفر به‌طور روزانه از میدان الکساندرپلاتز دیدن می‌کنند. فلایتیو سری به این میدان، تاریخچه و جاذبه‌های آن زده است. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید. 

تاریخی کوتاه از الکساندرپلاتز

این میدان مرکزی در قلب برلین در اوایل قرن نوزدهم متولد شد. در آن زمان اوشن پلاتز، میدان سابق و محل قبلی کسب‌وکار، به الکساندر اول، امپراتور تزار روسی، تغییر نام داد. در طول این سال‌ها، این میدان حوادث بسیاری را به خود دیده است. در ابتدا و برای مدتی طولانی از این میدان به‌عنوان بازار خریدوفروش احشام استفاده می‌شد و مردم به‌منظور تجارت در اینجا دور هم جمع می‌شدند. بعدها و در خلال جنگ جهانی دوم، الکساندرپلاتز به‌عنوان انبارهای زیرزمینی مورداستفاده قرار گرفت. متأسفانه این کاربرد به معنی آن بود که حالا الکساندرپلاتز به هدف اصلی دشمنان آدلف هیتلر تبدیل شده است. امروزه این میدان در مرکز توجهات همگان بوده و یکی از جاذبه‌های تفریحی مشهور در برلین به شمار می‌آید.

الکساندرپلاتز محلی برای عبور و مرور اصلی در شهر

تبدیل این میدان به یک ایستگاه حمل‌ونقل مدرن همراه با ساخت یک شبکه ریلی در سال ۱۸۸۲ آغاز شد. بعدها در سال ۱۹۱۲، بخش متروی زیرزمینی به این میدان افزوده شد و الکساندرپلاتز رفته‌رفته لقب مرکز اصلی عبور و مرور شهر را از آن خود کرد. به‌طوری‌که امروزه بیش از نیم میلیون نفر روزانه از این مکان تردد می‌کنند.

نماد برلین

موقعیت مرکزی این میدان همواره سبب شده است که الکساندرپلاتز به‌عنوان مهم‌ترین نماد شهر برلین شناخته شود. این افتخار عمدتاً به سبب برج تلویزیون (فرانزِتورم) که دقیقا در کنار این میدان قرار دارد به دست آمده است. برج تلویزیون از هر نقطه‌ای از برلین قابل‌مشاهده است و تماشای آن همزمان با بودن در این مکان می‌تواند تجربه‌ای متفاوت باشد. علاوه بر راحتی یافتن میدان الکساندرپلاتز، می‌توان اینجا را یک محل تلاقی عالی دانست؛ زیرا دسترسی از این میدان به دیگر جاذبه‌های شهر برلین بسیار آسان است.

فرانزِتورم

یکی از جاذبه‌های مهم برای بازدیدکنندگان میدان الکساندرپلاتز، فرانزتورم یا میدان تلویزیون است. همان‌طور که قبلاً گفتیم، فرانزتورم بسیار محبوبیت دارد زیرا می‌توان آن را از هرکجای شهر تماشا کرد. این برج ۳۶۸ متر ارتفاع داشته و نکته جذاب در مورد فرانزتورم این است که گردشگران می‌توانند تا سکوی ۲۰۴ متری برج بالا بروند. تماشای شهر از آسمان خارق‌العاده است و گردشگران می‌توانند نهار یا شام خود را در بالای برج میل کنند. قیمت بازدید از برج ۱۲.۵ یورو بوده و گردشگران باید برای سفارش غذا پول جداگانه پرداخت کنند.

وِیتزایت‌اور

یکی دیگر از جاذبه‌های تماشای در اطراف میدان الکساندرپلاتز ویتزایت‌اور است. این ساعت در سال ۱۹۶۹ ساخته شده و زمان در ۱۴۸ شهر دنیا را نشان می‌دهد. این ساعت غول‌آسا بیش از ۱۶ تن وزن داشته و ۱۰ متر ارتفاع دارد. این جاذبه به‌خوبی با میدان هماهنگ بوده و وقتی‌که یکی از دوستان شما دیر به سر قرار می‌رسد نیازی به بحث کردن در مورد زمان صحیح روز وجود ندارد.

گالریا کائوفهُوف

وقتی‌که صحبت از تاریخ و جاذبه‌های دیدنی می‌شود، برلین حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ اما اکثر گردشگران دوست دارند تا بخشی از زمان خود را به خرید بگذرانند. مخصوصاً که اگر یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ نیز در کنار میدان الکساندرپلاتز وجود داشته باشد؛ گالریا کائوفهوف. تقریباً هر چیزی که شما به آن نیاز داشته باشید در یکی از ۵ طبقه این فروشگاه یافت می‌شود. علاوه بر گالریا کائوفهوف، فروشگاه‌های بزرگ دیگری در میدان الکساندرپلاتز یافت می‌شود. بااین‌حال برای تجربه یک خرید واقعی کافی است تا با ۵۰۰ متر پیاده‌روی به مرکز خرید الکسا رفت.

دیگر جاذبه‌های اطراف میدان الکساندرپلاتز

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، موقعیت مرکزی این میدان، الکساندرپلاتز را به محلی ایده آل برای گذاشتن قرارهای ملاقات تبدیل کرده است. می‌توان به یک مرکز تفریحی در زیرزمین برج تلویزیون رفت، از سینمای واقع شده در میدان بازدید کرد و با کمی پیاده‌روی به سالن بازی بولینگ رسید. به‌علاوه کافه‌ها، رستوران‌ها و غذاخوری‌های فراوانی در این اطراف وجود دارد. در طول ماه‌های نوامبر و دسامبر دلیل دیگری برای بازدید از این میدان مهیا می‌شود. در این زمان‌ها بازارهای کریسمس در اطراف میدان دایر شده و هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند.

درمجموع می‌توان نتیجه گرفت که الکساندرپلاتز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این میدان یک منطقه کاملاً توریستی بوده و در اغلب اوقات بسیار شلوغ است. بااین‌حال توصیه ما به شما سر زدن به الکساندرپلاتز مشهور، حداقل برای یک‌بار در زندگی، است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط